Ona

Vývojáři v Mizuno se odvázali, barevností může bota Mizuno Wave Rider 17 konkurovat ostatním. | foto: Marek Odstrčilík, iDNES.cz

Mizuno Wave Rider 17: bota se kterou můžete vkročit téměř všude

  • 7
Luxusně široká bota, ale lehká, o moc lehčí než její předchůdkyně z řady Rider, která se hodí na kosení objemů na silnici, ale i šotolině. Navíc se Mizuno Wave Rider 17 chlubí pro svou značku ještě nedávno netypickou odvážnou barevností.

Nový, lehčí materiál

Loni zahájilo Mizuno velkou obrodu svých modelů. Kromě jiných barev spatřily světlo běžeckého světa i nové materiály. Mezipodešev U4ic má být stejně tlumivá, přesto má vážit o 30 procent méně než předešlá AP+ a svou kariéru zahájila u tempového modelu Sayonara. Nyní jsme se nové pěny dočkali také u velmi oblíbeného modelu japonské značky Mizuno, objemovek Wave Rider 17. Jsou skutečně lehčí než model 16 ze stejné řady, dostávají se na zajímavou hmotnost 220 gramů.

Nový design

Fotogalerie

Popravdě, dříve jsem se nad modely Mizuna ošklíbala. Neseděly mi vzhledově, proto jsem obloukem obcházela regály k jiným značkám, jejichž lákavé barvy a design mi vnukly placebo efekt lepšího výkonu. Vše se zlomilo až se zeleno-růžovo-fialovými Ridery a nové kolekce obecně. Unylost barev vzala zima s sebou na vejminek a jaro přivítalo novou řadu v barvách, které oku odvážné běžkyně lahodí.

Pohodlí především

Mizuno mívají širší přední kopyto. Dostatek prostoru svědčí nejen běžecky rozšláplé ploutvi hodící se po několika kilometrech spíše k plavání, ale v dostatečném prostoru si může lebedit i standardně široká noha, běžci na ně budou pět chválu obzvlášť při dlouhých bězích a v terénu při požadavcích na stabilitu.

V kostce

pro koho: neutrální až supinační nášlap/střední tlumení/pánové 70–95 kg, dámy do 75 kg
kam: silnice, zpevněné cesty/trénink i závod
charakteristika:

  • výborně odpružená a pohodlná, přesto lehká a rychlá

  • nová lehčí U4iC mezipodešev pro vynikající tlumení

  • plynulý přechod z dopadu do odrazu

  • pro každodenní trénink

  • maximálně pohodlná a lehká konstrukce

  • pánská bota je lehčí o 30 gramů a dámská o 20 gramů než předešlý model 16

  • v prodeji jsou i další barvy, než testované modely

cena: 3599 korun

Na noze prostě sedí skvěle. Polstrování kolem kotníku a silnější jazyk zaručuje pohodlí a našitý pruh od achilovky směrem ke středu boty zase pevnost. Na špici nechybí ochrana proti okopnutí, což není od věci, jelikož tato silniční bota má ráda i šotolinu. Svršek je jinak celkově prodyšný díky síťovině, jak to mám ráda.

S podporou dvanácti milimetrů (rozdíl pata-špička) je bota předurčena k dlouhým běhům. Podrážka zvládá sucho a nepodklouzne ani za deště. Má za sebou 100 kilometrů a zatím nevidím náznaky oběhání vzorku. Vypadá to tedy, že si tyto vlastnosti uchová dlouho.

Tlumení je spíše střední, kdo má rád silně odpruženou botu, bude muset sáhnout jinam. Na své si ale přijde ten, kdo hledá pohodlnou botu na silnici i šotolinu zároveň. Mizuno Wave Rider 17 si zamilujete právě pro variabilitu užití a vyváženost mezi tlumením, stabilitou a pevností.

Na objem i na závody

Ačkoliv jsem si zamilovala i běhání v terénu, jsem spíše běžkyně silniční a spoustu objemů naběhám právě tam. Ridery se staly jedním ze dvou párů silničních objemovek, které ráda střídám. Hledáte-li botu na objemy i závody a na závodní botu si přitom netroufáte, neuděláte jejich výběrem chybu.

Markův pohled

Tkaničky drží zcela spolehlivě.

Tkaničky drží zcela spolehlivě.

Bota je skutečně velmi lehká, a to i v mé velikosti 13,5. Je i dostatečně široká, takže pro ty, kteří mají užší nohu, doporučuji řádně vyzkoušet. Mně v tom nohy v přední části lehce plavou, takže dochází k tomu, že mě tlačí prsty shora, jak se snaží najít v botě stabilitu. V patní části naopak drží parádně. Když od tohohle ale odhlédnu, musím přiznat, že Mizuna, byť jsou to silniční objemové boty a „polykačky kilometrů“, dokáží být pěkně svižné boty a zvládnou i závodní nasazení. Nezaleknou se ani lehkého terénu, velmi dobře v něm sedí. Netuším ale, jak jsou na tom na mokrém povrchu při vyšších rychlostech.

Lehce skeptický jsem k bílému modelu a jeho odolnosti vůči špíně. A zvlášť se mi nelíbí ani svrchní barevnost. Naopak mnohem zajímavější je barevnost podrážky, ale tohle je opravdu věc vkusu každého z nás. Parádně drží zavazování, nepohne se ani o milimetr.

Mizuna Wave Rider 17 jsou lehké a relativně rychlé boty, které si vyberou ti, kteří mají širší nohu. 

Marek Odstrčilík