Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Mistrovství světa v trailu dopadlo pro české barvy úspěšně

Místní hory jsou malé, ale o to větší je nadšení českých běžců pro běh po nich. Jiří Čípa i další reprezentanti na mistrovství světa v trailu ukázali, že i u nás se dá natrénovat na kvalitní výsledek v konkurenci profesionálních běžců.

Jiří Čípa v cíli mistrovství světa v trailu. Vedle něj Američan Zach Miller, který doběhl pouze o jednu příčku před ním. | foto: Zdeněk Kříž - ČESKÁ SKYRUNNINGOVÁ ASOCIACERungo.cz

Mistrovství světa v trailu je disciplína s dlouhou tradicí, ale větší pozornosti se těší až v poslední době. Ještě několik let zpátky spadala nominace na šampionát pod český atletický svaz, který ovšem tuto z atletického hlediska okrajovou disciplínu příliš neřešil.

Obliba trailu ale rok od roku roste a i konkurence a prestiž tohoto závodu je rok od roku větší. Česká republika tak už několik sezón vysílá na start celou řadu běžců, kteří mají ambice bojovat o nejvyšší příčky. A nejinak tomu bylo při letošním ročníku pořádaném jako součást španělského závodu Penyagolosa Trail v Iberském pohoří.

Závod dvou odlišných polovin

Trať závodu slibovala parádní podívanou. První polovina 85 kilometrů dlouhé trasy totiž byla poměrně jednoduchá a běhavá, zatímco druhá půlka nabízela výrazně větší převýšení a technický terén. Pozitivní převýšení bylo v součtu úctyhodných 4.900 metrů a vzhledem k tomu, že trasa měla cíl na odlišném místě než start, byl součet naklesaných metrů nezvykle nižší (3 600 metrů). Zcela zásadní tak bylo správné rozvržení tempa, protože ve světové konkurenci bylo pro kvalitní výsledek nutné první polovinu zaběhnout v ostrém tempu, ale ne tak ostrém, aby závodníkům zbylo dostatek sil do náročnější druhé poloviny.

Přihlaste se na závody do Zoo Brno

Pro již tradiční běžecký závod jsme nachystali novou, ještě krásnější trať vedoucí zoo, loukami s výhledy i lesem. Osm kilometrů se na vás těší 15. září 2018.

Traca Craft RUNGO běhu brněnskou zoo pro rok 2018

Hlavní favorité a česká želízka v ohni

Mezi hlavní favority závodu patřili v prvé řadě obhájce a dvojnásobný světový šampion ze Španělska Luis Alberto Hernando. Na nejvyšší stupínek pomýšlel i talentovaný Američan Zach Miller a do užšího seznamů favoritů se dal zahrnout i Brit Thomas Evans nebo Francouz Ludovic Pommeret. Na jejich chybu ale čekal celý zástup méně známých, ale stejně kvalitních běžců - a mezi nimi hájil české barvy univerzál Jirka Čípa. Ten už loňským osmým místem na trailovém šampionátu ukázal, že kromě neporazitelnosti na českých závodech dokáže podávat kvalitní výkony i v zahraničních horách. Letos se s napětím očekávalo, zda dokáže Jirka loňský výsledek zopakovat, nebo dokonce ještě vylepšit.

Kromě Čípy se na start postavili ještě čtyři další reprezentanti. Marek Causidis, Tomáš Hudec, Michaela Mertová a Anka Straková. Mezi muži se nejlepší výsledek očekával od Čípy, ale ani Causidise s Hudcem nebylo radno podceňovat, protože oba dokázali na české i mezinárodní scéně předvést velmi kvalitní výkony. V ženské kategorii bylo rovněž vše otevřené, i když Mertová bojovala v přípravě se zraněním a Anka Straková ukazuje v posledních sezónách svou sílu spíše na technicky náročnějších a méně běhavých tratích.

Start závodu byl plánován na šestou hodinu ranní a předpověď počasí slibovala příjemné klima. Jediný problém mohla představovat velmi vysoká vlhkost.

Ostrý první maraton

Začátek byl podle očekávání velmi ostrý. Prvním mezičasem na devátém kilometru probíhalo čelo závodu v průměrném tempu 4:45 min/km a až do druhé občerstvovací stanice kousek za hranicí půlmaratonu se prakticky nezpomalilo. Pokud vám to nepřijde nijak zvlášť rychlé, přičtěte si jeden vertikální kilometr a technický terén.

Pro vývoj závodu se ale ukázala klíčová až stanice Atzenet na úrovni maratonu. Zde se stále drželo pětkové tempo a Zach Miller zde vedl v šíleném čase 3:27. Hned za ním se ale v malých rozestupech pohybovali další favorité, prvních deset borců se naskládalo do deseti minut. K velké radosti českých fanoušků nechyběl na čele ani Jirka Čípa, který v tu chvíli běžel ve skupince na pátém až devátém místě.

Další čeští reprezentanti se postupně prokousávali pořadím a na občerstvovačce v Atzenet se pohybovali kousek od sebe na úrovni padesátého místa. To stejné platilo i v ženském závodě, kde si Anka Straková pomalu, ale jistě klestila cestu do nejlepší dvacítky.

Druhá půlka v horách

Za Atzenet ale konečně přišly pořádné kopce a i náročnost terénu se měla začít citelně zvyšovat. Polovina závodu tak dokonale ukázala, komu rychlé tempo vzalo nejvíc sil a kdo je stále schopný zabrat a tempo ještě vystupňovat.

Na plyn zde začínal šlapat Luis Hernando, který tak zvolil naprosto stejnou strategii jako při svých předchozích dvou vítězstvích. V první polovině běžel volně a čelo si hlídal zpovzdálí, v druhé polovině to pořádně nakopnul a všem ukázal záda. Zach Miller měl strategii naprosto opačnou. Pokusil se nasadit vražedné tempo už od startu a vydržet to, co nejdál to půjde, a cestou uvařit všechny své protivníky.

Pohřebiště na šedesátém kilometru

Už na šedesátém kilometru se ale ukázalo, že Španělova strategie je výrazně lepší, protože Američan začal vlivem dehydratace a únavy výrazně zpomalovat. Občerstovačka Vistabella na 63. kilometru byla podle zúčastněných hotové pohřebiště a kromě Hernanda nikdo nevypadal příliš ve formě. To se týkalo i Jirky Čípy, který se stále držel okolo desátého místa.

V tuto chvíli zbývalo posledních 22 kilometrů s pořádnými kopci a více než fyzická výkonnost nyní rozhodovala zvolená strategie a morální síla. V Penyagolose se naplno ukázalo, že největší úspěch slavili ti, kteří začátek neběželi příliš rychle a své síly šetřili do náročnější druhé poloviny.

Promyšlená strategie slavila úspěch

Luis Alberto Hernando si pohodlně budoval čím dál větší náskok a do cíle doběhl o osm minut dříve než další Španěl Cristofer Clemente, který by mohl vyučovat, jak správně rozložit své síly. V první polovině závodu se totiž pohyboval až kolem osmdesátého místa a s každou další občerstvovačkou se posouval vpřed, až byl na šedesátém kilometru nakonec druhý, kde vydržel až do konce. Na druhé místo se přitom probojoval až pět kilometrů před cílem,  ještě o chvíli předtím běžel na třinácté pozici.

Bronzovou medaili pro sebe urval Brit Thomas Evans po konstantním výkonu, od začátku až dokonce nikdy nevypadl v medailových pozic. V závěru naopak zcela shořel Zach Miller, který po velkém boji dokončil na osmém místě. Podle jeho vlastních slov zvolená strategie představovala obrovskou míru rizika a dvanáctý květen očividně nebyl pro Millera šťastný den.

Čípa v nejlepší desítce

Nás ale v tu chvíli více zajímalo počínání Jirky Čípy, který stále bojoval o umístění v nejlepší desítce. Mezi šestým a třináctým místem byly rozestupy extrémně malé a rozhodovala každá drobnost. V jednu chvíli to vypadalo bledě a podle mezičasů začal Jirka na skupinu před sebou výrazněji ztrácet, ale v závěrečném úseku ze sebe vyždímal poslední zbytky sil a urval pro sebe finální deváté místo, které patří mezi ty nejlepší české výsledky na světové ultra scéně posledních let. Výsledek se dá považovat za ještě cennější díky tomu, že Jirka není profesionální běžec, kromě práce na plný úvazek zvládá i rodinné povinnosti.

Zbylým dvou reprezentantům se tolik nedařilo. Causidis musel kvůli obnovenému zranění odstoupit na šedesátém kilometru a Hudec bojoval v druhé půlce s krizí, i tak z toho ale nakonec bylo v celosvětové konkurenci profesionálních běžců solidní 58. místo.

Ance Strakové nakonec útok na nejlepší dvacítku těsně nevyšel. Skončila jednadvacátá, ale během poslední třetiny závodu se dokázala vyšvihnout z třetí desítky o deset příček výš. Michaela Mertová dokončila na 60. místě.

  • Nejčtenější

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Raději si koupím troje drahé boty než myčku, machroval manžel ve Výměně

V novém dílu Výměny manželek se kamioňačka Bára přestěhovala z německého paneláku do malého bytu k rodině s pěti dětmi...

S cizím mužem ve vlastním bytě. Pohřbít vztah je snazší, než se zdá

Na první pohled vypadá takový pár jako celkem šťastný. Jsou spolu už léta, on ji nebije, ona na něj nekřičí. Jenže to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinská kráska bránící svou vlast se zbraní v ruce se stala maminkou

Anastasia Lenna v únoru minulého roku vzala do ruky zbraň a hodlala se postavit každému, kdo násilně vnikne do její...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Šla jsem si za svým snem i bez ruky a nohy, říká modelka

Pětadvacetiletá Jessica Pingová se narodila bez ruky a nohy. Většinu života si připadala jako outsider a trpěla. Vždy...

Ušní svíčky mají čistit i pomoci se stresem. Lékaři je však nedoporučují

Mnoho lidí na ušní svíčku nedá dopustit, podle některých ovšem nefunguje, lékaři ji dokonce považují za riskantní....

Přednosti i rizika otužování. Pozor by si měli dát hlavně kardiaci

Koupání v ledové vodě si oblíbilo mnoho lidí napříč všemi věkovými skupinami. Jak ovšem otužování ve studené vodě...

Co víte o hubnutí? Vyzkoušejte si znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

Soutěž Shazovat přebytečné kilogramy se lidé snaží opakovaně a často se jim to nedaří. I proto jsme se během ledna snažili v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...