Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Místo tří týdnů dva. Lázně se mění

  0:03
Lázně zdarma od poloviny příštího roku dostane méně lidí. Nebudou také jezdit tak často. Čekat ale mohou slevy a také lepší služby.
Dnes na lázeňskou léčbu pojišťovny vydají až tři miliardy korun (ilustrační snímek)

Dnes na lázeňskou léčbu pojišťovny vydají až tři miliardy korun (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lázeňská města argumentují dlouhou tradicí a nespornými výsledky. Česká lékařská komora a ministerstvo zdravotnictví zase potřebnými úsporami a tím, že lázeňská léčba není vždy efektivní.

Odborníci nyní dokončují nový seznam nemocí, se kterými by pacienti jezdili do lázní za peníze zdravotních pojišťoven. A počítají s tím, že tento seznam bude mnohem kratší než původní.

Dnes na lázeňskou léčbu pojišťovny vydají až tři miliardy korun. V příštím roce by to mělo být o půl miliardy méně. A jednotlivé lázně se dnes začínají bát o živobytí.

Rehabilitace musí být včasná

O plýtvání v lázeňské péči si odborníci povídají již roky. Medicína dnes umí provést operaci tím nejšetrnějším způsobem, za tři dny po ní může být pacient propuštěn. I tak má ale nárok na lázně. Podle seznamu, který je dnes aktuální, můžete jet na procedury po běžné laparoskopické operaci žlučníku či slepého střeva. Přitom doby, kdy pacientovi zůstala jizva přes půl těla a nutně potřeboval minimálně měsíční rekonvalescenci, jsou dávno pryč.

Co se zřejmě změní

- Po nekomplikované operaci žlučníku či slepého střeva se do lázní již nepodíváte. Stejně tak mají zřejmě smůlu pacienti s vyšším krevním tlakem, lehčí diabetici či nemocní s alergickou rýmou.

- Někteří pacienti budou moci lázně využít jen jednou nebo dvakrát v životě.

- Příspěvkovou péči budou pojišťovny hradit jen na čtrnáct dní, místo dosavadních tří týdnů.

Přidává se také Česká lékařská komora. Je přesvědčena, že způsob léčby v některých lázních je zastaralý a do dnešní moderní medicíny nepatří. "Je třeba pacienty k rehabilitaci dostat do lázní včas. Popíjení minerálek na potíže se žlučovými kameny je sice příjemné, ale nemá být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění," říká prezident České lékařské komory Milan Kubek a upozorňuje, že důležité je zejména načasování. Pokud totiž není léčba včasná, postrádá jakákoliv rehabilitace smysl.

S vysokým tlakem do lázní? Jen ty nejtěžší případy

Ministerstvo zdravotnictví chtělo původně, aby nový seznam začal platit od Nového roku. Ještě začátkem minulého týdne však nebyly změny jasné, nezačalo ještě ani vnější připomínkové řízení. A tak na nátlak Svazu léčebných lázní ČR přistoupilo ministerstvo na odklad. Nový seznam by měl platit od poloviny roku 2012.
 
Jaké změny by novela měla přinést? Resort nechce zatím příliš podrobností zveřejnit. Již dříve ale některé indikace do médií unikly, informovala o nich právě MF DNES. Smůlu by tak nově měli mít lidé s vysokým tlakem, lázně by dostaly jen ty nejtěžší případy, ostatní pacienti by jen doma zobali pilulky.

Omezení nastanou také u nemocných, kteří prodělali již zmíněnou operaci žlučníku. Ta se dnes provádí bez větších potíží a pacienti nárok na lázně ztratí. Nárok zůstává jen u komplikovaných chirurgických zákroků.

Částečně hrazená péče jen na dva týdny

Zkrátit by se měla také doba pobytu. Nyní pacienti mohou v lázních zůstat až 28 dní a pobyt se jim může prodloužit. Nově by se mohla základní délka pobytu zkrátit na 21 dní a o možnosti prodloužení smějí rozhodnout jen revizní lékaři pojišťovny. Velká změna čeká ty, jimž pojišťovna hradila takzvanou kompenzační lázeňskou léčbu. Tedy jen procedury. Místo tří týdnů jim pojišťovna bude hradit vždy jen dva.

"Tím se zpřístupní pro starší lidi, kteří na tři týdny nemají peníze, i mladším, kteří si zase nemohou vzít tak dlouhou dovolenou," míní prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. Pojišťovny tak zaplatí sice celkově stejně, ale do lázní by mohlo přijet více lidí, kteří utratí více peněz.

Lékaři se přou, jestli budou pacientům dvoutýdenní pobyty stačit. Někteří tvrdí, že nejlepší je plná třítýdenní kúra, jiní, že dva týdny jsou lepší než nic. "Když je někdo vážně nemocný, dostane komplexní, tedy plně hrazenou péči na tři týdny. Pokud jsou jeho potíže méně vážné, dostane příspěvkovou péči na čtrnáct dní. I za tuto dobu můžeme pacientovi vysvětlit, jak se o sebe má starat, jak cvičit a co pro sebe dělat," popisuje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Lázně budou muset hledat nové klienty

Nezkrátí se jen doba pobytu, ale také četnost takových výjezdů. Nově by tak u některých nemocných platilo, že se do lázní podívají maximálně dvakrát za život. Ani tady ale ještě není úplně jasno.

"Ministerstvo třeba chce, aby se s artrózou jezdilo do lázní jen na doléčení po operaci. My ale víme, že je to úplně špatný přístup, celá řada lidí má artrózu, která se z nějakého důvodu neoperuje, byla by škoda, kdyby se jim odpíralo zlepšení stavu třeba jednou za dva roky," dodává Bláha.

Více komerčních služeb, více prevence

Lázně nyní vymýšlejí, jak se na nové podmínky adaptovat. Samoplátci totiž jezdí v drtivé většině případů do lázní maximálně na týden. Aby se lázním podařilo ztrátu jednoho pacienta hrazeného pojišťovnou vyrovnat, budou muset sehnat tři přímo platící. To znamená, že by se počet lidí, kteří se každoročně do lázní vydávají na vlastní pěst, musel několikanásobně navýšit.

Svaz léčebných lázní se už dnes obává konkurenčních bojů. "Cesta cenového podbízení není tou pravou - vše, a tedy i péče o zdraví, má svou cenu. Dumping je jen krátkodobé opatření, které vede ke snížení kvality péče," soudí viceprezidentka svazu Marie Rebjonková. Takové obavy dávají tušit, že se ceny ještě pohnou. Měnit se ale bude zejména nabídka poskytovaných služeb. Důraz chtějí klást zejména na prevenci.

"U nás prevence vůbec nefunguje. Pojišťovny na ni dávají minimum, přitom se lidstvo topí v civilizačních chorobách," dodává Bláha.

Novinkou jsou tak třeba manažerské preventivní programy. "Zjistíme funkční stav jednotlivých orgánů v těle klienta a následně cíleně léčíme. Musíme naší populaci vysvětlit, že je nutno do sebe včas investovat," tvrdí Rebjonková. Lze předpokládat, že poroste nabídka také běžných wellness služeb.

Pacientů, kterým hradí pojišťovna celý pobyt, ubývá dlouhodobě. V lázních se objevuje více hostů, kteří si procedury i všechny další náklady hradí sami. V minulém roce si zadarmo do lázní vyjelo 107 tisíc lidí, celý svůj pobyt si hradilo 115 tisíc lidí.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Co víte o vitaminech? Soutěžte v kvízu a vyhrajte balíček s hořčíkem

Soutěž Vitaminy a minerály jsou pro správné fungování našeho organismu nezbytné. I proto jsme se během června snažili v tématu...

Oční lékař: Covid je nebezpečím i pro oči. Ohroženy jsou hlavně drobné cévy

Premium Je jedním z největších odborníků na laserové operace očí v Česku. Jeho profesní štít zdobí několik unikátních zákroků....

Žena uspěchala plastiku zadku a potýkala se s problémy

Temeeka z Texasu podstoupila plastiku zadku s výplní silikonovým implantátem před pár lety. V té době měla za sebou i...

Začalo to vyrážkou, pak se u Terezy zjistila alergie na sperma

Mladou maminku Terezu začala po druhém porodu trápit vyrážka na břiše a v podbřišku. Zkoušela všechno možné, od...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....