Ministři: Lidé by měli u lékaře platit!

  15:17aktualizováno  15:17
S tím, že by lidé měli platit za recept, ošetření, či pobyt v nemocnici, souhlasí i naprostá většina bývalých ministrů zdravotnictví.
Většina ministrů souhlasí s tím, aby pacient platil i za pobyt v nemocnici.

Většina ministrů souhlasí s tím, aby pacient platil i za pobyt v nemocnici. | foto: Profimedia.cz

Lidé by měli platit za recept, návštěvu lékaře či pobyt v nemocnici. S plánem ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) souhlasí většina jeho předchůdců, tedy i někteří z opoziční ČSSD. Co je zadarmo, je bezcenné, zdůvodňuje docent Martin Bojar, ministr z let 1990 až 1992. Poplatky jsou v celkové rovnici příjmy - výdaje drobnou položkou, ale jejich celkový přínos je nezanedbatelný, soudí Jan Stráský (ODS), ministr z let 1995 až 1997.

Julínek chce poplatky od ledna 2008. Mají omezit zbytečné návštěvy u lékaře a více zapojit pacienty do rozhodování. Lidé by dávali 20 korun za recept a po padesátikoruně za návštěvu lékaře, den v nemocnici a ošetření na pohotovosti. "Poplatky dávají občanovi do ruky určitou suverenitu. Když platí, vymáhá," řekl Julínek. Poplatky mají mít roční limit, mluví se o 2000 a 5000 korun, platili by je všichni.

David Rath (ČSSD), který Julínka těsně předcházel, řekl, že nepodpoří poplatky, když budou i pro důchodce a děti. ČSSD je ochotna o nich diskutovat, pokud Julínek podpoří síť neziskových nemocnic a nezmění zdravotní pojišťovny v akciové společnosti.

Zavedení poplatků považuje za pozitivní krok Jozef Kubinyi (ČSSD), který řídil zdravotnictví v roce 2004. "Není špatné, aby občan nesl určitý díl odpovědnosti za své zdraví," řekl. Odmítá, aby platby zatížily těžce nemocné a seniory. Kubinyi plánoval poplatky, měl roční strop pro občany 5000 korun, pro důchodce 2000 korun. K tomu chtěl systém elektronické kontroly, aby bylo jasné, kolik kdo zaplatil a kdy je už osvobozen. "Toto mi momentálně v ministerských plánech chybí," řekl.

Kubinyi považuje za nešťastné, že místo vysvětlování se začalo hned mluvit o poplatcích, a to v situaci, kdy podle průzkumu 70 procent občanů platby u lékaře odmítá. Při současném rozložení sil v parlamentu dává Julínkovi malou šanci, že poplatky prosadí.

"Já panu ministru Julínkovi fandím, nachází se v lepší situaci, než jsme byli my, a má větší šanci tu ekonomickou rovnici řešit," řekl Stráský.

Dodal, už před 15 lety ODS hovořila o poplatcích, ale neměla sílu je prosadit. "Pacient nám tehdy nerozuměl, byl zvyklý, že zdravotnictví je zadarmo a vždy se najde někdo, kdo tu ideu ochrání," vysvětlil. Podle Stráského se to podařilo do jisté míry prolomit. "Lidé už si zvykli o tom mluvit, nemají tak negativní názor, už si zvykli, že se část problému bude muset řešit na jejich úkor," řekl.

Poplatky pacientů řešili v podstatě všichni ministři od roku 1989. Jen první porevoluční ministr, profesor Pavel Klener, se k nim moc nevyjadřoval. Jeho nástupce Bojar poplatky plánoval vyšší než nyní Julínek. Další ministr Petr Lom (ODS) poplatky chtěl, ale nenašel cestu, jak je zavést.

Když vedl rezort Stráský, byly poplatky politicky neprůchodné. Zuzana Roithová (KDU-ČSL) řídila zdravotnictví půl roku a soustředila se na výběrová řízení na nemocnice. Ministři ČSSD Ivan David, Bohumil Fišer a Marie Součková poplatky neřešili. Součková z linie těsně před svým odvoláním vybočila: ve třetí etapě své reformy poplatky měla.

Kubinyi (ČSSD) poplatky plánoval, Milada Emmerová (ČSSD) byla striktně proti. Rath jako prezident České lékařské komory je chtěl, ale jako ministr ČSSD je neprosazoval a držel se programu své strany.

Autor:
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující...

Premium

Spolknout prášek je snadné. Proti depresím se dá však bojovat i jídlem

Duševní poruchy lidí jsou stále častější a přicházejí v čím dál nižším věku. Alespoň jednou za život se s některou z...

Žena se projedla až k morbidní obezitě, pak shodila 114 kilogramů

Renee Biranová nebyla nikdy žádný drobeček. Jakmile se začala živit tím, že jedla před kamerou a nechávala si za to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz