Ministr láká do českých nemocnic rumunské lékaře

  11:30aktualizováno  11:30
Na české ambasádě v Bukurešti a na ministerstvu zdravotnictví v Praze teď denně drnčí telefony - volají rumunští lékaři, kteří chtějí přijít léčit české pacienty. Zájem o Česko vzbudila zmínka ministra zdravotnictví Julínka, kterou před koncem roku vysílala rumunská televize.
Až pět stovek českých lékařů odchází ročně do zahraničí. Ilustrační foto

Až pět stovek českých lékařů odchází ročně do zahraničí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Julínek totiž řekl, že chce řešit nedostatek lékařů v našich nemocnicích tím, že k nám přiláká lékaře z nových členských zemí Evropské unie - Rumunska a Bulharska.

"Ten projekt už dostává konkrétní obrysy včetně takových detailů, jako jsou kurzy jazyka," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle něj plán náboru právě dopracovávají ministrovi poradci tak, aby co nejdřív začal fungovat.

Tomáš Julínek se tak pokouší vyřešit komplikovanou situaci, kterou nemocnicím způsobila novela zákoníku práce. Ta platí od Nového roku a měla zrušit zaběhnutou praxi, kdy lékaři směli mít až 800 hodin přesčasů ročně.

To teď není možné. Cílem je, aby se o pacienty nestarali přetížení lékaři, kteří jsou v práci nonstop čtvrtým dnem. - více zde

Jenže to má háček: aby nemocnice mohly zákoník práce naplnit, musí přibrat nové lékaře. A ti jednak nejsou - v Česku chybí podle odhadů dva až tři tisíce atestovaných lékařů - a jednak na ně nemocnice nemají. Aspoň to tvrdí.

Česká lékařská komora přitom každý rok vystavuje potvrzení o pracovní bezúhonnosti až pěti stovkám lékařů, kteří chtějí odjet pracovat do zahraničí.

"Toto potvrzení lékaři pro práci v zahraničí potřebují. Neznamená to sice, že opravdu odjede všech pět set lékařů, ale přesto je to velké a alarmující číslo," řekl prezident komory Milan Kubek.

"Když vezmeme v úvahu, že každý rok ukončí lékařské fakulty zhruba jedenáct set absolventů, tak by to byla zhruba třetina z nich. Jenže neodcházejí absolventi, ale zkušení lékaři."

Podle Kubka odcházejí zejména specialisté a špičkoví lékaři - nejčastěji do Německa a Velké Británie.

"Praxe je taková, že v zahraničí českého lékaře někdo doporučí a oni za ním jedou. Osloví ho, ukážou mu svou nemocnici, nabídnou vysoký plat a další výhody," uvedl Kubek.

Hlavním důvodem odchodu českých lékařů jsou peníze. V zahraničí dostanou plat několikanásobně vyšší než v Česku.

Dalším důvodem je podle Kubka zaostalá organizace práce v českých nemocnicích. "Mladí lékaři jsou často degradovaní na úroveň písařky. Vyplňují formuláře a propouštěcí zprávy, místo aby pracovali na atestacích."

Na druhou stranu Kubek uvedl, že v českých nemocnicích pracuje zhruba 1300 lékařů ze Slovenska a 300 z dalších zemí. I pro Slováky je však Česká republika často jen "přestupní stanicí" dál na západ.

Pacienty budou dál operovat unavení lékaři
Šéfové nemocnic tedy řeší dilema: musí dodržet zákoník práce, ale na jeho naplnění mají málo lékařů. Většinou využívají trik, jak zákon obejít: lékař pro nemocnici pracuje jako zaměstnanec, ale při "přesčasech" jako soukromník na dohodu o pracovní činnosti. Pak je jeho problém, kdy si odpočine.

Pro pacienty to znamená, že se nic nezmění. Na operačních sálech budou dál operovat unavení lékaři.  "Ano, je to na hraně zákona," připouští Eduard Sohlich, šéf Asociace nemocnic, která sdružuje většinu českých a moravských nemocnic.

"Pokusíme se to nějak řešit v průběhu roku. Doufali jsme, že někdo dostane zdravý rozum a platnost zákoníku práce se odloží. Nestalo se, tak se příští týden na setkání s ostatními řediteli nemocnic dohodneme, co dál," říká Sohlich.

Počet přesčasových hodin, které lékaři smějí odsloužit, však vyčerpají v polovině roku. Nemocnice tak řešení problému pouze odsunuly o pár měsíců.

A pak? "Velké nemocnice si pomohou zavedením třísměnného provozu, když přiberou nové zaměstnance. Menší na ně nemají peníze, a tak jim nezbude než zákoník práce obcházet. Třeba tak, že lékaři budou vykazovat, že drží pohotovost doma na telefonu, ale ve skutečnosti budou fyzicky přítomni v práci," popsal jeden ze zaměstnanců nemocnice na Moravě.

Autoři:
  • Nejčtenější

O 10 let mladší: Život se s ní nemazlil, teď je z šedé myšky sexy kráska

Aleš a Libuše jsou manželé ve středním věku, kteří spolu se dvěma dětmi žijí v miniaturním bytě na sídlišti v Liberci....

Premium

Mladí ztrácejí chuť na sex. Závislost na pornu stoupá, říká sexuoložka

Sex je všude kolem nás, děti a dospívající vyrůstají s internetovou pornografií. Rodiče by si neměli myslet, že děti na...

Dvanáct zázračných potravin, po kterých jdou kila sama dolů

Dnes už každý ví, že držet diety formou nelogických přísných omezení či dokonce hladovění je obrovský nesmysl a hazard...

Život Anny byl peklo. Dětem realita splývá s online světem, tvrdí experti

Školáci vyměnili běhání venku za chytré telefony, od kterých se prakticky nedokážou odtrhnout. Rodiče a pedagogy přitom...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Žijeme sice dlouho, ale na úkor kvality života, říká lékař Jan Vojáček

Na většinu chronických potíží lze nahlédnout i jinak než klasickým pohledem. „Za týden jsme nuceni zpracovat tolik...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Po mrtvici Kamil ochrnul a mluví jen očima. Dům rodině zachránila Mise

Zdeňka s Kamilem se znají tři roky. Potkali se zklamaní z předchozích vztahů, Zdeňka měla dva syny, mladšímu Lukáškovi...

Premium

Reklamy na léky proti bolesti jsou na hranici etiky, domnívá se epidemioložka

Epidemioložka Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu v Praze vyvrací oblíbený mýtus, že když přituhne, viry...

Zdravotní kalendář pro ženy: na co mají kdy nárok a co mohou očekávat

Preventivní prohlídky by měly včas odhalit případnou chorobu. Proto byste měly vědět, kdy a na co máte ze zákona nárok...

Užijte si podzim ve zdraví. Jezte česnek, detoxikujte tělo a zkuste jógu

Podzim je období plné protikladů. Zatímco jeden den je krásně a svítí sluníčko, druhý den se člověk probudí do ponurého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz