I sex může vyvolat bolest hlavy, vysvětlil lékař čtenářům

  0:07aktualizováno  10:59
Při akutním záchvatu migrény doporučují lékaři léky z kategorie triptanů. „Jejich užívání je bezpečné, jsou pro organismus méně zatěžují než například analgetika,“ uvedl lékař David Doležil v on-line rozhovoru se čtenáři.

(Ilustrační snímek) | foto: PR Exekutive

Obecně by se však podle něj žádné léky na akutní záchvat neměly užívat více než desetkrát za měsíc aby naopak bolesti nezpůsobovalo nadužívání analgetik. „Proto máme ještě takzvanou preventivní léčbu, která by měla počty atak snížit na nejmenší možnou míru,“ vysvětlil lékař.

Odpovědi najdete zde.

Čtenáře zajímalo také to, zda migrénu může utišit sex, konkrétně orgasmus. Podle MUDr. Doležila žádné takové studie neexistují. Naopak sex může bolest hlavy vyvolat. „Nejde o migrénu, ale podle mezinárodní klasifikace bolesti hlavy existuje bolest vyvolaná sexuální aktivitou,“ napsal lékař.

Na otázku, zda existuje alternativní léčba, odpověděl, že by byl za takovou léčbu moc rád, ale bohužel žádná taková podle něj nefunguje.

Čtenář Martin se ptal konkrétně na kopretinu řimbabu. „Řimbaba má efekt na metabolismus serotoninu, proto pozor při užívání s triptany,“ varoval.

Migrény může spustit změna teploty, tlak

Spouštěčem migrén a bolestí hlavy mohou být změny teplot i tlaku, ale také prudké změny ovzduší, klimatizace v kancelářích, cestování letadlem nebo stres (co spouští migrénu čtěte zde). 

Pacientům s migrénou lékaři doporučují také dechová i meditační techniky, které mohou pomoci právě v případě, kdy je člověk pod tlakem. Stačí se soustředit na hluboké nádechy a výdechy a nebo se trochu projít. (Čtěte také 10 příznaků, že se blíží migréna)

MUDr. David Doležil, Ph.D., MBA

  • Neurolog, předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy
  • Absolvoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v roce 1992. V současnosti působí jako neurolog na specializovaném pracovišti Headache Centrum Praha. Zároveň zastává funkci předsedy Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a funkci člena výboru European Headache Society.
MUDr. David Doležil

Migrénou trpí přibližně každý desátý člověk, ale přes čtyřicet procent z nich nemá diagnózu potvrzenu lékařem. Toto závažné neurologické onemocnění postihuje především populaci v nejproduktivnějším věku, mezi 18. a 60. rokem života, a je doménou žen. Někteří vědci tvrdí, že za ně mohou ženské pohlavní hormony, jiní příčiny svalují na potravinovou intoleranci

Na rozdíl od „bolení hlavy“ doprovázejí migrénu nevolnosti, poruchy vidění a citlivost na světlo a zvuky. 

„Vůlí potíže rozhodně nepřemůžete,“ říká neurolog David Doležil, předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a neurolog z Headache Centra Praha. „U každého pacienta může mít ataka migrény jiný průběh a její trvání se pohybuje mezi čtyřmi a dvaasedmdesáti hodinami. Projevuje se jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, často doprovázenou žaludeční nevolností a zvracením, přecitlivělostí na světlo a hluk, pocením, extrémní únavou a až depresivními stavy. Výjimkou není ani zimnice, návaly horka, průjem nebo mžitky před očima.“

Od tlumení bolesti k preventivní léčbě

Ačkoli je migréna třetím nejběžnějším onemocněním na světě, lidé o tomto problému často nemluví s lékařem. Pacienti se často snaží řešit akutní stavy pomocí volně prodejných léků proti bolesti. Jejich kombinace a zvyšující se dávky znamenají velkou zátěž pro organismus a mohou vést k postupnému vytvoření rezistence proti této formě léčby. Léky proti bolesti přestávají účinkovat a jejich nadužívání může naopak vyústit v silné bolesti hlavy.

Kde hledat pomoc

Na podporu osob s migrénou vznikl například projekt Migréna-help, více informací na www.migrena-help.cz. Další informace o migréně najdete také na portále info-zdraví v sekci migréna dostupné na www.info-zdravi.cz/campaign/migrena

 „Volně prodejná analgetika nejsou řešením. Pacienti bez konzultace s lékařem užívají i několik tablet léků proti bolesti denně, přestože na akutní léčbu migrény jsou určeny léky ze skupiny triptanů. Každý pacient by měl začít u svého praktického lékaře, s nímž svůj problém zkonzultuje, a on jej následně dle závažnosti onemocnění doporučí na specializované neurologické pracoviště,“ říká lékař a dodává, že novou možností  je cílená biologická léčba, která může snížit dobu trvání i intenzitu záchvatů a jejich četnost.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz