Menstruovat nemusíte, tvrdí lékaři

  6:00aktualizováno  6:00
Pravidelné krvácení podle lékařů není nutné. Pokud nechcete menstruovat, můžete brát pilulky nepřetržitě osmadvacet dní. Je to vhodná varianta například pro ženy, které trpí nesnesitelným premenstruačním syndromem.
Většina přípravků se bere tři týdny, poté je žena na sedm dní vynechá.

Většina přípravků se bere tři týdny, poté je žena na sedm dní vynechá. | foto: Profimedia.cz

Stále více žen volí takzvanou kontinuální antikoncepci, kdy se pilulky berou nonstop a nedochází k pravidelnému měsíčnímu krvácení. Gynekologové tento postup podporují.

Názor, že netěhotná zdravá žena musí jednou měsíčně krvácet, je totiž podle přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka, Michaela Halašky, z medicínského hlediska neopodstatněný. Zvláště pokud ženy užívají hormonální antikoncepci.

Většina přípravků se bere tři týdny, poté je žena na sedm dní vynechá a právě prudké snížení pravidelné dávky hormonů vyvolá krvácení.

Není to však skutečná, přirozená menstruace, odborníci ji často nazývají jako pseudomenstruaci. Hormony podávané v antikoncepčních pilulkách totiž zabraňují ovulaci vajíčka, to se z vaječníku vůbec nedostane a nemůže ani "odejít" s menstruační krví z těla.

Dříve ženy menstruovaly méně

Pokud by se srovnala současná žena a žena třeba před dvěma staletími, ta dnešní menstruuje mnohem častěji. Dřív, kdy nebylo vhodné a často ani možné uměle bránit početí, byly ženy většinu plodného věku těhotné, kojily a nemenstruovaly. Častá menstruace je tím pádem spíš vynálezem 20. století než přirozenou záležitostí.

"Podle nových poznatků několikaměsíční vynechání menstruace nemá žádné negativní zdravotní následky a nedochází k patologickým změnám děložní sliznice. Naopak existují důkazy, že zdravotní rizika ženy mohou zvyšovat časté ovulace a menstruace," upozorňuje Halaška.

Řešení pro chudokrevné ženy

Zatímco gynekologové nemají proti užívání antikoncepce bez pauz na menstruaci téměř žádné výhrady, psychologové varují, že absence měsíčního krvácení může vadit ženské psychice: dotyčná si zkrátka může připadat nežensky.

Zvolit užívání tabletek bez přerušení by měly podle odborníků například chudokrevné ženy nebo ty, u kterých se výrazně projevuje premenstruační syndrom. Vyrovnaná hladina hormonů působí dobře na organismus epileptiček, snižuje se tak riziko záchvatu.

V zahraničí se už objevila balení po osmadvaceti pilulkách, ničím se však neliší od těch, které berou i české ženy, kromě počtu pilulek v balení. Možná i vám gynekolog už někdy poradil vynechat přestávku v užívání pilulek a pokračovat rovnou v dalším platu, když jste chtěla oddálit menstruaci třeba kvůli dovolené. Pochopitelně bez přerušení nelze brát třífázové tablety.

Tato forma antikoncepce je také vhodná pro ženy, kterým dělá vážné problémy dodržovat týdenní pauzu. Pokud si žena navykne na pravidelnost, je pro ni snadnější brát tabletu každý den, než když se střídají týdny, kdy léky bere, s týdnem bez požívání pilulek.

Nový režim 24 tablet

Další netypickou úpravu cyklu nabízejí tablety na 24 dnů. To pro ženy, kterým dělá problém kolísání hormonů, ale zároveň si z nějakého důvodu chtějí zachovat - byť nepravou - menstruaci. Tablety se berou 24 dnů, poté se na čtyři dny vysadí. "U některých žen může vysazení vyvolat nevolnost, nadýmání nebo otoky. Objevuje se také napětí a citlivost na prsou. Toto všechno může režim 24/4 tlumit," říká gynekoložka Dagmar Makalová.

Stabilnější hladina hormonů také snižuje nebezpečí, že žena otěhotní, když si zapomene vzít tabletku.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Proti bolesti beder pomohou protažení, správné vstávání i dechová cvičení

záda

Bolí vás v kříži? Nejlepším způsobem, jak se trápení zbavit, je cvičení. Zároveň jde o nejúčinnější prevenci....

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz