Menstruační kalíšek slibuje konec vložkám. Vyzkoušeli jsme ho

  6:00aktualizováno  6:00
Na český trh dorazila nová menstruační pomůcka. Podle výrobce je speciální kalíšek spolehlivý a zcela nezávadný. Údajně dokáže nahradit vložky i tampony. Počet žen, které by o něm věděly, nebo ho dokonce měly doma, je zatím poměrně malý. Proto jsme kalíšek podrobili důkladnému testu.
Menstruační kalíšek slibuje dokonale nahradit tampony a vložky.

Menstruační kalíšek slibuje dokonale nahradit tampony a vložky. | foto: Profimedia.cz

"Nejlepší věc, jakou jsem mohla objevit"
Diskusní fórum na webových stránkách věnovaných menstruačnímu kalíšku se hemží superlativy z úst téměř výhradně spokojených zákaznic. "Kalíšek je naprosto, ale naprosto nejlepší věc, jakou jsem mohla objevit," přispívá do diskuse Martina. Chválou nešetří ani Edita: "Je to něco úžasného a jsem moc ráda, že ho mám."

Silikonový pomocník má být ekologický, zdravotně nezávadný a vzhledem ke své dlouhodobé životnosti i levný. A nejen to, díky němu už prý nebudete muset sedět na krvavých vložkách a ani si dovnitř zasouvat tampony napuštěné absorpčními látkami. Žádný zápach, žádné šíření bakterií.
 
Samá pozitiva. Rozhodla jsem se proto kalíšek za 650 korun vyzkoušet – co kdyby byl opravdu tak zázračný a já se už nikdy nemusela děsit při vyslovení slova menstruace?

První dojmy
Pokud se rozhodnete pro zásilkovou službu, kalíšek vám přijde za pár dní domů. Spolu s ním plátěný pytlíček, ve kterém ho budete skladovat, a podrobný návod k použití i v češtině. Ze začátku jsem se sice trochu zalekla jeho rozměrů, ale po zavedení se obavy rozplynuly – vůbec jsem ho necítila.

Silikonový kalíšek zmáčknete nebo srolujete tak, aby se dal prsty zasunout dovnitř pochvy, a až bude na správném místě (popis najdete v návodu), stisk povolíte a kulatý okraj kalíšku se přisaje k poševním stěnám. Při jeho vyjmutí je potřeba zmáčknout strany kalíšku, aby se zrušil podtlak, a pak jej opatrně vytáhnout. Pro snazší vyjmutí je na konci kalíšku umístěna "ojka", která má sloužit zejména pro usnadnění prvních aplikací. Já jsem ji však odstřihla hned po prvním použití, protože odírala poševní vchod.

Zázrak se nekoná
Vložky zřejmě nepovažuje většina žen za ideální řešení, ale jejich použití má jednu neoddiskutovatelnou výhodu: vidíte, kdy je potřeba je vyměnit. S tamponem a s kalíškem musíte tu správnou chvíli odhadnout. Kdo pracuje doma, má situaci daleko jednodušší. Když nemáte nikde na blízku koupelnu spojenou se záchodem, manipulace s kalíškem vám zřejmě nepřijde nijak snadná.

Je totiž potřeba si umýt ruce, kalíšek vyjmout, vylít jeho obsah, omýt ho, vložit zpět a zase se očistit. Na veřejných záchodcích a v zaměstnání je tato procedura nejen nepohodlná, ale mnohdy i nemožná. Na webových stránkách distributorů sice radí nosit s sebou láhev s čistou vodou na vypláchnutí kalíšku, ale zkuste si to představit.

Ačkoliv jsem přesvědčená o tom, že jsem si nechala doručit pro mě vhodnou velikost kalíšku (existují dvě), nikdy jsem se na něj nemohla  spolehnout tak stoprocentně jako na tampon. Pokaždé krev více či méně protékala a bohužel tento defekt většinou nebyla s to zachránit tenká slipová vložka. Tím pádem jsem kalíšek nemohla nosit samotný třeba při sportu a už vůbec ne do bazénu, jak distributoři inzerovali. Obávám se, že bych si kalíšek znovu neobjednala, a tiše závidím těm, které ušetřil od problémů s měsíčky.

Autoři:

Nejčtenější

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Znásilnění i vážná nemoc. Problémy jsou normální, říká medička

Anežka si z dětství nese traumatický zážitek, s nímž se postupně úspěšně...

V dětství se stala obětí znásilnění a nedávno kvůli Crohnově nemoci přišla o metr střeva. Přesto je dvacetiletá Anežka...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Polévky, které zasytí a zastanou hlavní chod. S fazolemi, hlívou i masem

Polévka s hlívou ústřičnou

Nemusí být jen jedna součást menu, ale i právoplatný oběd nebo večeře. Společně s čerstvým pečivem zaženou husté...

I po narození dětí by ženy měly myslet nejdřív na sebe, říká blogerka

Nicole Knighttová - na první fotografii je v den porodu, na druhé deset dnů po...

Pětadvacetiletá Nicole Knighttová z Austrálie vypadala deset dnů po porodu druhého dítěte stejně jako před otěhotněním....

Další z rubriky

Holé kotníky jsou trendy, ale koledujete si o rýmu i zranění

Okované boty sice na první pohled mohou působit tvrdě, pokud je vhodně...

Zkrácené nebo ohrnuté kalhoty a odhalené kotníky, krátké ponožky a mezi nimi pruh holé kůže. Tento módní trend se...

Mladá žena nikdy neobula boty, trpí syndromem sloní nohy

Tawheeda Jan

Jednadvacetiletá Tawhída z Kašmíru se potýká s tropickou infekční chorobou, která se projevuje zbytněním kůže a tkáně...

Stomatolog: O zuby musíte správně pečovat. V 72 letech nemám žádný kaz

Ilustrační fotografie

Při péči o chrup je nejdůležitější prevence. Za zkažené zuby si může každý sám. "Je mi 72 let a nemám žádný kaz ani...

Advantage Consulting, s.r.o.
PERSONALISTA/KA VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz