Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

  9:33aktualizováno  9:33
Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní? Odborníci na fyzioterapii mají jiný recept – pomůže houpání boky, podsazování pánve nebo protažení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Prudké bolesti před menstruací a během ní bývají většinou způsobeny svalovou dysbalancí pánevního dna, která vede až k vychýlené kostrči poznatelné na pohmat. Další příčinou může být blokáda žeber nebo na páteři, dokonce i zdánlivě nesouvisející, jako je například blokáda na přechodu lebky a prvního krčního obratle,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Poznejte, co se děje ve vašem těle během fází menstruačního cyklu

„Reprodukční orgány jsou spjaty se svaly pánevního dna a funkčně souvisí s bránicí, hlubokými svaly páteře i se svaly upínajícími se na stehenní kost. Není proto výjimkou, že bolest při menstruaci způsobuje nerovnováha svalů úplně jinde v těle,“ dodává.

Náprava pomocí fyzioterapie bývá rychlá a účinná. Každopádně pokud máte bolesti při menstruaci pravidelně, měla byste navštívit gynekologa, aby vyloučil orgánové onemocnění.

Správnými cviky povzbudíte líné žlázy, tvrdí autorka hormonální jógy

Zakladatelka hormonální jógové terapie Brazilka Dinah Rodriguezová oslaví...

Pak se teprve obraťte na fyzioterapeuta, který je schopen zjistit odchylky, jež by mohly mít vliv na pánevní dno. Zpravidla sleduje držení těla, zda není předsunuté. Dále prohlíží páteř a hrudník, zda nejsou zablokována žebra.

„Velmi často se setkáváme s křečemi v oblasti pánevního dna, které mohou reflexně tahem vláken celou pánví rotovat a držet ji v permanentním napětí nebo v nevhodném postavení. Zásadní roli v této problematice hraje také bránice – ve většině případů nacházíme špatnou koordinaci svalů bránice, pánevního dna, svalů podél páteře a svalů břišních,“ doplňuje Bílková.

Kromě manuální fyzioterapie a podpůrných cviků se nabízí léčba pomocí aplikace rázové vlny. Ta rychle a efektivně snižuje napětí zapojených svalů v oblasti pánve, břišní stěny, prokrvuje dělohu a uvolňuje jizvy po laparoskopických operacích. Dobré výsledky má i lymfodrenáž.

Jóga pomůže otěhotnět nebo v menopauze

Na bolesti při menstruaci má pozitivní vliv i cvičení. „Některé cviky lze pro úlevu od menstruačních bolestí s úspěchem použít. Nebude to žádné posilování, neuleví vám ani skákání, běh maratonu či jiný vytrvalostní výkon. S energií doporučuji zacházet spíše opatrně a soustředit se na uvolnění a protažení,“ doporučuje Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness center Contours. 

Rovnou doporučuje tři cvičení, která by mohla pomoci. Jedná se o houpání boky, podsazování pánve a protažení spodní poloviny těla.

Cviky, které pomůžou

Tři jednoduché úkony zvládnete i během pracovní pauzy.

  • Houpání boky

Jestliže vás bolí celá pánev a především oblast kyčlí, z nichž bolesti často vystřelují až do nohou, zkuste se jednoduše houpat v bocích. Postavte se rovně, kolena mírně pokrčená, ruce v bok. Pánev mírně podsaďte a houpejte boky ze strany na stranu. To samé můžete provádět také vsedě, na velkém míči. 

  • Podsazování pánve

Postavte se stejně jako u předchozího cviku, ruce dejte v bok a s výdechem podsaďte pánev. S nádechem ji vraťte zpět. A znovu opakujte. Opět vyzkoušejte toto cvičení také ve variantě na velkém míči. 

  • Protažení spodní poloviny těla

Posaďte se na zem. Nohy jsou natažené, pravou pokrčte přes levou. Trup vytočte směrem vpravo a levou rukou obejměte pravou nohu. Podívejte se za sebe – pravá ruka je opřená o zem. V této pozici pár vteřin zůstaňte, prodýchejte se a poté se vraťte zpět. Opakujte i na druhou stranu. 


Existuje i takzvaná hormonální jóga, což je komplex cviků – dynamické pozice, dechové techniky, práce s energiemi a koncentrační antistresové prvky, díky nimž se člověk naučí zvládat stres a udrží hormonální hladinu v harmonii.

„Pravidelné cvičení hormonální jógy pomůže i během menopauzy a s otěhotněním,“ tvrdí zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. Pravidelné cvičení hormonální jógy pomáhá řešit i výkyvy nálad před menstruací, takzvaný premenstruační syndrom. 

„Osobně mám zkušenosti s klientkami, které se mi svěřily, že trpěly silnými bolestmi při menstruaci, a po praktikování hormonální jógy se tyto bolesti zmírnily či dokonce úplně vymizely,“ dodává Vojtěchová.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz