Máte zdravotní potíže? Pořiďte si psa, vyvolává méně alergií než kočka

  12:25aktualizováno  12:25
Psi můžou fungovat jako léky na snížení tlaku, psychoterapeuti i urychlovači uzdravení. A také jako prevence onemocnění srdce a cév - při svižné procházce se psem osmdesátikilový člověk spálí 1 390 kilojoulů, to je skoro jako při hodině akvaaerobiku, tedy aktivitě, k níž se přinutí málokdo. Majitelé psů si kondici udržují snadněji a přirozeněji.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Psi jsou důležití také pro psychické zdraví. Je dokázáno, že přežívání osob po infarktu myokardu se významně zlepšilo, jestliže pacient vlastnil nějaké domácí zvíře. Jednoduše proto, že lidé cítili, že jsou potřební; toto vědomí posílilo jejich touhu po vyléčení.

Ve studii, která sledovala souvislost mezi chováním domácího zvířete a uzdravením, během prvního roku po infarktu zemřeli pouze 3 z 53 majitelů domácích zvířat, zatímco ve druhé skupině osob nechovajících zvířata zemřelo 22 lidí z 39.

Zvířata posilují zdraví také tím, že uklidňují - jejich hlazení prokazatelně snižuje krevní tlak u lidí s hypertenzí, pozitivně působí také na hladinu cholesterolu. Psi podle vědců působí pozitivně také na děti s poruchami soustředění, navíc děti, které se starají o psa, bývají samostatnější améně sobecké.

Čím se můžete nakazit

Psi jsou přitom z hlediska alergií mnohem méně problematičtí než kočky, paradoxně proto, že nejsou tak čistotní. Alergeny se vyskytují ve slinách a výkalech, kočky si pořád samy čistí srst tím, že se olizují, takže je neustále dostávají i do chlupů, kočičí chlupy navíc poletují snáze než ty psí.

V posteli s mazlíčkem

Platí, že u dítěte se může alergie vyvinout postupně, je tedy klidně možné, že potomek bude zvíře tolerovat i několik let, ale potom mu začnou slzet oči či bude mít potíže s dýcháním. Alergie se může projevit také jen na některé psy, například na nové přírůstky do rodiny.

Pes rodině bude prospívat jen tehdy, když se jeho zdraví bude věnovat dostatečná péče. Nemocné zvíře může mnohdy nakazit i své majitele, byť tyto případy jsou spíše vzácné.

Zatím nebylo prokázáno, že by se člověk přímo od psa nakazil klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou, je však je docela dobře možné, že zvíře přinese infikované klíště domů, kde parazit přeskočí na člověka. Nakazit se také může, pokud holýma rukama klíště vyndavá.

Řešením jsou kromě dostatečné hygieny různé obojky a přípravky, které nebezpečné cizopasníky odpudí. Pořídit si je můžete v lékárnách či drogeriích.

Nebezpečí pro malé děti

Je také třeba chránit psa před škrkavkami, nejlépe odčervením. Nakazit se může například očicháváním či konzumací výkalů cizích psů, kteří nebyli odčerveni, ve vzácných případech také zbytky výkalů, které přinesete domů na botách.

Ilustrační fotografie

Škrkavky způsobují toxokarózu, nejnáchylnější jsou malé děti, které příliš nedbají o hygienu a všechno strkají do pusy. V extrémních případech hrozí, že se škrkavky dostanou do lidského těla a larvy se uhnízdí ve vnitřních orgánech, například v mozku. Nemoc se projevuje nechutenstvím, zvracením a průjmy.

Potulující se psi: pozor na blechy

Další nepříjemnosti mohou nastat po kontaktu psů navzájem. Zvířatům sice maximálně prospívá, když se kamarádí třeba při setkání v parku, ale majitelé by měli ohlídat, zda jsou čtyřnozí známí neškodní.

Volně se potulující psi, kteří evidentně nemají pána, rozhodně patří mezi rizikové. Hrozí nejen zmíněné škrkavky, ale také třeba blechy. Ty si pes může přinést i po zkoumání ježka nebo jiného uhynulého zvířete.

Blechám se sice u lidí nijak zvlášť nelíbí, to však neznamená, že jimi pohrdnou; výsledkem je zpravidla svědivá vyrážka, obvykle ji lze dobře zklidnit gelem. Důležité je vždycky vyhubit všechny blechy, i při výskytu jednoho jediného parazita raději použijte vhodný sprej, další mohou zatím v téměř neviditelných stadiích číhat v pelechu zvířete nebo v koberci.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Při rizikovém orálním sexu může jít o život, řekla lékařka v Rozstřelu

Gynekoložka Olga Dubová v diskusním pořadu Rozstřel (28. června 2019)

Kromě HIV patří mezi lidmi k nejobávanějším pohlavním nemocem kapavka a syfilis. „Ale co nás lékaře nejvíc trápí a s...

Největším ohrožením pro dovolenkáře je západonilská horečka, říká expert

Rastislav Maďar, expert na tropickou a cestovní medicínu, vedoucí Ústavu...

Jaké nemoci nám hrozí v nejnavštěvovanějších letních destinacích? Vzhledem k cestám Čechů po Evropě to je jednoznačně...

Ňadro není sexuální atribut, ale symbol mateřství. Proč ho skrývat?

Kojení

Ačkoliv námět kojící Madony s dítětem provází umělce po staletí a dodnes obrazy obdivujeme v galeriích, ve veřejném...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRONTEND VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz