Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Brněnský okruh prověří tretry závodníků, znovu po čtvrt století

Brněnský okruh a motory rychlých aut a motocyklů patří k sobě. V neděli 13. dubna se ale na trati objeví jiní závodníci, nebudou je pohánět motory, ale vlastní nohy. Poběží trasu dlouhou deset kilometrů. Není to poprvé, co se na Masarykově okruhu běhá, před šestadvaceti lety tu společně závodili maratonci s vozíčkáři.

V kalendáři je 29. srpna 1987, na Masarykově okruhu se běží první ročník Mezinárodního maratonu přátelství. Sportovci jsou zatím na začátku, na čtvrtém kilometru trasy dlouhé 42,195 km. | foto: Archiv Automotodromu Brno

Sportovce koncem srpna v roce 1987 přivítala na brněnském automotodromu šedá obloha a chladné počasí. Dráha ještě voněla novotou, okruh slavnostně otevřeli v červenci. "Tehdy to byl první maraton na území města Brna, také první akce, kde závodili paraplegici i běžci spolu a první maraton na světě, který se běžel a jel na trase Velké ceny," vyjmenovává prvenství závodu Jiří Šmiták, který se podílel na pořádání Mezinárodního maratonu přátelství.

Akci si nenechali ujít sportovní fanoušci, ani tehdejší představitelé strany a vlády. "V čestném předsednictvu závodu byl Matej Lúčan, místopředseda vlády ČSSR, všichni potentáti městského výboru strany, primátor města, všichni ze Svazu invalidů," vzpomíná Šmiták. Sportovci - paraplegici měli podle něj výhodu v tom, že jim oficiální představitelé fandili a poskytli jim i dost prostředků na to, aby závod na slušné úrovni absolvovali.

Odstartovat první ročník Mezinárodního maratonu přátelství. Jako první vyjeli
Na startu prvního ročníku maratonu přátelství nechyběla ani legendární Eliška
Vozíčkáři krátce po startu. Za nimi je vidět, jak se řadí běžci. Ti vyběhnou za

Úvodní ročník maratonu v roce 1987 odstartovala legendární automobilová závodnice Eliška Junková.

Na startu závodu stála s československou vlajkou legendární automobilová závodnice Eliška Junková. "Odstartovala první ročník, tehdy měla už skoro devadesát let," připomněl Šmiták. Dopoledne odmávala méně náročný závod na jedno a dvě kola, odpoledne už maraton - nejdřív vozíčkáře, pět minut po nich běžce. "Start nebyl současný, nebyl to závod dvou kategorií, které se chtěly poměřovat," vysvětlil tehdejší zástupce ředitele závodu Jiří Šmiták.

Do kopce to bylo na krev

Vozíčkáři se po brněnském okruhu neproháněli prvně. Už na tom původním, který vedl přes Bosonohy a Kohoutovice, závodili. Trať závodu Grand Prix Para, který se tu jel už šestkrát, ale nebyla tak dlouhá. "Převýšení je na okruhu dost kruté," vzpomíná vozíčkář Pavel Šibrava, tehdy ředitel maratonu a předseda TJ Moravia Brno. "Od Baltisbergrovy zatáčky do cíle je to stoupání kolem devadesáti metrů, jelo se to několikrát, bylo to na krev."

Vozíčkáři už potřetí zdolávají horský úsek, ten končí na pátém kilometru okruhu.

Vozíčkáři už potřetí zdolávají horský úsek, ten končí na pátém kilometru okruhu.

Trať jely i dvě ženy na vozíčku. Košičanka Zita Žiaková, která je na vozíčku po havárii na motorce, se tenkrát svěřila novinářům: "To stoupání dalo zabrat, při tréninku vál takový protivítr, že jsme v kopci skoro stáli. Ne, nenapadlo mě vzdát. Hodně také záleží na dobrém vozíku, žel my si ty naše závodní děláme vlastně svépomocí."

Sjezdy pro paraplegiky také nebyly snadné, dosahovali v nich rychlosti kolem padesáti šedesáti kilometrů. "Kdo měl srdce, tak to pustil, kdo ne, tak trošku přibrzdil a ztrácel časově," dodal Šibrava, který sám na okruhu nejezdil, ale organizoval ho.

Začátek horského úseku tratě a první zatáčka na pátém kilometru.
Běžci zdolávali maraton ve dvojicích nebo větších skupinách, vozíčkáři většinou
Mezinárodního maratonu přátelství se v roce 1987 účastnily i dvě ženy, Anna

Pro vozíčkáře byly náročné sjezdy i výjezdy do kopce. Kromě mužů se na trati objevily i dvě ženy, Anna Senajová a Zita Žiaková.

Výhra zůstala doma v Brně

Na atmosféru závodu vzpomíná rád ultramaratonec a bývalý vysokoškolský pedagog Tomáš Rusek. Tehdy běhal za Moravskou Slavii. "Bylo zajímavé, že když vozíčkáři makali do kopce, předbíhali jsme je. Když naopak vyjeli na kopec, hnali to pak kolem nás, museli jsme dávat pozor." Paraplegici si ale při sjezdech neodpočinuli. "Bylo to pro ně technicky dost náročné. Zatáčky nebyly dělané pro vozíčky," podotkl muž, který tehdy skončil druhý.

Běhat začal, když mu táhlo na třicet let. "Jezdil jsem do Moravského krasu a lozili jsme do jeskyní. Chlapi, co tam byli se mnou, čekali v hospodě na autobus nebo na vlak a já jsem si vzal batoh na záda a běžel jsem do Brna," vzpomíná. Pak začal běhat delší trasy, maraton, sto kilometrů, čtyřiadvaceti i osmačtyřicetihodinové závody. Absolvoval i šestidenní běhy. "Běh jsem bral jako prostředek někam se podívat, k poznání světa i lidí, na Velké ceně to bylo podobné," vypráví Rusek, který dnes téměř nesesedne ze svého kola.

Souboj vytrvalců se rozhodoval mezi domácími běžci - Tomášem Ruskem z Moravské

Souboj vytrvalců se rozhodoval mezi domácími běžci - Tomášem Ruskem z Moravské Slavie a Jiřím Klementem ze Zbrojovky.

O "krůček" ho na okruhu porazil Jiří Klement ze Zbrojovky. "Větší část závodu jsme běželi s Tomášem Ruskem a až v posledním stoupání do cíle, kde dojíždí i motorky, jsem získal náskok a porazil jsem ho o několik vteřin," vzpomíná Klement, dnes mluvčí Jihomoravského kraje. Výhru si užíval i proto, že je Brňák, že ji získal v domácím prostředí. "Vždycky, když vidím v televizi záběry z Velké ceny, tak si na ten závod vzpomenu i na běžce," poznamenal.

Maratonci i po letech vzpomínají na svého sportovního kolegu Gustava Pešu. "Byl to sběratel maratonů," říká Tomáš Rusek. Na brněnském okruhu běžel v šestašedesáti letech svůj 268. maraton. Na běhání se dal na doporučení svého lékaře. Měl za sebou válečné útrapy, několik zranění. "V době druhé světové války působil jako rozvědčík sovětské armády v německém týlu a byl několikrát v ohrožení života. Rusové ho zajali a nesměl prozradit, že je jejich souputník," vypráví Jiří Šmiták.

Nejstarším účastníkem závodu byl šestašedesátiletý Gustav Peša. Byl to jeho

Nejstarším účastníkem závodu byl šestašedesátiletý Gustav Peša.

Běh trénoval tři roky, předtím vůbec nesportoval. Začal běhat kolem domu, přespoláky a pak se vrhl na maratony. "Každoročně jich absolvoval víc než deset, běhal 32 let, doběhl do cíle 305 maratonů," vypočítává Šmiták. "Peša nikdy žádný závod nevzdal a nikdy nebyl poslední. Nikdy nevyužíval občerstvovacích stanic," uzavírá vzpomínku na maratonce, který odešel v roce 1990.

Na okruh vyběhne přes 1 300 sportovců

Tradice Mezinárodního maratonu přátelství nevydržela dlouho, konaly se jen tři ročníky. Po revoluci už nebylo všechno zadarmo jako dosud, okruh se začal komerčně využívat a platilo se nejen za závody, ale i za tréninky. Paraplegici se od jízd odklonili ke kolektivním sportům a techničtějším disciplínám, připomíná Šibrava. "

Masaryk Run 2014

KDY: neděle 13. dubna
13:30 start běžců na 200, 400 a 1 500 m
14:00 start běžců na 5 a 10 km

KDE: Masarykův okruh (Automotodrom Brno)

Součástí programu je koncert Olgy Lounové, exkurze do zázemí Masarykova okruhu nebo výstava závodních motorek Karla Abrahama.

Letos se na okruhu vozíčkáři neobjeví, ale v příštích letech to není vyloučené, připouští Tomáš Mokrý z pořádající Team Agency. Na pilotním ročníku si agentura otestuje, jaký bude o běh zájem, vypiluje nedostatky a byla by ráda, kdyby vznikla nová tradice.

Nápad uspořádat běh na automotodromu se zrodil začátkem loňského roku. "Bylo cestou autem do Českých Budějovic na jiný běžecký závod," vzpomíná Tomáš Mokrý. Produkční a reklamní agentura má v náplni jinou činnost, ale její zakladatel se věnoval atletice a rád běhá (pořádá i závod Desítka Moravským krasem).

Teď z časových důvodů sice sport zanedbává, ale umožní více než třinácti stovkám běžeckých nadšenců, aby si vyzkoušeli asfalt na Masarykově okruhu.

Sportovci vyběhnou po šestadvaceti letech na trať automotodromu Brno v neděli 13. dubna a obkrouží okruh dvakrát, přesně je čeká 10, 442 km. Časy se budou měřit dvakrát, přesně při dosažení 10 kilometrů a pak v cíli. Juniory a dorostence prověří jeden okruh, patnáctistovka mladší a starší žáky, pro ještě později narozené je připravená čtyřstovka a dvoustovka.

Kdo promeškal termín pro přihlášení na běh, nemusí zoufat. Pořadatel nechává několik desítek míst volných pro opozdilce, kteří by se chtěli zaregistrovat až v den závodu.

Autor:
  • Nejčtenější

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

OBRAZEM: Tyto krásky slaví Mezinárodní den bez kalhotek celoročně

Letní teploty přímo vybízejí ženy k chození bez spodního prádla. 22. červen je Mezinárodním dnem bez kalhotek a právě...

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Oční lékař: Covid je nebezpečím i pro oči. Ohroženy jsou hlavně drobné cévy

Premium Je jedním z největších odborníků na laserové operace očí v Česku. Jeho profesní štít zdobí několik unikátních zákroků....

Stres z covidu může zhoršit lupenku, lékaři poradí ve virtuální ambulanci

Stres spojený s covidovou pandemií může mít podle odborníků neblahý vliv na zdravotní stav lidí, kteří trpí lupénkou....

Po prodělaném covidu pomůže užívání vitaminu B12, D a C, radí lékařka

Vitaminy a minerály jsou pro správné fungování těla nezbytné a po prodělaném covidu vás mohou dřív dostat zpět do...

Varovalo mě nafouklé břicho, lékaři mi pak zjistili rakovinu vaječníků

Říká se jí tichý zabiják žen, často ji v počátku neodhalí ani běžná gynekologická prohlídka. Řeč je o rakovině...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...