Maraton z minulého století aneb z deníku maratonského běžce

  7:47aktualizováno  17:47
Maratón . Ta 42,195 km dlouhá trať mě zcela jako by očarovala. Začal jsem svůj původně „Běh pro zdraví“ zcela přizpůsobovat jedinému cíli – jak se zlepšit v maratonu. V té době (1.polovina 80. let minulého století) bylo běžně dostupné vybavení (zejména běžecké obuv, tzv. maratónky) na velice nízké úrovni a tehdejší výroba reagovala na probíhající běžecký boom velice váhavě. Používali jsme všechno možné a nemožné – od kopaček přes gumotextilové tenisky k vrcholu tehdejší československé výroby – maratónek z Partizánskeho na Slovensku.

| foto: František Sukeníkpro iDNES.cz

Po relativně úspěšném Otrokovickém maratonu v r. 1981 (3:01:18) a následných peripetiích s pohybovým aparátem, po asi dvouměsíční takřka pauze, jsem se rozhodl do Otrokovic vrátit. Můj maraton č.2 se konal tentokrát koncem dubna 1982. Je vždy dobré poznat na vlastní kůži co vás čeká,  to byl rozhodující moment. Začátek byl velice opatrný, nicméně bez problémů se mi dařilo držet tempo kolem 4 min/km, což by znamenalo fantastický výsledek 2 hodiny a 48 minut. Už se zdálo, že to bude snadné, ale maraton mi zase ukázal kdo je tady pánem. Od zhruba 30. km jsem začal ztrácet, ale s výsledkem 2 hodiny 52 minuty a 28 sekund jsem byl na výsost spokojen. Budu-li každý rok zlepšovat o 9 minut, tak to bude vynikající. Zdálo se mi, že mé vyhlídky jsou velmi optimistické.   

Týden před koncem září toho roku se konal v Ostravě „Maraton pracujících Ostravska“ kde jsem samozřejmě nemohl chybět. Start byl na stadionu VOKD Poruba a trať vedla přes Hlavní třídu a porubský Oblouk  do Klimkovic a přes Polanku kolem Kovošrotu a Svinov zpět do Poruby, ještě jednou celý okruh přes Klimkovice a pak stejnou cestou zpět na stadion. Probíhající trhy na Hlavní třídě slibovaly i slušnou diváckou kulisu. Ta masa lidí se však ukázala být naopak tím největším problémem. Zejména při cestě zpět (v těch místech se nacházel 40. km) se koupěchtivý dav nerozestoupil (koho tehdy zajímal maraton) a my byli nuceni kličkovat mezi lidmi. Snížená hladina krevního cukru po 40 km běhu způsobila nejednu nechtěnou kolizi a i humornou situaci, kdy kupř. nečekaně se objevivší překážka ve formě osoby s nacpanými taškami si sedla po nárazu s běžcem na chodník. A nedaleko stojící příslušník tehdejší SNB se místo, aby se snažil trochu zmatek organizovat jen nečinně přihlížel a dokonce se smál. I přes tyto problémy dosažený čas 2 hodiny a 50 minut se mi zdál fantastický.

Kdo z běžců chtěl být alespoň trochu jak se říká „in“ musel alespoň jednou absolvovat tehdy nejpopulárnější maratón v bývalém Československu – Mezinárodní maratón míru v Košicích, který byl naším nejstarším maratónem. Bohužel termín byl týden po Ostravském maratonu a tak výsledky tomu odpovídaly. Ovšem atmosféra tohoto podniku, vynikající diváci, kteří ve špalíru doslova hnali každého i toho nejposlednějšího maratonce do cíle, se ani nedá popsat. Už samotný start na stadionu Lokomotivy Košice, kdy 1 200hlavý dav se rozběhl po dráze i trávníku k bráně borců, kde nastala nevídaná tlačeníce, byl nevídaným zážitkem. Jak velikou motivací je pro někoho závod jsem měl možnost poznat těsně před obrátkou v Seni (běželo se Košice-Seňa-Košice). Asi 1 km před obrátkou jsem viděl čelo maratonu už po obrátce. Za skupinou tří maratonců běžel s odstupem několika metrů čtvrtý. Dívám se na něj – měl nějak divně žlutohnědé nohy. Došlo mi to okamžitě – pro střevní potíže nechtěl vzdát a pořád běžel dále. Tak to bych asi nezvládl.

Po obrátce se objevila nekonečná rovina ke Košicím a vítr dul do čela, jako kdyby nám chtěl podrazit nohy. 30. km, 35. km, kdy už konečně bude 40? Už neslyším nic jen  „František z Ostravy do teho! Vydržať!“ Ano, diváci ze startovní listiny si přečetli jméno a takto povzbuzovali každého. A když náhodou běžela žena a kousek za ní muž, diváci křičeli na muže: „Opováž sa ju predbehnúť!“ Konečně stadion a cíl.  2 hodiny 54 minut – šťastný a zimou se klepající odcházím do útrob stadionu abych na sebe navlékl vše co mám.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

                                                                                                              

Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měla ženy osvobodit, teď se mnohé cítí lépe bez podprsenky

Některé ženy se rozhodly, že už nebudou nosit podprsenku. Jejich volba následovat hnutí „no bra“ vychází z potřeby...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Sladká tečka s otazníkem? Jakou vybrat, poradí test vaničkových zmrzlin

Chuť na zmrzlinu přijde v každém ročním období. Jenže pokud chcete rodině nabídnout kvalitní pochutnání, možná tápete,...

Ženě nesedělo ani oblečení v nadměrných velikostech. Zhubla sto kilo

Třicetiletá Meghan See z USA ještě před dvěma lety vážila téměř dvě stě kilogramů a oblečení si nechávala šít, protože...

OBRAZEM: Finská maminka ze sebe dělá upírku, cítí se tak lépe

Čtyřiadvacetiletá Julia Kumpulainenová z Finska si nechala udělat upíří zuby a každý den si na obličej aplikuje bílý...

OBRAZEM: Petra Janů slaví šestašedesát. Podívejte se, jak s ní šel čas

Zpěvačka Petra Janů slaví v pondělí již šestašedesáté narozeniny. Na svůj věk nevypadá, energie má na rozdávání a...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz