Zajímavosti ze světa běhání: Garmin představil chytrou váhu

aktualizováno 
I přes nebezpečí a složitou situaci se v Afghánistánu podařilo uspořádat historicky první mezinárodní maraton. Maminka Jessica Bruceová pokořila světový rekord na maratonské vzdálenosti při běhu s kočárkem a zajímavé novinky přinesly značky Garmin a Polar. Přinášíme vám další zajímavosti ze světa běhání.

První chytrá váha od Garminu. | foto: Garmin

Historicky první maraton v Afghánistánu

V zemi, která se v posledních letech stala téměř synonymem válečného konfliktu, násilí a nebezpečí, se běžel historicky první mezinárodní maraton. Trať vedla hornatou oblastí v provincii Bamian, na které se běžci pohybovali v nadmořské výšce kolem tří tisíc metrů nad mořem.

Na rozdíl od běžných závodů organizátoři drželi podrobnosti o startu a trati z bezpečnostních důvodů co nejvíce pod pokličkou, a tak ani na startu se nekonala žádná velká tlačenice. Přesto se našla skupinka dobrodruhů z celého světa, kteří si na tento závod cestu našli, a spolu se členy organizace Free to Run a několika místními běžci nakonec odstartovali. Pro mnohé z nich to byl první maratonský závod v životě, proto není divu, že se na náročné trati přehoupl cílový čas i přes šest hodin.

Afghánské ženy na trase prvního afghánského maratonu.

Na trati nechybělo občerstvení v podobě melounů a koláčků z místní kavárny. V cíli pak běžcům gratuloval místní guvernér. Za vysokých bezpečnostních opatření se celý závod obešel bez velkých komplikací a dokázal, že běh si může najít místo i v takto komplikované oblasti. O úspěchu závodu napovídá i fakt, že už nyní je v plánu příští ročník.

Světový rekord při maratonu s kočárkem

Ani když se z vás stane rodič, nemusí to znamenat konec běhání. Naopak, právě jste získali potenciálního parťáka pro své výběhy. V dnešní době již existují kočárky přímo vyráběné tak, aby se s nimi dalo běhat. A to dokonce i pěkně rychle. Například jako Jessica Bruceová, která začala čtyři měsíce po narození syna Daniela opět trénovat na maraton.

Na svém šestikilometrovém tréninkovém okruhu, kde běhala s kočárkem, začala uvažovat o tom, že je možná dostatečně rychlá na to, aby zaútočila na světový rekord. Z Guinessovy knihy rekordů získala informaci, že čas, který je potřeba překonat, je 3:31:45.

Jessica Bruceová na cestě za světovým rekordem.

O další tři měsíce později společně s manželem Davidem v roli podpory vyrazili na závod. David se staral o tempo, komunikaci s Danielem, zpívání ukolébavek a na 33. kilometru sehrál roli občerstvovací stanice pro malého Daniela s lahví plnou mléka. „Všechno šlo jako po másle a podpora pro mě znamenala obrovské povzbuzení,“ říkala po závodě Jessica. „Musela jsem jen dávat velký pozor, aby se David během závodu ani jednou nedotknul kočárku,“ dodala.

Časomíra v cíli nakonec ukázala 3:17:26, běžkyně tedy předchozí rekord výrazně předčila.

Zajímavé novinky od Garminu a Polaru

První chytrá váha od Garminu.

S blížícím se koncem roku se výrobci předhánějí s uváděním novinek na předvánoční trh. Garmin kromě nových sporttesterů, které představil minulý týden, a inovované mobilní aplikace Garmin Connect s kompletně přepracovaným vzhledem představil tento týden také svou první chytrou váhu. Tu lze pomocí wifi přímo propojit s online službou Garmin Connect, kde se budou průběžně ukládat a evidovat veškeré naměřené údaje. Kromě hmotnosti dokáže váha měřit BMI, procento tělesného tuku, procento vody nebo hmotnost svalů či kostí. Kromě Garmin Connect půjde tyto údaje propojit také s partnerským portálem MyFitnessPal (a v budoucnu doufejme i s dalšími službami).

Fitness náramek s optickým měřením tepu Polar A360

Letošní rok ale patří především fitness náramkům. Jedním z posledních přírůstků v této oblasti je náramek A360 od Polaru. Ten oproti předchozí generaci přináší navíc v poslední době tolik populární měření tepu pomocí optického snímače přímo ze zápěstí. Snímač je navíc zcela nový a vyvinutý samotným Polarem. Podobným směrem se vydává stále více výrobců, a jelikož dosavadní zkušenosti ukazují, že kvalita a přesnost jednotlivých implementací optického měření se někdy i diametrálně odlišují, bude zajímavé sledovat, jak si s tímto úkolem poradil právě Polar, který stál u zrodu klasických hrudních pásů a jehož sporttestery s měřením tepu patřily ke špičce na trhu.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz