Zajímavosti ze světa běhání: Garmin představil chytrou váhu

aktualizováno 
I přes nebezpečí a složitou situaci se v Afghánistánu podařilo uspořádat historicky první mezinárodní maraton. Maminka Jessica Bruceová pokořila světový rekord na maratonské vzdálenosti při běhu s kočárkem a zajímavé novinky přinesly značky Garmin a Polar. Přinášíme vám další zajímavosti ze světa běhání.

První chytrá váha od Garminu. | foto: Garmin

Historicky první maraton v Afghánistánu

V zemi, která se v posledních letech stala téměř synonymem válečného konfliktu, násilí a nebezpečí, se běžel historicky první mezinárodní maraton. Trať vedla hornatou oblastí v provincii Bamian, na které se běžci pohybovali v nadmořské výšce kolem tří tisíc metrů nad mořem.

Na rozdíl od běžných závodů organizátoři drželi podrobnosti o startu a trati z bezpečnostních důvodů co nejvíce pod pokličkou, a tak ani na startu se nekonala žádná velká tlačenice. Přesto se našla skupinka dobrodruhů z celého světa, kteří si na tento závod cestu našli, a spolu se členy organizace Free to Run a několika místními běžci nakonec odstartovali. Pro mnohé z nich to byl první maratonský závod v životě, proto není divu, že se na náročné trati přehoupl cílový čas i přes šest hodin.

Afghánské ženy na trase prvního afghánského maratonu.

Na trati nechybělo občerstvení v podobě melounů a koláčků z místní kavárny. V cíli pak běžcům gratuloval místní guvernér. Za vysokých bezpečnostních opatření se celý závod obešel bez velkých komplikací a dokázal, že běh si může najít místo i v takto komplikované oblasti. O úspěchu závodu napovídá i fakt, že už nyní je v plánu příští ročník.

Světový rekord při maratonu s kočárkem

Ani když se z vás stane rodič, nemusí to znamenat konec běhání. Naopak, právě jste získali potenciálního parťáka pro své výběhy. V dnešní době již existují kočárky přímo vyráběné tak, aby se s nimi dalo běhat. A to dokonce i pěkně rychle. Například jako Jessica Bruceová, která začala čtyři měsíce po narození syna Daniela opět trénovat na maraton.

Na svém šestikilometrovém tréninkovém okruhu, kde běhala s kočárkem, začala uvažovat o tom, že je možná dostatečně rychlá na to, aby zaútočila na světový rekord. Z Guinessovy knihy rekordů získala informaci, že čas, který je potřeba překonat, je 3:31:45.

Jessica Bruceová na cestě za světovým rekordem.

O další tři měsíce později společně s manželem Davidem v roli podpory vyrazili na závod. David se staral o tempo, komunikaci s Danielem, zpívání ukolébavek a na 33. kilometru sehrál roli občerstvovací stanice pro malého Daniela s lahví plnou mléka. „Všechno šlo jako po másle a podpora pro mě znamenala obrovské povzbuzení,“ říkala po závodě Jessica. „Musela jsem jen dávat velký pozor, aby se David během závodu ani jednou nedotknul kočárku,“ dodala.

Časomíra v cíli nakonec ukázala 3:17:26, běžkyně tedy předchozí rekord výrazně předčila.

Zajímavé novinky od Garminu a Polaru

První chytrá váha od Garminu.

S blížícím se koncem roku se výrobci předhánějí s uváděním novinek na předvánoční trh. Garmin kromě nových sporttesterů, které představil minulý týden, a inovované mobilní aplikace Garmin Connect s kompletně přepracovaným vzhledem představil tento týden také svou první chytrou váhu. Tu lze pomocí wifi přímo propojit s online službou Garmin Connect, kde se budou průběžně ukládat a evidovat veškeré naměřené údaje. Kromě hmotnosti dokáže váha měřit BMI, procento tělesného tuku, procento vody nebo hmotnost svalů či kostí. Kromě Garmin Connect půjde tyto údaje propojit také s partnerským portálem MyFitnessPal (a v budoucnu doufejme i s dalšími službami).

Fitness náramek s optickým měřením tepu Polar A360

Letošní rok ale patří především fitness náramkům. Jedním z posledních přírůstků v této oblasti je náramek A360 od Polaru. Ten oproti předchozí generaci přináší navíc v poslední době tolik populární měření tepu pomocí optického snímače přímo ze zápěstí. Snímač je navíc zcela nový a vyvinutý samotným Polarem. Podobným směrem se vydává stále více výrobců, a jelikož dosavadní zkušenosti ukazují, že kvalita a přesnost jednotlivých implementací optického měření se někdy i diametrálně odlišují, bude zajímavé sledovat, jak si s tímto úkolem poradil právě Polar, který stál u zrodu klasických hrudních pásů a jehož sporttestery s měřením tepu patřily ke špičce na trhu.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz