Marathon du Beaujolais: běžecký hodokvas

  12:00aktualizováno  12:00
Litry vína a místních gurmánských specialit. Před závodem i po závodu. A taky při závodu. Přesto při běžeckém závodu Marathon du Beaujolais padaly rekordy nejen pijácké.

Masky, víno, jídlo, veselí. No jo, běh taky | foto: Barbora Topinková

Co by Francouz jako otrok vlastního žaludku neudělal pro slávu nového vína z kraje Beaujolais? Klidně se navlékne do potrhlého kostýmu a vyrazí na maratonskou trať mezi vinice, sklípky a lákavé ochutnávky, aby si posilněn lokálními laskominami udělal osobák. A co bych já jako otrok vlastní žravosti neudělala pro svou běžeckou vášeň? Navlékla jsem se do kostýmu Červené karkulky a odjela si do Burgundska užít největší běžeckou party roku.

Aby bylo mezi námi jasno, na tenhle závod se nejezdí dělat časy. I elitní běžci vás tady míjejí vyzdobeni totálně neaerodynamickou čepicí ve tvaru přejeté kachny a závodníci, kteří bez ochutnání Beaujolais nouveau minou víc jak dvě občerstvovačky, jsou přítomnými patrioty přepadeni ze zálohy a opiti pomocí trychtýře s náustkem.

Fotogalerie

Fakt, že si tady čas na každé z nabízených tratí stejně zlepšíte, je způsoben výjimečnou kvalitou a výživovými vlastnostmi místního vína. Lehký červený mok s ovocnými tóny, který se rodí na zdejších žulových půdách a skvěle se snoubí s kohoutem na víně, doporučují znalci popíjet už od brzkých dopoledních hodin.

Moje plicní kapiláry a časomíra mi po doběhu potvrdily, že odrůda Gamay je prostě skryté EPO. Jak jinak si vysvětlit, že jsem se zlepšila o dvacet minut a na rozdíl od jiných závodů jsem na jediném kilometru nepocítila krizi?

Při Marathonu du Beaujolais se váš žaludek nevyhne čirému obžerství a váš cévní systém vymění krev za víno. Francouzský hodokvas začne ranní ochutnávkou slavného nouveau, která se zvrhne v odpoledně-večerní ochutnávku místních crus. Odrůdy Morgon a Fleurie vás poučí o tom, že zralé víno se neodmítá, ani když máte druhý den ráno běžet distanční závod.

Na startu pak potkáte kolekci postaviček sahající od Supermana přes Íáčka a bandu nemytých Vikingů až po Vlka a Asterixe. Všichni přemáhají mírné příznaky kocoviny a vrhají se na trasu s nadějí, že se brzo objeví degustační stánek, u kterého se napraví tím, čím se večer zkazili.

Marathon du Beaujolais

  • termín: poslední víkend v jakémkoliv listopadu
  • místo: Villefranche-sur-Sâone
  • trasy: 12 km, půlmaraton a maraton po asfaltu a polních cestách mezi vinicemi a sklípky s maximálním převýšením 470 m
  • počet závodníků: 8 500 z 57 zemí světa, z toho dvě třetiny v maskách
  • počet pořadatelů: 850
  • běhá se od: roku 1996, kdy běželo 400 maratonců

Čeká se přesně dva kilometry, během nichž na sebe masky pokřikují vtipy a dva chlápci převlečení za kokety středního věku si upravují líčení a hrabou v kabelkách. Padá první láhev, cévy se rozšiřují, skvěle se dýchá. Čtyři borci běžící v lékařských uniformách s nosítky naloží jednoho z běžců a hledají někoho, kdo mu dá dýchání z úst do úst.

Francouzi lemující trať pokřikují na běžce jménem vytištěným na startovním čísle, případně jim nabízejí vlastní občerstvení a účast na domácí grilovačce. Při tomto závodě se vám opravdu nestane, že byste dostali hlaďáka. Prostě vejdete k neznámým lidem na dvůr a natáhnete ruku po skleničce. Máte-li na sobě masku, dostanete všeho dvojnásobek. Na čtyřech oficiálních občerstvovačkách najdete tuny sýrů, česnekového salámu a ovšem též vína, pro opravdové běžce jsou zde banány, čokoláda a voda.

Piju jako duha, chlápek v kostýmu zombie mi k tomu připravuje chlebíček s vařenou šunkou a místní kutálka vyhrává šlágry Frankie Boye. Čím víc se blížíme k cíli, tím vyšší je koncentrace lákadel s jídlem a vínem.

Na poslední desítce se pije a hoduje na každém kilometru, místní tleskají a děti natahují ruce k plácnutí, jak se to jinde děje jen světoznámým Keňanům. Atmosféra je tak bouřlivě vřelá, že se mi poprvé v životě nechce proběhnout cílem. Lituju, když dobíhám, dostávám do rukou poslední láhev za odvahu a na sebe fólii proti chladu. Organizace je skvělá a vyklusání trhem s nabídkou dalších nebeských dobrot ještě skvostnější. Požírám makronky a těším se na závěrečný večírek a nedělní procházku vinicemi spojenou s degustačním obědem. Dáváme si hovězí po burgundsku, kaštanovou polévku s perníkem, sýr Morvan, paštiky, saláty a víno, víno, víno. To vše v ceně běžeckého balíčku.

Jaké štěstí, že se Beaujolais nouveau objevuje pravidelně každý rok, poslední čtvrtek v listopadu. A že spolu s ním přichází nejlepší běžecký hodokvas, jaký jsem kdy zažila. Já, Karkulka, ho rozhodně už nikdy nevynechám. I kdybych měla nohu v gypsu, pořád můžu být maska na kolečkovém křesle. Ta byla letos přítomna taky a ostatní běžci ji posilněni vínem rozverně tlačili do každého kopce. Vive la France!

Reporty dalších účastníků běhu za Rungo.cz najdete na našem facebookovém profilu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Choďte, nekuřte a nesolte. Devět rad pro normální krevní tlak

Ilustrační snímek

Krevní tlak je jiný ve dne a v noci, mění se podle tělesné i psychické zátěže a ovlivní ho i změna počasí. Vysoký...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz