Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Mamograf, strašák žen? Lékař vyvrací mýty o této metodě

aktualizováno 
V Česku se zásluhou screeningového programu drtivá většina nádorů prsu diagnostikuje již v prvním stadiu. Přesto se podle radiologa a mamodiagnostika Jana Daneše, který byl u jeho zrodu, moderní mamografie stále potýká s řadou mýtů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Diagnostika v oblasti nádorů prsu za poslední necelé dvě dekády urazila obrovský kus cesty. Ostatně jedno rychlé odebrání vzorku, které dokáže vnést do situace světlo, bylo ještě relativně nedávno záležitostí z říše snů.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Biopsie pod ultrazvukovou kontrolou, kdy se odebere vzorek z útvaru jehlou, jsou poměrně nové. Používají se zhruba 20 let a představují obrovský pokrok,“ říká profesor Jan Daneš, který byl mimo jiné dlouhých 18 let přednostou Radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Dřívější praxe velela všechny zjištěné změny v prsu operovat. „Pacientky měly mnohočetné jizvy a chodily opakovaně například na odstranění nezhoubných nádorů. Dnes tyto zákroky často odpadají,“ vysvětluje Daneš s tím, že pokud jsou nezhoubné nádory malé, nehmatné a pacientku tedy nijak nestresují, nic se s nimi zpravidla nedělá.

Mamografické nálezy, které ve výsledku neznamenají nebezpečí, nejsou nijak výjimečné. Podle Daneše připadá na sto provedených biopsií padesát zhoubných nádorů a stejné množství představují nádory nezhoubné.

Dávno také přestalo platit, že každý zhoubný nádor je zapotřebí operativně vyjmout co nejdříve. Nyní o každé pacientce diskutuje vícečlenný tým včetně diagnostiků, onkologů, gynekologů a chirurgů a hledá pro ni řešení na míru.

Ilustrační snímek s pozitivním nálezem. Pokud se zjistí závažný problém z
Další ilustrační snímek, na kterém je vidět pozitivní nález rakoviny prsu.

„U rychle rostoucích nádorů velmi často dostává před operativní léčbou přednost hormonální léčba či chemoterapie, která nádor oslabí, či někdy dokonce zničí,“ uvádí Daneš s tím, že až poté přichází chvíle pro chirurgické řešení.

Bez stresujícího čekání

Práci českých odborných zařízení si už před lety oblíbila zahraniční klientela. Příznivější cena za zdravotnickou péči už dlouho není hlavním lákadlem. Jsou to také krátké čekací doby v některých centrech. Tato výhoda je ostatně rozhodující i pro velké množství tuzemských pacientek, pro které je dlouhé čekání na termín vyšetření často stresující. 

Ve svém Mamodiagnostickém centru v Berouně, které má rovněž pobočku v Praze 5 na Waltrovce, se s takovými pacientkami profesor Daneš setkává velmi často.

V neposlední řadě cizinci oceňují kvalitu zdejší péče a také technologickou vyspělost. V ní Česko, pokud jde o screeningové metody, za světem nijak nezaostává.

Dokonce se pyšní lepším vybavením než některé západní evropské země. Jako expert Evropské komise v projektu European Commission Initiative on Breast Cancer má Daneš v tomto ohledu možnost srovnávat.

„V Belgii a ve Francii se někde ještě stále používají k diagnostice analogové přístroje. Někteří kolegové ze zahraničí byli značně překvapeni, že v České republice máme všechny přístroje maximálně osm let staré a plně digitální, takže poskytují daleko přesnější a kvalitnější snímky,“ vysvětluje.

Stále znějí hlasy nedůvěry

Přesto stále ještě čas od času zaznívají hlasy nedůvěry vůči mamografu v souvislosti s ozařováním. Přitom screeningový program v Česku odstartoval už v roce 2003 a již tehdy odborníci garantovali jeho bezpečnost.

I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

„Dávka záření byla od začátku velmi nízká, přesto v průběhu let došlo ještě k jejímu snížení. V zásadě jde o násobek dávky z přírodního pozadí,“ uvádí Daneš.

Ionizující záření se totiž vyskytuje zcela běžně všude kolem nás. „Spousta lidí je překvapena, že zatímco chodí po ulici, jsou neustále vystaveni malé radiaci. Tato dávka je jiná, pokud jste v západních Čechách, a jiná je například v Praze,“ uvádí Daneš s tím, že právě západní Čechy jsou typické vyšší mírou záření. Jednou příčin může být tamější vyšší koncentrace radonu.

Názory vědců na problematiku záření překvapivě nejsou zcela vždy jednotné. Podle Daneše se dokonce v současnosti diskutuje, zda malé dávky nemohou být i přínosné. 

„Nedávno jsem zrovna četl jednu kontroverzní práci, která připouští, že velmi malé dávky záření mohou stimulovat imunitní systém a tím výskyt některých nádorů dokonce snižovat,“ nastiňuje jeden ze současných vědeckých výkladů.

Autor:
  • Nejčtenější

Epidemiolog: Pevně doufám, že nouzový stav skončí dřív než v létě

Vitamíny jsou pro imunitu dobré, ale před nákazou nás samy o sobě neochrání, odpověděl čtenářům online epidemiolog...

Tichá pošta odepsala ibuprofen v boji s koronavirem, panika je zbytečná

Na začátku poplašné zprávy, že ibuprofen zhoršuje proběh koronavirové nákazy, byla nejspíš odborná úvaha lékařů. Když...

Žena se od puberty neholila, za knírek se nestydí

Devětadvacetiletá umělkyně a novinářka Bethany Burgoyne z Londýna se začala holit už v jedenácti letech. Tři roky si...

Nejhorší způsob rozchodu není po telefonu. Ghosting vás dostane na dno

Mladí lidé dobře vědí, jak je taková dnešní láska složitá a křehká. Těžko říci, jestli za to může zrychlená virtuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Náhoda přeje jen vždy dobře připraveným, říkal Prymula už před lety

SARS je první případ pandemie nové, dosud nepoznané infekce 21.století, napsal v roce 2006 epidemiolog Roman Prymula v...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Nejsem mu prý odporná, ale intimnostem se vyhýbám, přiznala obézní Markéta

Osm lidí, osm příběhů, osm měsíců a na konci docela jiní lidé. To je osnova nové televizní reality show Tlouštíci....

Gynekoložka: Koronavirus plod nepoškodí, k potratu nákaza nevede

V Česku už byl potvrzen první případ těhotné ženy nakažené koronavirem. Podle gynekoložky Veroniky Frisové nehrozí...

Lidstvo se zásadně nezmění, ale mnozí dozrají, vzkázal čtenářům psycholog

Může nám být ještě hůř, myslí si psycholog Dalibor Špok a doporučuje nouzový stav nepodceňovat. „Najeďte hned na zdravý...

Na karanténu se nevymlouvejte. Zacvičte si v obýváku, radí trenér

Nařízení nevycházet z domu nemusí znamenat jen to, že celé dny jen prosedíme. Pro dobrou kondici a imunitu potřebuje...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz