Ona

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Multivitamin ze zahrádky. Luštěniny zahánějí hlad, nemoci i nechuť žít

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Na horách sejou hrách, na dolině vičku či Ovčáci, čtveráci, vy jste naši vičku i tu čočovičku vy-pás-li... Kdo by neznal popěvky o luštěninách? Málokdo ovšem tuší, co je vička. Vička alias vikev setá patří mezi luštěniny, které naši předkové nadšeně jídali už v 10. století. Byly dostupné a daly sílu. To jim zůstalo. Je čas se k nim stejně nadšeně a šikovně vrátit.

Hlavní „partička“ čítá hrách, fazole, cizrnu, sóju, čočku, podzemnici olejnou a bob. Pozor, to ovšem nejsou původní české luštěniny, tyhle do našich zemí postupně přivandrovaly. Čočka, již jedli lidé už v neolitu (8000 až 5000 let př. n. l.), přicestovala z Přední Asie, hrách trochu ze Středomoří a trochu ze severní Afriky i jihozápadní Asie, sója to k nám vzala z Číny přes Japonsko, bob z Afriky a Asie a nakonec fazole z Ameriky, ač domovinu mají i v Mezopotámii či Egyptě. 

Pravda, jen hrstku ze zmíněných plodin tady baví růst ve velkém. Lépe řečeno: nižší jistota výnosu z těchto druhů rostlin v našich podmínkách je pro jejich rozšíření brzdou. Výsostné místo proto mají spíš v záhonech soukromých zahrad i truhlících balkonů. Tam se jim daří, tam předvádějí divy. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se