Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Tajné tipy Londýňanů: romantické náplavky a divočina v parcích

Londýn je město tvořené spoustou dalších měst. Všudypřítomná zástavba a slušné přelidnění nedovoluje v některých částech jen tak vyběhnout. Přečtěte si, kde si tu můžete užít běhání a jak to dělají místní.
Jednou z mála možností pořádného výběhu v Londýně jsou místní parky a náplavky....

Jednou z mála možností pořádného výběhu v Londýně jsou místní parky a náplavky. I když i zde budete mezi přítomnými hipstery za podivína. | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Běžce tady potkáte na nekonečných rovinkách podél Temže, kličkující o polední pauze mezi bankovními domy v City nebo využívající parky, které založili angličtí králové před několika staletími. Pokud sem ale přijedete neznalí, zjistíte, že vám běhání otráví všudypřítomný ruch a nekonečný beton ulic.

Výběh podél turistických atrakcí

Díky posunu středoevropského času oproti greenwichskému o hodinu zpět je ideální využít brzké ráno k proběhnutí centrem bez toho, abyste byli ušlapáni davy úředníků a japonských turistů nebo byli odkázáni na skupiny vedené průvodcem. Naše devátá ranní je tady osmá a ulice v centru jsou příjemně liduprázdné i uprostřed turistické sezóny, takže nazujte kecky a začněte u County Hall, budovy bývalé londýnské radnice. Nad Temží stoupá ranní mlha, přes most Westminster Bridge se vám otevře krásný pohled na Houses of Parliament a slavný Big Ben vám odbíjením odstartuje krásný výběh centrem Londýna. Budete míjet elegantní domy bývalé lodní admirality a dnešního ministerstva obrany na nábřeží Victoria Embankement a za ním uvidíte špičku růžového egyptského obelisku Cleopatra´s Needle.

Využijte ranního liduprázdna a přeběhněte Westminster Bridge k Houses of Parliament.

Londýn je soustava rozdílných měst tvořících jedno velkoměsto. Běhat můžete parky nebo etnickými čtvrtěmi, ve kterých si budete připadat jako na jiném kontinentě.

Rozpačitý běžec využívající při protažení všudypřítomné prvky rozsáhlého urbanismu

Do Londýna na závody?

Samozřejmě se můžete postavit na start vyhlášeného Londýnského maratonu, který se po rovince okolo Temže a přilehlých parcích běhá už od roku 1989. Ročník 2016 je vyprodán už teď, ale stále ještě si můžete sehnat startovní číslo přes charitativní organizace, jejichž činností je tento maraton proslulý. Také jeho celý název zní Virgin Money London Marathon. Překvapivě má spousta britských běžců při styku s asfaltem kopřivku a místní trailová sezóna je opravdu nabitá. Na rozdíl od velkých závodů jsou starty na těchto závodech levné a stejně jako u nás je pořádají lokální běžecké kluby, např. Woodford. Pokud si chcete zaběhat s místními a jako místní, naklikejte si před cestou stránky některého z lokálních běžeckých klubů a zaběhněte si s nimi pár mil parkem. 

Zaběhněte do středověkých uliček v okolí Westminster Abbey a přes slavnou Downing Street to stočte do St. James Park. Proběhněte po jeho upravených cestičkách až k bráně Buckinghamského paláce, kde se v rámci vydýchávací pauzy můžete vyfotit se strážnými beefeaters. Pak běžte dál ulicí Mall plnou galerií až k náměstí Trafalgar Square s 56 metrů vysokým sloupem se sochou admirála Nelsona. Přes nákupní třídu Haymarket, kde možná váš běh poněkud zpomalí vysoká koncentrace zajímavých výloh, doběhněte až na další známé náměstí, Piccadilly Circus. Celý výběh měří asi 6 kilometrů a vede téměř po rovině, takže ho zvládne i začátečník. Povýběhové protažení doporučuji vykonat u některé z kašen na Piccadilly a za odměnu si dát snídani v blízké čínské čtvrti. 

Parky křížem krážem

Obědová pauza v bankovní čtvrti City je zvláštní doba. Krásně oblečení lidé s děsem z padajících akcií v očích vycházejí ze svých chráněných kotců a vracejí se ulicemi obtěžkání balíčky s logy známých značek. Někteří si nesou i něco malého k jídlu. A mezi nimi kličkují jejich kolegové v běžeckém, aby během hodinky obkroužili v lidmi ucpaných ulicích svůj trénink. Pokud jsou dost rychlí, doběhnou k Temži a dají si tam pár rovinek. A pokud jsou tak šťastní, že mají času více, jdou se proběhnout do parku.

V St. James Park budete kličkovat mezi veverkami

Jeden z mála tréninkových kopců v Londýně si můžete vyběhnout od Greenwich Pier až ke slavné hvězdárně a nultému poledníku

Pohled na City z kopce v Greenwichském parku

Londýnští běžci jsou díky extenzivní zástavbě na parky odkázaní. Vyjet si z centra zaběhat někam za město se totiž díky velikosti Londýna rovná půldennímu výletu i při použití metra. Naštěstí v centru města vždy existovaly královské honitby, které se v průběhu devatenáctého století postupně otevíraly veřejnosti, a tak tady najdete tři velké, takřka propojené parky, kde si můžete dát opravdu parádní rovinatý výběh. 

St. James Park založil nechvalně proslulý sňatkový recidivista Jindřich VIII. a při běhu tady můžete pozorovat černé labutě, hejno pelikánů, jejichž předky kdysi dodala pražská ZOO, a nebojácné veverky. Buckinghamský palác tento park odděluje od vlastních palácových zahrad a navazujícího Green Parku. Proběhnete-li jimi směrem k severozápadu, dostanete se okolo válečných pomníků až do Hyde Parku. Ten je skoro dvě míle dlouhý a míli široký a uprostřed má jezírko The Serpentine. Volně navazuje na Kensington Gardens a společná síť cestiček vám tady, stejně jako ve Stromovce, dovolí natočit i půlmaraton. Oblíbenou alternativou Londýňanů dál od centra je zelený plac mezi Greenwich Pier a hvězdárnou na přilehlém kopečku. Nahoře zeleň pokračuje parkem The Wilderness, kde můžete při tempovém tréninku sledovat indickou komunitu při lítých mačích kriketu. 

Místní běžci doporučují méně známá místa, jako je obrovský kus zeleně v okolí olympijského stadionu pojmenovaný po současné královně Alžbětě II. nebo divočejší parky v okolí Londýna (místní oblibují oblast Chilterns) s tajuplnými názvy Hampstead Heath, Blackheath, Herne Hill a Hackney Marsh. Chcete-li si proběhnout celou síť kanálů podél Temže, máte začít v Limehouse Basin, který je coby kamenem dohodil od Canary Wharf a City a podél vody doběhnete až do Hertfordu nebo Paddingtonu. 

Najděte si vlastní alternativu

Londýn není město, ale obrovská aglomerace tvořená menšími městy a maloměsty. Můžete tady strávit týden i více aniž byste viděli některý z turistických monumentů. Vzhledem k přistěhovaleckým komunitám, které tady žijí i několik generací a vytvářejí si pro sebe vlastní svět, můžete během jednoho výběhu procestovat celý svět. Vřele doporučuju omezit se na poznávání komunity ležící pár ulic od místa, kde bydlíte, a přizpůsobit tomu i své běhání. Prostě si, stejně jako místní, najdete park nebo zahradu nejblíže svému působišti. 

Já jsem tak objevila Victoria Park. Leží v East Endu, blízko olympijského stadionu, najdete v něm krásné jezírko s čínským pavilonem a především dva kanály, podél kterých můžete běžet a současně se kochat knihkupectvími a kavárnami, které ve formě bárek s plochým dnem kotví na jejich březích. V některých z nich vám prapodivně oblečené postavičky prodají pintu piva. Nebo vám dají knihu, která se vám moc líbí, ale už vám na ni nezbyly drobné, protože jste si za ně koupili to pivo. A to je na Londýně to nejhezčí. Pokaždé, když se sem vypravíte a vykašlete se na odškrtávání památek v bedekru, můžete objevit novou oblast na poznávání i na běhání.

Jednou z mála možností pořádného výběhu v Londýně jsou místní parky a náplavky. I když i zde budete mezi přítomnými hipstery za podivína.

Běh vám udělá hlad i na mátový sos...

Doby, kdy anglická kuchyně, reprezentovaná yorkshirským pudinkem a vysušeným jehněčím vymáchaným v mátovém sosu, děsila chuťové pohárky celé Evropy, vlastní populaci přitom nevyjímaje, jsou naštěstí pryč. Britové vypilovali staré recepty do vysoce poživatelné formy a přistěhovalci ze všech koutů světa s sebou přinesli dalších tisíc chutí.

Samozřejmě můžete vystrašit svůj žlučník klasickou anglickou snídaní čítající slaninu, dva druhy prejtů, ovesné placičky, fazole, pečená rajčata a tolik toastů s máslem, kolik vaše cévy před kolapsem a zkornatěním unesou. Ale pokud máte chuť na něco zdravého, vsaďte na tzv. organic food. Jednoduše připravené jídlo ze zeleniny a ovoce se v Londýně hodně nosí, takže si ho můžete koupit ve fast foodech na každém rohu společně s krabičkou výborného sushi. Pohrdáte-li konzumem, dejte si snídani ve čtvrti Spitalfields. Místní hipsterská komunita přežívající jen na skvělé kávě a existenciálních románech rozšířila anglické snídaňové zvyklosti o palačinky a vejce Benedict konzumované i ve všední den. Vynikající podniky jsou v okolí místních vintage trhů. Jen vás nesmí vyděsit postavičky, které vedle vás budou přátelsky poskakovat oděné do džínových kraťasů kombinovaných se saténovým županem a botami po prababičce.   

Máte-li zájem o etnickou kuchyni, zaběhněte za ní do příslušné čtvrti. V těch muslimských na východ od čtvrti White Chapel na vás sice budou koukat poněkud vyvaleně, zvlášť jste-li běžkyně v šortkách, ale odvaha se vašemu jazyku vyplatí. Spousta podniků ve stylu all you can eat se nachází v oblasti za Leicester Square a výkladní skříň všech londýnských chutí najdete každý den na trhu v bývalých jatkách v Camden Town.  

Pokud jste běželi více než dvacet kilometrů, rozhodně si zasloužíte fish and chips. Hledejte malé krámky s dlouhou frontou a vůní smaženého oleje linoucí se až na ulici a dopřejte si porci ryby zabalenou v novinovém papíře, s tlustými hranolkami mocně posypanými solí a politými octem. Ten ocet přes chuťový konzervativismus nevynechávejte, výsledný mix vjemů je skvostný. 

Rok od smrti Alžběty II. Rekord krále Slunce se jí pokořit nepodařilo

Královna Alžběta II. na snímku z května 2022 pořízeném na hradě Windsor

VIDEO Británie si připomíná první výroční od úmrtí královny Alžběty II., která zemřela před rokem, 8....

Budoucí britský král princ George slaví 10. narozeniny novým portrétem

Britská královská rodina zveřejnila nový portrét prince George k jeho 10....

VIDEO Syn prince Williama (41) a princezny Kate (41) slaví desáté narozeniny. Královská rodina ukázala...

Internet baví falešná Meghan, děsivá „smrtka“, náhradní Camilly i skrytý Harry

„Náhradní Camilly“, děsivá procházející „Smrtka“ i skrytý Harry na korunovaci...

VIDEO Jako lavina se po internetu šíří vtípky týkající se sobotní korunovace britského krále Karla III....

Harry a Meghan ukázali dceru. Lilibet Diana je celý tatínek

Lilibet Diana Mountbatten-Windsorová (Windsor, 4. června 2022)

VIDEO O víkendu oslavila první narozeniny a předtím se poprvé potkala se svou královskou prababičkou....

Unikátní pocty a tiára po tchyni. Král Karel III. s chotí přijeli do Německa

Německá první dáma Elke Buedenbenderová, britská královna choť Camilla, britský...

Britský král Karel III. chce více posílit vztahy své země s Německem. Ve středu večer to řekl na...

  • Nejčtenější

Žena měří bezmála dva metry, lásku s menším mužem si užívá

Devětadvacetiletá Lizzy Jade Groombridge má sto devadesát jedna centimetrů a svou výšku si maximálně užívá. Nikdy...

Příběh Aleny: Vyspala jsem se s přítelem mé sestry, on chce pálit mosty

Úplnou hloupostí jsem si zkomplikovala život a hlavně vztah s mou mladší sestrou, které jsem udělala něco, na co nejsem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však...

Žena kojí svého manžela. Jsme díky tomu víc blízcí a zdravější, tvrdí

Třicetiletá Rachel Bailey z USA se nechala zvěčnit, jak kojí svého manžela. Podle ní jsou si díky tomu mnohem víc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důležité vitaminy pro ženy. Pomohou chránit před stárnutím i depresemi

Věk se neptá. Tělo stárne a potřebuje čím dál více vaši podporu. Proto je od určitého věku důležité, aby si ženy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Trpím sklerodermií. Na diagnózu jsem čekala přes dvacet let

Hned po porodu v devětadvaceti letech se mi začaly nedokrvovat prsty u rukou, fialověly mi, až bělaly. Diagnózu...

Samota je lék i tichý zabiják. Jaké nemoci spouští, popisuje psycholog

Premium Podle průzkumů trpí třetina všech lidí ve věku nad 65 let pocitem osamělosti. „Nemusíme ji negativně prožívat jen na...

Co víte o prevenci? Vyzkoušejte své znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

Soutěž Preventivní prohlídky jsou důležité a mnohdy mohou člověku zachránit život. I proto jsme se během září snažili v tématu...

Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...