Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Tajné tipy Londýňanů: romantické náplavky a divočina v parcích

Londýn je město tvořené spoustou dalších měst. Všudypřítomná zástavba a slušné přelidnění nedovoluje v některých částech jen tak vyběhnout. Přečtěte si, kde si tu můžete užít běhání a jak to dělají místní.

Jednou z mála možností pořádného výběhu v Londýně jsou místní parky a náplavky. I když i zde budete mezi přítomnými hipstery za podivína. | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Běžce tady potkáte na nekonečných rovinkách podél Temže, kličkující o polední pauze mezi bankovními domy v City nebo využívající parky, které založili angličtí králové před několika staletími. Pokud sem ale přijedete neznalí, zjistíte, že vám běhání otráví všudypřítomný ruch a nekonečný beton ulic.

Výběh podél turistických atrakcí

Díky posunu středoevropského času oproti greenwichskému o hodinu zpět je ideální využít brzké ráno k proběhnutí centrem bez toho, abyste byli ušlapáni davy úředníků a japonských turistů nebo byli odkázáni na skupiny vedené průvodcem. Naše devátá ranní je tady osmá a ulice v centru jsou příjemně liduprázdné i uprostřed turistické sezóny, takže nazujte kecky a začněte u County Hall, budovy bývalé londýnské radnice. Nad Temží stoupá ranní mlha, přes most Westminster Bridge se vám otevře krásný pohled na Houses of Parliament a slavný Big Ben vám odbíjením odstartuje krásný výběh centrem Londýna. Budete míjet elegantní domy bývalé lodní admirality a dnešního ministerstva obrany na nábřeží Victoria Embankement a za ním uvidíte špičku růžového egyptského obelisku Cleopatra´s Needle.

Využijte ranního liduprázdna a přeběhněte Westminster Bridge k Houses of...

Využijte ranního liduprázdna a přeběhněte Westminster Bridge k Houses of Parliament.

Londýn je soustava rozdílných měst tvořících jedno velkoměsto. Běhat můžete...

Londýn je soustava rozdílných měst tvořících jedno velkoměsto. Běhat můžete parky nebo etnickými čtvrtěmi, ve kterých si budete připadat jako na jiném kontinentě.

Rozpačitý běžec využívající při protažení všudypřítomné prvky rozsáhlého...

Rozpačitý běžec využívající při protažení všudypřítomné prvky rozsáhlého urbanismu

Do Londýna na závody?

Samozřejmě se můžete postavit na start vyhlášeného Londýnského maratonu, který se po rovince okolo Temže a přilehlých parcích běhá už od roku 1989. Ročník 2016 je vyprodán už teď, ale stále ještě si můžete sehnat startovní číslo přes charitativní organizace, jejichž činností je tento maraton proslulý. Také jeho celý název zní Virgin Money London Marathon. Překvapivě má spousta britských běžců při styku s asfaltem kopřivku a místní trailová sezóna je opravdu nabitá. Na rozdíl od velkých závodů jsou starty na těchto závodech levné a stejně jako u nás je pořádají lokální běžecké kluby, např. Woodford. Pokud si chcete zaběhat s místními a jako místní, naklikejte si před cestou stránky některého z lokálních běžeckých klubů a zaběhněte si s nimi pár mil parkem. 

Zaběhněte do středověkých uliček v okolí Westminster Abbey a přes slavnou Downing Street to stočte do St. James Park. Proběhněte po jeho upravených cestičkách až k bráně Buckinghamského paláce, kde se v rámci vydýchávací pauzy můžete vyfotit se strážnými beefeaters. Pak běžte dál ulicí Mall plnou galerií až k náměstí Trafalgar Square s 56 metrů vysokým sloupem se sochou admirála Nelsona. Přes nákupní třídu Haymarket, kde možná váš běh poněkud zpomalí vysoká koncentrace zajímavých výloh, doběhněte až na další známé náměstí, Piccadilly Circus. Celý výběh měří asi 6 kilometrů a vede téměř po rovině, takže ho zvládne i začátečník. Povýběhové protažení doporučuji vykonat u některé z kašen na Piccadilly a za odměnu si dát snídani v blízké čínské čtvrti. 

Parky křížem krážem

Obědová pauza v bankovní čtvrti City je zvláštní doba. Krásně oblečení lidé s děsem z padajících akcií v očích vycházejí ze svých chráněných kotců a vracejí se ulicemi obtěžkání balíčky s logy známých značek. Někteří si nesou i něco malého k jídlu. A mezi nimi kličkují jejich kolegové v běžeckém, aby během hodinky obkroužili v lidmi ucpaných ulicích svůj trénink. Pokud jsou dost rychlí, doběhnou k Temži a dají si tam pár rovinek. A pokud jsou tak šťastní, že mají času více, jdou se proběhnout do parku.

V St. James Park budete kličkovat mezi veverkami

V St. James Park budete kličkovat mezi veverkami

Jeden z mála tréninkových kopců v Londýně si můžete vyběhnout od Greenwich Pier...

Jeden z mála tréninkových kopců v Londýně si můžete vyběhnout od Greenwich Pier až ke slavné hvězdárně a nultému poledníku

Pohled na City z kopce v Greenwichském parku

Pohled na City z kopce v Greenwichském parku

Londýnští běžci jsou díky extenzivní zástavbě na parky odkázaní. Vyjet si z centra zaběhat někam za město se totiž díky velikosti Londýna rovná půldennímu výletu i při použití metra. Naštěstí v centru města vždy existovaly královské honitby, které se v průběhu devatenáctého století postupně otevíraly veřejnosti, a tak tady najdete tři velké, takřka propojené parky, kde si můžete dát opravdu parádní rovinatý výběh. 

St. James Park založil nechvalně proslulý sňatkový recidivista Jindřich VIII. a při běhu tady můžete pozorovat černé labutě, hejno pelikánů, jejichž předky kdysi dodala pražská ZOO, a nebojácné veverky. Buckinghamský palác tento park odděluje od vlastních palácových zahrad a navazujícího Green Parku. Proběhnete-li jimi směrem k severozápadu, dostanete se okolo válečných pomníků až do Hyde Parku. Ten je skoro dvě míle dlouhý a míli široký a uprostřed má jezírko The Serpentine. Volně navazuje na Kensington Gardens a společná síť cestiček vám tady, stejně jako ve Stromovce, dovolí natočit i půlmaraton. Oblíbenou alternativou Londýňanů dál od centra je zelený plac mezi Greenwich Pier a hvězdárnou na přilehlém kopečku. Nahoře zeleň pokračuje parkem The Wilderness, kde můžete při tempovém tréninku sledovat indickou komunitu při lítých mačích kriketu. 

Místní běžci doporučují méně známá místa, jako je obrovský kus zeleně v okolí olympijského stadionu pojmenovaný po současné královně Alžbětě II. nebo divočejší parky v okolí Londýna (místní oblibují oblast Chilterns) s tajuplnými názvy Hampstead Heath, Blackheath, Herne Hill a Hackney Marsh. Chcete-li si proběhnout celou síť kanálů podél Temže, máte začít v Limehouse Basin, který je coby kamenem dohodil od Canary Wharf a City a podél vody doběhnete až do Hertfordu nebo Paddingtonu. 

Najděte si vlastní alternativu

Londýn není město, ale obrovská aglomerace tvořená menšími městy a maloměsty. Můžete tady strávit týden i více aniž byste viděli některý z turistických monumentů. Vzhledem k přistěhovaleckým komunitám, které tady žijí i několik generací a vytvářejí si pro sebe vlastní svět, můžete během jednoho výběhu procestovat celý svět. Vřele doporučuju omezit se na poznávání komunity ležící pár ulic od místa, kde bydlíte, a přizpůsobit tomu i své běhání. Prostě si, stejně jako místní, najdete park nebo zahradu nejblíže svému působišti. 

Já jsem tak objevila Victoria Park. Leží v East Endu, blízko olympijského stadionu, najdete v něm krásné jezírko s čínským pavilonem a především dva kanály, podél kterých můžete běžet a současně se kochat knihkupectvími a kavárnami, které ve formě bárek s plochým dnem kotví na jejich březích. V některých z nich vám prapodivně oblečené postavičky prodají pintu piva. Nebo vám dají knihu, která se vám moc líbí, ale už vám na ni nezbyly drobné, protože jste si za ně koupili to pivo. A to je na Londýně to nejhezčí. Pokaždé, když se sem vypravíte a vykašlete se na odškrtávání památek v bedekru, můžete objevit novou oblast na poznávání i na běhání.

Jednou z mála možností pořádného výběhu v Londýně jsou místní parky a náplavky....

Jednou z mála možností pořádného výběhu v Londýně jsou místní parky a náplavky. I když i zde budete mezi přítomnými hipstery za podivína.

Běh vám udělá hlad i na mátový sos...

Doby, kdy anglická kuchyně, reprezentovaná yorkshirským pudinkem a vysušeným jehněčím vymáchaným v mátovém sosu, děsila chuťové pohárky celé Evropy, vlastní populaci přitom nevyjímaje, jsou naštěstí pryč. Britové vypilovali staré recepty do vysoce poživatelné formy a přistěhovalci ze všech koutů světa s sebou přinesli dalších tisíc chutí.

Samozřejmě můžete vystrašit svůj žlučník klasickou anglickou snídaní čítající slaninu, dva druhy prejtů, ovesné placičky, fazole, pečená rajčata a tolik toastů s máslem, kolik vaše cévy před kolapsem a zkornatěním unesou. Ale pokud máte chuť na něco zdravého, vsaďte na tzv. organic food. Jednoduše připravené jídlo ze zeleniny a ovoce se v Londýně hodně nosí, takže si ho můžete koupit ve fast foodech na každém rohu společně s krabičkou výborného sushi. Pohrdáte-li konzumem, dejte si snídani ve čtvrti Spitalfields. Místní hipsterská komunita přežívající jen na skvělé kávě a existenciálních románech rozšířila anglické snídaňové zvyklosti o palačinky a vejce Benedict konzumované i ve všední den. Vynikající podniky jsou v okolí místních vintage trhů. Jen vás nesmí vyděsit postavičky, které vedle vás budou přátelsky poskakovat oděné do džínových kraťasů kombinovaných se saténovým županem a botami po prababičce.   

Máte-li zájem o etnickou kuchyni, zaběhněte za ní do příslušné čtvrti. V těch muslimských na východ od čtvrti White Chapel na vás sice budou koukat poněkud vyvaleně, zvlášť jste-li běžkyně v šortkách, ale odvaha se vašemu jazyku vyplatí. Spousta podniků ve stylu all you can eat se nachází v oblasti za Leicester Square a výkladní skříň všech londýnských chutí najdete každý den na trhu v bývalých jatkách v Camden Town.  

Pokud jste běželi více než dvacet kilometrů, rozhodně si zasloužíte fish and chips. Hledejte malé krámky s dlouhou frontou a vůní smaženého oleje linoucí se až na ulici a dopřejte si porci ryby zabalenou v novinovém papíře, s tlustými hranolkami mocně posypanými solí a politými octem. Ten ocet přes chuťový konzervativismus nevynechávejte, výsledný mix vjemů je skvostný. 

Atlas bolesti břicha. Poznejte zánět slepého střeva i žlučníkový záchvat

Ilustrační snímek

Křeče, bolest břicha, pocit plnosti. Potíže, které asi zažil každý. Často je to tím, že jste snědli...

Lidé jsou unavení, ztrácejí optimismus, říká o epidemii šéfka linky důvěry

Jitka Gryga Medřická, vedoucí Pražské linky důvěry

S druhou vlnou koronavirové pandemie přišla celá řada restrikcí. Navíc v období sychravého podzimu,...

Co dělat, když mám podezření na koronavirus?

ilustrační snímek

Lidí s onemocněním covid-19 neustále přibývá. Aktuálně s nemocí bojuje zhruba každý stý obyvatel...

Léčba plazmou zabírá, dárci uzdravení z covidu pomáhají zachránit nemocné

ilustrační snímek

Premium Nástrojů, které by pomohly lékařům v boji s nebezpečným koronavirem, není moc. Jeden z nich však v...

Další články

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Princ Charles vyzval k boji s klimatickými změnami (21. září 2020)

VIDEO Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž...

Karibský Barbados se zcela odstřihne od britské koruny, stane se republikou

Královna Alžběta II. a skromná oslava 94. narozenin panovnice (Windsor, 13....

Karibský ostrovní stát Barbados se chce definitivně vymanit z koloniálního propojení s Velkou...

V Koruně vymění Dianu. Podívejte se na další herečky, které princeznu hrály

Elizabeth Debicki (Benátky, 7. září 2019)

VIDEO V posledních dvou řadách seriálu Koruna bude princeznu Dianu hrát Elizabeth Debicki. Herečka s...

Harry a Meghan se distancovali od knihy o jejich životě a sporech v rodině

Princ Harry a vévodkyně Meghan na návštěvě univerzitního technologického parku...

VIDEO Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se distancovali od chystané knihy, která má poodhalit...

Američanka je posedlá outfity žen z královských rodin. Stály ji statisíce

Danielle Magness-Wellmannová

Jednačtyřicetiletá Danielle Magness-Wellmannová z USA nosí pouze oblečení, které oblékaly i známé...

  • Nejčtenější

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků

Říká se, že čistota je půl zdraví. Některé vaše každodenní rituály vám ovšem můžou spíše uškodit. Pokud máte třeba...

Nechtěla jsem vypadat jako tlustá babička, tak jsem se dala do hubnutí

Katarína Vránová se jednoho dne podívala do zrcadla a v tu chvíli měla svých kil navíc právě tak dost! Vážila 92 kilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Penze se odkládá. Náš životní styl se změní, míní Zdeněk Pohlreich

Říká o sobě, že čím je starší, tím lépe se mu daří pouštět z hlavy věci, se kterými nemůže hnout. Tvář soutěže Tady...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Patní ostruha dokáže potrápit. Jak se jí zbavit?

Tyto nepříjemné potíže zkrátka nejde ignorovat. Stokrát si můžete říkat, že je všechno v pohodě, ale jakmile ráno...

Nechtěla jsem vypadat jako tlustá babička, tak jsem se dala do hubnutí

Katarína Vránová se jednoho dne podívala do zrcadla a v tu chvíli měla svých kil navíc právě tak dost! Vážila 92 kilo...

Pěstuje lidské kosti. Jedna roste zhruba tři týdny, říká elektroinženýrka

Premium Je majitelkou tří patentů, tří titulů, uběhla dva maratony a ve volném čase se věnuje józe a kovářství. Magazín Fast...

Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků

Říká se, že čistota je půl zdraví. Některé vaše každodenní rituály vám ovšem můžou spíše uškodit. Pokud máte třeba...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...