Poruch řeči přibývá, ale tablety za to nemohou. Děti často přijdou pozdě

Autor:
Přibývá lidí s poruchou řeči, jazyka a sociální komunikace. Podle odhadů odborníků se narušení komunikační schopnosti týká až pětiny obyvatel včetně dětí, o nichž koluje mýtus, že mají potíže s řečí kvůli hojně používaným tabletům či chytrým telefonům. Ve skutečnosti ale většina poruch vzniká z genetických důvodů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poruchy autistického spektra, hyperaktivita, neurovývojové poruchy, ale třeba také cévní mozkové příhody. To jsou jen některé příčiny, proč v populaci stále přibývá poruch komunikace, jazyka a řeči.

„Statistická data svědčí o trendu nárůstu pacientů v péči klinických logopedů. Je ale vysoce pravděpodobné, že osob s logopedickými nálezy je v populaci více, než zachytí pracoviště klinických logopedů. V současné době se jejich výskyt ve všech věkových kategoriích pohybuje podle odhadů kolem dvaceti procent,“ řekla iDNES.cz Barbora Richtrová z Asociace klinických logopedů ČR.

V posledních letech je navíc patrný trend, kdy přibývá pacientů se závažnějšími stupni narušení. „Pacientů, kteří mají pouze obtíže s výslovností výrazně ubývá. Například v roce 2013 bylo v péči klinických logopedů 48 procent těchto osob, v současnosti je to 22 procent. Ostatní pacienti mají středně těžce nebo těžce narušenou komunikační schopnost, což nyní tvoří nyní 78 procent pacientů v logopedické péči,“ upozornila Richtrová.

Genetika v hlavní roli

Připomněla poměrně rozšířený mýtus, že potíže s komunikací u dětí vyvolává časté používání tabletů a chytrých telefonů. „Není to pravda,“ zdůraznila logopedka. „Většina poruch vzniká na genetickém podkladu, který určuje vývoj mozku.“ 

I když vývoj řeči (výslovnosti, plynulosti a tempa), jazyka (kognitivního jazykového systému) a sociální komunikace (neverbální a verbální komunikace mezi lidmi) může být podle ní ovlivněn průběhem těhotenství nebo porodu, nemocemi a úrazy a do určité míry také vztahem a výchovným stylem v rodině, ale třeba také mírou psychického stresu nebo temperamentem jedince.

„Můžeme si to představit jako obrovské puzzle, které dohromady sestaví obraz člověka,“ řekla Barbara Richtrová z Asociace klinických logopedů.

Rodičovská úloha

Na jazykových potížích dětí se může podepsat i neadekvátní přístup rodičů. „Ano, i takoví rodiče existují. Avšak většina rodičů, kteří navštěvují klinického logopeda, jsou báječní. Hledají pro své dítě pomoc a podporu, spolupracují, trénují,“ uvedla Richtrová.

Dodala, že spíše nastává situace, kdy matka nebo otec prožívá vnitřní pocit viny a ještě je vystaven neustálému tlaku okolí, které ho stále poučuje nebo radí, co by měl s takovým dítětem dělat. „Součástí naší práce je tedy i pomoci rodičům zbavit se pocitu viny, vysvětlovat skutečné příčiny obtíží a podpořit rodiče tuto skutečnost přijmout,“ poznamenala logopedka.

Nejčastější vady řeči. Kdy musí zasáhnout logoped

Rodiče jsou podle ní důležití, jsou pravou rukou odborníků při podpoře jednotlivých dovedností dítěte. „Je jim potřeba vysvětlit, co je cíle, proč konkrétní věci děláme, a že nácvik dílčích dovedností by měl probíhat formou hry a zábavy, dát jim typy, jak jednotlivé dovednosti mohou posilovat i v běžném životě,“ řekla Richtrová.

Dodala, že je třeba při cvičení respektovat aktuální rozpoložení dítěte. Délka domácího tréninku by měla být doporučena individuálně, v souladu nejen s věkem, ale především s druhem onemocnění a dalšími doprovázejícími poruchami – tedy stavem jednotlivých oblastí nerovnoměrně se vyvíjejícího psychomotorického vývoje, aktuálními potřebami dítěte, a také v souladu s nastaveným rodinným harmonogramem.

Čím dříve, tím lépe

Veřejnost se také často domnívá, že zahájit klinicko-logopedickou péči u dětí stačí v předškolním ročníku mateřské školy. Většinou tomu tak není.

„V pěti letech je pozdě pro všechny děti se sluchovým postižením, s rozštěpem a všemi neurovývojovými poruchami, kam patří vývojová dysfázie, vývojová dyspraxie, vývojová koktavost, vývojová porucha artikulace, poruchy autistického spektra, syndrom ADHD nebo elektivní mutismus,“ poznamenala Barbora Richtrová.

Díky moderním vědeckým a odborným poznatkům lze tyto poruchy nebo riziko vzniku těchto poruch určit již v raném věku. „Ideálním řešení by bylo zavedení povinného screeningu jazykových a řečových poruch mezi druhým až třetím rokem dítěte,“ upozornila logopedka.

Každopádně podle ní platí staré dobré tvrzení, že je lepší se nechat jednou preventivně vyšetřit než něco zanedbat, přičemž u malých dětí to platí dvojnásob.

Není podle ní ojedinělé, že ke klinickému logopedovi přijde rodina s téměř šestiletým dítětem s vysvětlením, že mu nejdou jenom hlásky L, R a Ř. 

„Logoped ale při komplexním vyšetření zjistí, že má například také obtíže ve výbavnosti slov, vyprávění, vnímání zvuků řeči – tedy symptomatiku vývojové dysfázie, nebo jsou v projevu lehké náznaky neplynulosti, tedy koktavosti, dítě není emocionálně nebo pracovně zralé a přitom má za půl roku nastoupit do školy,“ řekla Richtrová.

Dětské únikové strategie

I kdyby takové dítě mělo odloženou školní docházku, za rok a půl nelze vždy vše „napravit“, neboť jednotlivé roviny jazykového systému mají vlastní tempo vývoje, zřejmě rozdílně stimulovatelné. Dítě v tomto období více prožívá a uvědomuje si, že je něco „divně“, zvyšuje se prožívání studu, takže děti mají snížené sebevědomí a volí různé únikové strategie, aby nemuseli zažívat nezdar. 

Koktání není konec světa. Děti neopravujte a dopřejte jim klid

Je velmi nebezpečné, když s dítětem s popsanými onemocněními někdo trénuje výslovnost, v dobré víře trénuje ´motoriku jazyka´, neustále jej v řeči opravuje. Následkem toho může dojít k mnoha nežádoucím jevům, například neplynulostem v řeči, úzkostem nebo reaktivní poruše chování,“ řekla Richtrová.

„Představa, že se věkem samo vše srovná, je podle ní také mylná. Neurovývojové poruchy často přetrvávají do školního, adolescentního věku a dokonce máme poznatky, že i do dospělého – záleží jen na jejich kombinaci a závažnosti. Jen poruchy výslovnosti nejlépe reagují na léčbu,“ upozornila Barbora Richtrová z Asociace klinických logopedů.

Nejen R a Ř

Spousta lidí si stále myslí, že logopedi učí své klienty pouze správnou výslovnost písmen R a Ř nebo C, S, Z. Podle Richtrové to je ale pouhá třešnička na dortu, navíc jako samostatný jev čím dál vzácnější. Mnohdy mají řečové potíže hlubší důvody jazykové.

Dalším častým mýtem je, že logopedi pracují pouze s dětmi. Ačkoliv většina pacientů v ambulancích jsou skutečně děti, pracují odborníci rovněž se studenty, dospělými a seniory. Právě senioři jsou často nedostatečně informovaní o tom, že jim klinický logoped může pomoci s obtížemi v komunikaci či v polykání – například po prodělané cévní mozkové příhodě.

„Někteří naši kolegové se také zaměřují na novorozence a kojence a pracují v perinatologických centrech, jiní jsou zaměstnanci v nemocnicích a pracují na různých odděleních. Nejčastěji jde o oddělení neurologie, psychiatrie, foniatrie, geriatrie či rehabilitace. Pečují o pacienty všech věkových skupin po operacích či při onemocněních,“ konstatovala Barbora Richtrová. Další experti zase pracují v lázních nebo sociálních zařízeních. 

Nejčtenější

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

Rekordmani v počtu odehraných rolí. Osobnosti, které točily jako o život

Možná si myslíte, že rekordmanem v počtu odehraných rolí musí být zaručeně jedna z aktuálních hollywoodských hvězd. Zřejmě vás tak překvapení, kdo se umístil na prvním místě. Podívejte se do naší...

Zamilovali se na place. VIP, které dalo dohromady natáčení

Trávili spolu spoustu času a zamilovali se. Některým to vydrželo a jsou spolu dlouhé roky. Jiné osobnosti se už rozešly. Podívejte se do galerie, kdo podlehl a z natáčení si odnášel víc než jen...

Co s kůží po zhubnutí? Takhle lékař pomohl účastníkům Extrémních proměn

Oblíbený pořad Extrémní proměny sleduje třináct dobrovolníků, kteří po letech boje s těžkou obezitou drasticky hubnou. Leckoho může napadnout, co se s tělem a hlavně kůží člověka po tak velkém úbytku...

KVÍZ: Poznáte slavné tatínky z filmových klasik?

Víte, že třetí červnovou neděli se slaví Den otců? Zkuste si náš zábavný kvíz, který prověří, jak dobře znáte slavné tatínky z oblíbených filmových trháků.

Do paží si aplikoval vazelínu, teď chce muž vypadat jako Ken

Osmadvacetiletý Kirill Tereshin z Ruska před osmi lety zatoužil po dokonalých svalech a do paží si po vzoru „odborníků“ z internetu vpravil vazelínu. Té se nakonec kvůli zdravotním komplikacím...

16. června 2025  11:40

Nejhorší rakovina je ta, co vznikla zbytečně, říká profesor Svoboda

Rozstřel

V posledních měsících neuplyne týden, kdy by média nereferovala o onkologickém onemocnění u mladého člověka. „Počet rakovin narůstá u všech ročníků. Bohužel u mladých lidí bývají nádory...

16. června 2025

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

16. června 2025  8:27

Příběh Leony: Můj přítel to přehání s projevy emocí, je mi to nepříjemné

Vyrůstala jsem jako mladší sestra dvou bratrů, což nebylo vždycky lehké. Ale aspoň jsem tak získala docela velkou odolnost a taky drsnější povahu. Jsem spíš praktická, nic mě nerozhází a máloco mě...

16. června 2025

Užijte si levandulovou sezónu. Tato libá vůně léčí tělo i duši

Když se pole zbarví do snových odstínů fialové a vzduchem zavane sladká, jemně kořeněná vůně, je nejvyšší čas vydat se na sběr jedné z nejkrásnějších bylin léta...

16. června 2025

V čem na svatbu? Nevěstu nezastíníte, ale bude vám to slušet

S blížícím se létem přichází i období veselek. Čeká vás v nejbližší době nějaká a přemýšlíte, co si vzít na sebe? I když jste zvaná jen jako host, přípravu byste neměla podcenit. V čem uděláte...

16. června 2025

Týdenní horoskop od 16. června. Kdo zažije románek a koho čeká výzva?

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit. Co vás čeká?

16. června 2025

Cizí emoce ve mně zůstávají, říká spisovatelka a fotografka Veronika González

Premium

Zajímají ji vztahy a to, proč se lidi chovají, jak se chovají. Spisovatelka Veronika González v nové knize s názvem Blízcí pokládá otázku, zda jsou nám tito lidé opravdu nejbližší. Poutavé příběhy...

16. června 2025

Kváskové lívance s chia semínky

Kváskové lívance s chia semínky
Recept

Lehké

45 min

Zdravé lívance, které nastartují váš den.

Slavní tátové a jejich ještě slavnější dcery. Tyto ženy dobyly Hollywood

Málokterý ze slavných tatínků asi čekal, že se z jejich roztomilé holčičky jednou stane stejně slavná a mnohdy i slavnější osobnost. Podívejte se do naší galerie, kteří VIP muži protřelí Hollywoodem...

15. června 2025

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?

Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...

Najít klid vám pomohou šamanské techniky. Zastavte, vnímejte, dýchejte

Lidé dnes stále častěji hledají způsoby, jak najít klid a rovnováhu. Metody vycházející z tradičních rituálů původních kultur nejsou jen o tajemných ceremoniích, ale mohou se stát součástí vaší...

15. června 2025

Nejen do práce, kostýmek hravě vynesete třeba i na procházku městem

Kdo jednou podlehne kouzlu dobře padnoucího kalhotového kostýmu, příště už nemůže jinak. Hodí se pro všechny příležitosti – od společenských událostí až po procházku městem. Jakým obohatíte svůj...

15. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.