Lidstvo ohrožují nové nemoci

  6:00aktualizováno  6:00
Za posledních třicet let se objevilo téměř čtyřicet nových infekčních chorob. Vědci tvrdí, že za jejich šíření mohou v naprosté většině sami lidé.

Ebola se rozšířila z živočišných druhů žijících v pralese. | foto: Profimedia.cz

Nemoc šílených krav, ptačí chřipka, SARS. Vypadá to, že infekční onemocnění jsou na vzestupu. Jde o pouhou fámu, nebo se v naší době infekčním onemocněním skutečně tak daří? 

Tuberkulóza, nemoc dobytka
"Je velmi zřejmé, že infekční choroby jsou skutečně na vzestupu. Samozřejmě na tom má podíl i skutečnost, že je odhaleno větší množství chorob, které by zůstaly v minulosti nepovšimnuty. Nicméně je velmi zřejmé, že se v hojné míře objevují i choroby, které byly doposavad neznámé," říká k tomu Stephen Morse, vedoucí katedry epidemiologie na kolumbijské univerzitě pro magazín ActionBioscience.

Hlavním důvodem, proč se tyto choroby tak snadno šíří, je vzrůstající populace, která poskytuje spoustu možností a cest jejich šíření.

"Poměrně časté u nových nemocí je také jejich rozšíření ze zvířat na člověka," tvrdí Stephen Morse. Vědci se například domnívají, že tuberkulóza se mezi lidi rozšířila pravděpodobně z dobytka. Postupem času se samozřejmě bakterie tuberkulózy vyvíjely a stala se z ní typicky lidská choroba. Její původ přitom sahá přibližně tisíc let dozadu.

"Velmi podobný případ jsou i spalničky, jejichž nositeli byli původně živočichové. Postupem času se však viry spalniček vyvinuly a přizpůsobily tak, aby mohly existovat v lidském těle a šířit se mezi lidmi," vysvětluje epidemiolog.

Myši a rýžová pole
Vědci se snaží identifikovat faktory zodpovědné za výskyt a rozšíření infekčních chorob. Jde v podstatě o dva kroky, v nichž se nemoc rozšíří mezi lidmi:

Prvním krokem je prvotní výskyt infekce v lidské populaci. Ve většině případů jde o infekci, která je už přítomná v přírodě - tedy o virus, který už nakazil nějaké jiné živočišné druhy. Někdy dojde k přenosu ze zvířete na člověka náhodně, ale častěji se tak stane spolu s nějakou ekologickou změnou, kdy se virus dostane do kontaktu s lidskou bytostí.

"Například v Číně jsou stále větší plochy půdy přetvářeny na rýžová pole. To je jistě rozumné z hlediska obživy místních obyvatel. Na polích se však také velmi daří malým myším, které přenášejí hantavirus, který je původcem krvácivé horečky. Tento virus se vyskytuje všude v Asii, kde žije tento druh myší. K jeho přenosu totiž stačí například vdechnutí zaschlých exkrementů a nakaženi jsou zvláště lidé, kteří na rýžových polích pracují. Nemoc se pak šíří úspěšně dál," říká Morse.

Podobných případů však existuje ve světě celá řada. U nemocí přenášených moskyty je většinou limitujícím faktorem voda. Zavlažovací projekty a stavby přehrad mohou zapříčinit vzrůst komáří populace a zároveň i výskytu nemocí, které přenášejí. "V Africe například existuje horečka Rift Valley, která napadá lidi i dobytek," tvrdí epidemiolog. "Spolu se stavbou několika přehrad v afrických regionech došlo i k výraznému nárůstu výskytu této nemoci. A to i přesto, že se v těchto místech nikdy předtím neobjevila."

Stěhování nemocí
Druhým krokem po přenesení původce choroby ze zvířete na člověka je její rozšíření. Spolu s tím, jak se lidé stěhují z venkova do měst, šíří se i nemoci, které byly původně pouze lokální záležitostí. "Například ebola je infekcí, která pochází z některých živočišných druhů, které žijí v pralesích ve střední Africe. Původními nakaženými byli především lidé, kteří se v pralese pohybovali, například tady sbírali dřevo. Původně však vyla choroba lokální tragédií a neměla příležitost rozšířit se do dalších míst," vysvětluje odborník. "Ale nyní se lidé stěhují do měst, chodí do nemocnic a podobně. Choroby tak mají množství příležitostí, jak se přenášet. A stejné je to v případě eboly."

Podobná situace je ostatně i v případě viru HIV, který je příčinou AIDS. Hostitelem viru byla původně také zvířata. Ačkoli zatím není zcela jasné, jak došlo k prvotnímu přenosu, je pravděpodobné, že hlavním přenašečem byli někteří afričtí primáti. V minulosti se sice objevilo několik případů lidí, u kterých se objevily příznaky velmi podobné AIDS, nicméně šlo pouze o lokální záležitost. Jakmile začalo masové stěhování lidí do měst, nemoc se začala rychle šířit.  

Zbytečná antibiotika
"Existují infekce, jako je například ebola, které se čas od času objeví v lidské populaci, ale nikdy nemohou dosáhnout rozměrů pandemie. Někdy totiž pozabíjí své hostitele příliš rychle a nemají tak příležitost přenést se z člověka na člověka, nebo pouze v omezené míře," vysvětluje epidemiolog. "Ačkoli jde samozřejmě i v těchto případech o tragédii, pozitivum je v tom, že se nestihnou příliš rozšířit."

Nicméně někdy infekcím v jejich šíření pomáhají pravě lidé. Tak je tomu například v případě sdílených injekčních stříkaček a prodejného sexu, který velmi napomáhá šíření AIDS. Přitom odborníci upozorňují na to, že jde o vir, který se nešíří nijak snadno, ale my mu jeho práci velmi ulehčujeme.

Infekční nemoci zůstávají stále hlavní příčinou světové úmrtnosti. Víme, že mikrobi mají velkou schopnost přizpůsobení se a rychlý vývoj. Mnoho bakterií i virů je skutečně velmi starých a na svůj vývoj a přizpůsobení se změnám v prostředí měly mnoho času.
 
"Naneštěstí se chováme tak, že jim jejich rezistenci spíše usnadňujeme. Například rozvoj rezistence bakterií na antibiotika je z velké části zapříčiněn tím, jak s antibiotiky plýtváme a zamořujeme s nimi prostředí. Měli bychom být velmi opatrní v tom, jakým způsobem a jak často používáme drahocenné antimikrobiální prostředky. Je velmi těžké je vyvinout a trvá to dlouhou dobu. Mikrobi jsou však bohužel schopni vyvinout si na ně rezistenci mnohem dřív a rychleji, než my umíme vyvinout nová léčiva," varuje Stephen Morse.

SPECIÁL: Největší hrozby lidstva

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz