V roce 1999 absolvoval transplantaci kostní dřeně v americkém Seattlu. Měsíc po úspěšném zákroku se u něj objevily pooperační komplikace. A on jim podlehl.
Vdova po zesnulém politikovi Věra Luxová od té doby novinky v léčbě pacientů s leukemií pozorně sleduje. Z každého nového léku má radost. "Medicína jde v této oblasti hrozně dopředu. Jsem samozřejmě ráda. Ne kvůli sobě, ale kvůli nemocným lidem, se kterými se setkávám,“ říká Luxová, která založila nadační fond zaštítěný jménem svého manžela. Ten se mimo jiné snaží poskytnout psychologickou pomoc nemocným s leukemií. Josef Lux trpěl chronickou myeloidní leukemií. Lék, který výrazně prodlužuje život pacientů s touto chorobou, se u nás začal na lidech testovat rok po jeho smrti. Lidé teď díky preparátu mohou pracovat a žít relativně normální život. Bez léčby by zemřeli.
"Informovanost pacientů je v poslední době velká, zajímají se o novinky v léčbě,“ potvrzuje Věra Luxová. Stejnou formou leukemie, které podlehl její muž, ročně onemocní 150 lidí. Podobně jako lymfatická leukemie, na kterou se lék teprve nyní začíná testovat, je zrádná hlavně v tom, že nemocný dlouhou dobu nemusí vůbec tušit, že je něco v nepořádku. Příznakem může být trvalá únava, ale pacienti mohou na nemoc přijít třeba při náhodném odběru krve.