Velký SOS plán na léto: Jak na spáleninu, puchýř nebo klíště

  • 1
Se stoupajícími venkovními teplotami se zvyšuje i riziko různých poranění a bolístek. S našimi tipy si přesto budete moct tohle nádherné roční období vychutnat dosyta.

Puchýře na nohách

Ilustrační fotografie

Zakrýt a chránit: Přelepte je náplastí na puchýře, nechte v klidu a hlavně nenoste těsné boty! Na co si dát pozor: Jestliže kůže kolem puchýře začne červenat, je horká nebo z puchýře vytéká nepříjemně zapáchající tekutina, pak okamžitě vyhledejte lékaře! Je to známka počínající infekce.

Nastartujte hojení: Tea tree olej stahuje poškozené tkáně a působí antibakteriálně. Rozmíchejte 10 kapek oleje ve 100 ml vody, navlhčete smotek vaty a přiložte na 10 minut na puchýř.

Oční záněty

Ilustrační fotografie

Obklad s chrpou: 40 g květů chrpy (lze je koupit v lékárně) vsypte do 1 litru vroucí vody. Odstavte, nechte 10 minut louhovat a pak sceďte. Do výluhu namočte vatový polštářek a přiložte ho na 10 minut na víčka.

Měsíček pomáhá: Speciální oční mast s extraktem z měsíčku (seženete v lékárně) má tišící a zklidňující účinek. Nanáší se opatrně třikrát denně tak, aby nepřišla do styku se spojivkami.

Opar (herpes)

Ilustrační snímek

Zázračný prostředek – meduňka: Několik kapek tinktury z citronové meduňky naneste na vatovou tyčinku a vícekrát denně jemně poťukávejte puchýřky. Také masti obsahující extrakt z téhle rostliny prokazatelně potlačují další růst oparu. Po 3 hodinách po aplikaci postižené místo splaskne.

Med léčí: Naneste trochu medu na fáčový obvaz a několikrát denně ho jemně přitiskněte na postižené místo. Opar se zhojí rychleji.

Spáleniny od slunce

Ilustrační fotografie

Rychle chladit: Chlaďte nejlépe černým čajem, obsahuje totiž třísloviny, které mírní podráždění kůže a zabraňují jeho dalšímu rozšíření. Ubrousek namočte do studeného čaje, lehce vyždímejte a přiložte na postižené místo. Jakmile se ohřeje, obklad vyměňte – a to vícekrát po sobě.

Dodejte tuk: Olivový olej vysušenou pokožku zvlhčí. Zlehka ji poťukávejte malým množstvím oleje.

Senná rýma

rýma, alergie, ilustrace

Čaj z citronové trávy: Éterické oleje z čaje z citronové trávy působí antimikrobiálně a protizánětlivě. Asi dvě lžičky kousků sušené citronové trávy přelijte 200 ml horké vody a nechte 10 minut louhovat. Pijte postupně tři šálky denně.

Ostré uvolňuje: Jedna lžíce hořčice denně, buď jen tak, nebo na chlebu, díky obsaženým ostrým látkám uvolňuje nos.

Malá poranění

ilustrační snímek

Postup první pomoci: Malé ranky nechte krvácet, rána se tak čistí a vyplaví se bakterie. Po několika minutách omyjte ránu krátce pod studenou vodou a vyťukejte opatrně čistým kapesníkem. Pak ji postříkejte dezinfekčním sprejem a přelepte hydratační náplastí na rány.

Čaj proti zánětu: Do studeného černého čaje namočte ubrousek, trochu vyždímejte a přiložte na poraněné místo. Působí jako prevence proti infekci.

Oteklé nohy

ilustrační snímek

Kofeinová masáž: Účinným domácím prostředkem k odlehčení cévního systému je obyčejná kávová sedlina. Obsažený kofein nastartuje správné prokrvování. Vyzkoušejte tenhle ranní rituál: smíchejte malé množství sprchového gelu se dvěma lžičkami kávové sedliny a směsí krouživými pohyby namasírujte lýtka a bérce.

Studená sprcha: Chodidla a nohy si osprchujte směrem odzdola nahoru studenou vodou. Osvěží to nohy a posílí cévy.

Otravný průjem

Čas nedobrovolně strávený na WC mohou zkrátit bylinkové čaje.

Doplňte úbytek tekutin: Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje smíchat čtyři lžičky cukru, čtvrt lžičky kuchyňské soli, jeden šálek pomerančové šťávy a jeden litr minerální vody. V akutním případě vypijte vždy jednu sklenici roztoku po každém použití toalety.

Zklidnění střev: Jablka obsahují hodně pektinu, který ve střevech nabobtná a zpevní stolici. Snězte jedno jablko i se slupkou, nebo ještě lépe – nastrouhejte ho nadrobno a vychutnejte si ho.

Nadměrné pocení

Ilustrační snímek

Ochranou je šalvěj: Vypijte během dne tři šálky šalvějového čaje. Bylina má stahující účinek na potní žlázy. Dále omezte ostré koření, organismus ještě více zahřívá. Nesprchujte se studenou vodou! Tělo se totiž pokouší vyrovnat teplotní šok a produkuje ještě více tepla. Lepší je sprchovat se vlažnou vodou.

Přisáté klíště

ilustrační snímek

Rychle odstranit: Jestliže se na vás už klíště přisálo, odstraníte ho nejlépe speciální pinzetou nebo kartou na odstraňování klíšťat. Důležité je zachytit ho těsně u kůže a vytahovat pomalu a směrem přímo vzhůru. Jestliže se však v následujících dnech objeví zarudnutí, které se rozšiřuje od místa přisátí klíštěte, měli byste navštívit lékaře. Totéž platí, jestliže se do pěti dnů po jeho odstranění dostaví symptomy podobné chřipce.

Cestovní nevolnost

Nevolnost dokáže malým cestovatelům výlet pěkně otrávit.

Ostrý zachránce: Zázvor obsahuje látku gingerol, která blokuje v zažívacím traktu receptory serotoninu, který způsobuje nevolnost v dopravních prostředcích. Před začátkem cesty byste tedy měli vypít nejlépe šálek zázvorového čaje nebo si koupit zázvorové kapsle.

Poruchy spánku

Ilustrační snímek

Ohřívací lahev tentokrát jinak: Aby vám v noci nebylo v posteli nepříjemné horko, naplňte termolahev studenou vodou a položte si ji k nohám. Tip: Nikdy ji nedávejte do oblasti ledvin, mohli byste se nastudit.

Chlazení nohou: Vložte hodně tenké ponožky na nějakou chvíli do mrazáku. Studené ponožky ochladí celé vaše tělo a pomůžou vám lépe usnout.