Letní zelenina: cuketa prospívá zažívání, meloun mozku i pleti

  4:00aktualizováno  4:00
Kdy jindy si dopřávat čerstvou zeleninu nebo zeleninové saláty než teď v létě. Zelenina je nejen chutná, osvěžující, dietní, ale je i významným zdrojem minerálních látek, vitaminů a vlákniny. V zelenině jsou obsaženy i další důležité ochranné látky, které podmiňují správný chod jednotlivých orgánů a systémů.

Kdy jindy si dopřávat čerstvou zeleninu než teď v létě. | foto: Profimedia.cz

Dokonce ani ovoce nemůže z hlediska obsahu minerálních látek zelenině v žádném případě konkurovat. Znáte největší přednosti jednotlivých druhů zeleniny i recepty na zdravé zeleninové pokrmy?

CUKETA

Cuketu nakrájejte na kolečka.

Všestranně použitelnou sezonní zeleninou je cuketa. Obsahuje řadu vitaminů, cenných minerálních látek a větší množství draslíku. Je bohatá na vlákninu, vodu, má nízkoenergetickou hodnotu a podporuje trávení.

Tato zelenina má jemnou poživatelnou slupku, v níž je také nejvíce živin - především karoteny a hořčík. Cukety také ovlivňují vylučování vody z těla, pomáhají tělu zbavovat se kyselin, spolupůsobí při hubnutí, zvyšují peristaltiku střev a tím odstraňují jejich ochablost a zácpu.

Cuketová očista

Cuketa obsahuje slizy, které působí hojivě na střevní stěny. Lidé, kteří mají problémy se střevy, by měly tuto zeleninu konzumovat ve velkém množství. Právě střevní sliznice jsou přední a nejdůležitější obrannou imunitní hrází před lidskými nemocemi, a tím významnými garanty našeho zdraví.

Po dobu dvou až tří dní konzumujeme pouze dušenou cuketu, a to v jakémkoliv množství. Tuto zeleninu si připravíme tak, že ji nahrubo nastrouháme a podusíme s troškou vody, osolíme. Nesmíme zapomenout ještě během dne vypít 3 litry čisté neperlivé vody.

Cuketový koktejl – balzám na střeva
Potřebujeme: 3 dl šťávy z cukety, 1 dl šťávy z mrkve, ½ šálku jemně mletých ovesných vloček
Postup: Ovesné vločky přelijeme 1 dl vroucí vody a necháme je 15 minut odležet. Pak je smícháme s ostatními přísadami a pečlivě rozmixujeme. Tento nápoj bychom měli popíjet po 7 dní.

Cuketové projímadlo
Tento přírodní "čistič střev" můžeme používat po celou letní sezonu. Cuketo-lněnou směs konzumujeme nejlépe večer. Ráno je pak úspěch zaručen.
Potřebujeme: 3 lžíce nahrubo nastrouhané cukety, 1 lžičku lněného semene.
Postup: Cuketu podusíme s troškou vody doměkka, pak odstavíme a přidáme lněné semeno. Vše necháme 10 minut odpočívat, poté sníme.

Cuketová kosmetika

Cuketová pleťová maska
Potřebujeme: 2 lžíce najemno nastrouhané cukety, 3 kapky citronové šťávy a 1 lžíci jemně mletých ovesných vloček
Postup: Vločky přelijeme jednou lžíci vroucí vody a necháme vychladnout, pak přimícháme cuketu a citronovou šťávu. Směs naneseme na obličej, krk a dekolt a necháme 20 minut působit. Potom dobře smyjeme. Tato maska pleť projasní a vypne.

Maska ze semen cukety
Semenná maska působí velmi příznivě na mastnou a pórovitou pokožku obličeje. Potřebujeme: 2 polévkové lžíce mletých cuketových semen, 1 - 2 lžíce smetany
Postup: Semena rozmixujeme a smícháme se smetanou. Vzniklou směs naneseme na očištěný obličej a necháme 30 minut působit. Poté pokožku důkladně opláchneme. Většího účinku můžeme dosáhnout, když si přidáme do této masky ještě mleté dýňové semínko v poměru 1:1.

Cuketa zmírňuje spáleniny
Cuketová šťáva mírní a léčí následky slunečního úpalu.

Plátky cukety zmírní otoky očí
Pokud trpíme na otoky kolem očí, plátky cukety přiložené na tuto oblast nás po chvilce tohoto problému zbaví.

Cuketová šťáva zklidní kožní neduhy
Čerstvě vylisovaná šťáva z cukety je úžasně hojivým prostředkem na ekzémy, lupénku, kopřivku, akné. Stačí ji jednou denně nanést na ložiska a nechat zaschnout. Pak kůži namažeme mandlovým olejem.

MELOUN

Meloun

Oblíbenou letní tykvovou zeleninou, se kterou zacházíme jako s ovocem, je meloun. Melouny jsou doslova darem přírody. Utišují žízeň, svou sladkou chutí nahrazují cukrovinky a ještě k tomu jsou zdraví velmi prospěšné.

Šťavnatá dužina vodního melounu obsahuje velké množství vody a asi právě proto se mnoho lidí domnívá, že kromě ní již meloun nic zvláštního neobsahuje. To je ale velký omyl.

Mají velký obsah vitaminu A, dále pak skupinu vitaminů B, vitamin C. Z minerálních látek je to především draslík, pak železo, mangan. Jsou bohaté i na cenné látky jako například alanin, cystein, glycin, lutein, lykopen, metionin, ty účinně působí proti civilizačním chorobám.

Meloun vodní má silné močopudné a žlučopudné vlastnosti, podporuje peristaltiku, mírně projímá a zvyšuje vylučování cholesterolu. Je vhodný při zánětech žaludku a střev, chorobách jater, žlučníku, ledvin, močového měchýře, hemoroidech, problémech se srdcem a cévami. Také se doporučuje při redukčních kúrách.

Léčivá jsou i melounová semínka
Semena melounu mají močopudné a projímavé vlastnosti. Doporučují se při horečce, zlepšují stav pleti, prospívají mozku a vlastně celému organismu. Prášek z opražených semen je vhodný při problémech s močovými cestami a ledvinami. Užíváme ho po dobu 3 týdnů, třikrát denně na špičku kulatého nože.

Očistná a omlazující melounová kúra
Po 2 dny jíme pouze čerstvý meloun, v množství, jakém chceme, a k němu denně vypijeme 2,5 litru čisté neperlivé vody, ale nic víc. Při této kúře se tělo vyčistí a zregeneruje.

Meloun v kosmetice

Melounová pleťová maska
Tato maska je vhodná na ochablou a vysušenou pokožku. Připravíme si ji tak, že rozmačkáme 3 lžíce melounu a smícháme s jednou lžící tvarohu. Směs naneseme na obličej a necháme 25 minut působit, pak dobře umyjeme.

Maska z melounových semen
Semenná maska působí velmi příznivě na mastnou a pórovitou pokožku obličeje. Potřebujeme: 2 polévkové lžíce melounových semen, 1 - 2 lžíce smetany
Postup: Semena rozmixujeme a smícháme se smetanou. Vzniklou směs naneseme na očištěný obličej a necháme 30 minut působit. Poté pokožku důkladně opláchneme. Většího účinku můžeme dosáhnout, když si přidáme do této masky ještě mleté dýňové semínko v poměru 1:1.

OKURKA

Ilustrační snímek

Okurka obsahuje organické kyseliny, cukry, menší množství chlorofylu, železo, hořčík, draslík, křemík, fluor, vitaminy skupiny B, C a řadu další cenné látky.

Okurky jsou i zdraví prospěšné vysokým obsahem vody - až 98 procent. Podporují správnou funkci střev, ledvin a působí pozitivně na krevní oběh. Jsou energeticky málo vydatné.

Okurková očista
Po dobu 2 - 3 dní konzumujeme jenom okurky, a to v jakémkoliv množství. Nesmíme zapomenout ještě během dne vypít 3 litry čisté neperlivé vody.

Okurkovo – zeleninový koktejl na vyčištění krve
Kombinace čerstvých šťáv z okurky, mrkve, červené řepy je úžasná především pro vyčištění krve, jater a žlučníku
Potřebujeme: 2 dl šťávy z okurky, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy.
Postup: Všechny přísady smícháme a hotový nápoj popíjíme po douškách po dobu 3 týdnů.

Okurkovo – zeleninový šejk na posílení prostaty
Potřebujeme: 1 dl šťávy z okurky, 1 dl šťávy z dýně, 1 hrst dýňových semínek, 1 dl šťávy z červené řepy, 1 dl šťávy z mrkve.
Postup: Uvedené přísady pořádně rozmixujeme, hotový šejk popíjíme po douškách po dobu 6 týdnů.

Okurka v kosmetice

Koktej na ledvinové potíže i revma
Potřebujeme: 2 dl šťávy z okurky, 1 dl šťávy z citronu, 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z červené řepy
Postup: Všechno smícháme a rozmixujeme, nápoj popíjíme po douškách po dobu 4 týdnů.

Okurková maska
Okurky díky vysokému obsahu vody a kyseliny křemičité jsou blahodárným prostředkem pro péči o pleť. Okurková maska pokožku osvěžuje a napíná.
Potřebujeme: 1 jednu menší najemno nastrouhanou okurku, 1 polévkovou lžící smetany, 2 polévkové lžíce jemně mletého lněného semene
Postup: Silnou vrstvu směsi naneseme na obličej, krk a dekolt a necháme 25 minut působit, pak opláchneme.

Plátky okurky zmírní otoky očí
Jestliže trpíme na otoky kolem očí, plátky okurky přiložené na tuto oblast nás po chvilce tohoto problému zbaví.

Maska ze semen okurky
Semenná maska působí velmi příznivě na mastnou a pórovitou pokožku obličeje. Potřebujeme: 2 polévkové lžíce mletých okurkových semen, 1 - 2 lžíce smetany Postup: Semena rozmixujeme a smícháme se smetanou. Vzniklou směs naneseme na očištěný obličej a necháme 30 minut působit. Poté pokožku důkladně opláchneme. Většího účinku můžeme dosáhnout, když si přidáme do této masky ještě mleté dýňové semínko v poměru 1:1.

Okurková šťáva zklidní kožní neduhy
Čerstvě vylisovaná šťáva z okurky je úžasně hojivým prostředkem na ekzémy, lupénku, kopřivku, akné. Stačí ji jednou denně nanést na ložiska a nechat zaschnout. Pak kůži namažeme mandlovým olejem.

Okurkové mazání na unavené nohy
Potřebujeme: 3 dl čerstvě vymačkané šťávy z okurky, 2 dl 60% lihu (nebo ovocné pálenky)
Postup: Obě ingredience smícháme a nalijeme do skleněné lahve. Tinkturou natíráme bolavé a unavené končetiny, nejlépe večer. Skladujeme v lednici.

Okurka zmírňuje spáleniny
Okurková šťáva mírní a léčí následky slunečního úpalu.

Okurkové koupele
Po sklizni okurek můžeme jejich nať, pokud není něčím napadená nebo příliš povadlá, s úspěchem použít ke koupelím končetin při dně či revmatických potížích.

Částečná koupel:
Potřebujeme: 2 hrsti nati, 3 l vroucí vody
Postup: Nať přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do větší nádoby a ponoříme do ní nohy nebo ruce. Tato koupel by měla trvat 20 minut. Tuto proceduru provádíme nejméně 10 dní po sobě.

Celková koupel:
Potřebujeme: 3 hrsti nati, 3 litry vroucí vody
Postup: Nať přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vzniklý čaj přilijeme do vody ve vaně. Tato koupel by měla trvat 15 minut, řídíme se ale pravidlem, že srdce je vždy nad hladinou vody. Tuto proceduru provádíme nejméně 10 dní po sobě.

RAJČE

rajce - soutez - 2

Nesmíme zapomenout na rajčata. Bez nich si jen těžko můžeme představit jakýkoliv zeleninový salát.

Rajčata obsahují všechny vitaminy A, C, D, E, K a celou skupinu vitaminů řady B. Mimoto jsou bohaté na draslík, vápník, železo, měď, fluór, fosfor, kobalt, mangan, nikl. Mají také několik kyselin, jako například citronovou a jablečnou.

Léčivé i neléčivé účinky rajčat

Rajčata působí lehce močopudně, čistí a jsou antitoxická. Jedna sklenice bio protlaku denně celkově posiluje organismus.

Často se vedou diskuse, zda-li nejsou rajčata škodlivá. Do určité míry jsou, poněvadž všechny lilkovité plody (rajčata, brambory, paprika, baklažány) vyvolávají u některých osob artritické potíže. Navíc jsou všechny, tedy kromě bio rajčat, ošetřovány silnými chemickými postřiky proti plísním.

Nejvhodnější alternativou je, že si rajčata budete pěstovat doma bez chemie, budete nakupovat v bio kvalitě nebo si alespoň vždy oloupejte slupku, ta je nejvíce dráždivá.

Rajčatová nať – balzám na bolavé a unavené nohy
Koupel nohou v rajčatové nati zlepšuje kvalitu cév, ty se stávají pružnějšími a tolik nepraskají.
Potřebujeme: 2 hrsti zdravé rajčatové nati, 3 litry vroucí vody
Postup: Nať přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Pak scedíme, nalijeme do nádoby, přidáme horkou vodu a strčíme si tam nohy. Tato koupel by měla trvat 15 minut, provádíme si ji jednou denně po dobu 4 týdnů. Nať může posloužit jako koupel na ruce.

Rajčatová kosmetika

Rajčatová šťáva pomáhá zklidnit akné
Při akné nebo mastné pokožce si třikrát týdně potíráme obličej plátkem rajčete a vše necháme 15 minut působit. Poté opláchneme.

Čistící rajčatová maska
Potřebujeme: 1 rozmačkané rajče, 1 lžíci tvarohu, 5 kapek citronové šťávy
Postup: Všechny uvedené ingredience rozmícháme, hotovou směs si naneseme na obličej a necháme 25 minut působit. Pak opláchneme teplou vodou.

Zeleninu jezte několikrát denně

Zelenina v nejrůznějších podobách by měla tvořit součást každodenního jídelníčku. Vůbec nepotřebujeme jíst celoročně rajčata, papriky, okurky. Právě naopak. Pro silný imunitní systém je důležitá naše sezonní a přirozeně uskladněná zelenina. V létě bychom měli konzumovat hlavně krátce tepelně upravenou a syrovou, v zimě vařenou, kysanou.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz