Letní, nebo zimní? Běžecké boty vybírejte raději na celý rok

aktualizováno 
Jeden z velmi častých požadavků na nové boty zní: „Aby se v nich dalo běhat v zimě“. Ne každý ale ví, že sortiment běžeckých bot se na letní a zimní nerozděluje a že drtivá většina modelů je určena k celoročnímu použití.

Pokud sportujete, tak tohle by se vám mohlo hodit. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Lehce matoucí může v tomto směru být fakt, že drtivá většina výrobců uvádí bot na trh v půlročních cyklech a jednotlivé kolekce jsou označené jako jaro-léto a podzim-zima. To ale ještě neznamená, že modely z podzimně-zimní kolekce jsou určené výhradně do tohoto ročního období. Ve skutečnosti se od sebe obě kolekce liší pouze v barevném provedení a případném uvedení nové generace toho kterého modelu.

Existuje sice pár výjimek, které jsou určené výhradně pro zimní běh, ale tyto boty jsou velmi specializované, na jejich podrážkách často naleznete karbidové hroty pro běh na ledu a jejich svršek je nepromokavý a zateplený. Taková varianta se výborně hodí při pravidelném tréninku v extrémních zimních podmínkách, ale v žádném případě bych ji nedoporučil pro celoroční využití.

Jak vybrat botu na celý rok?

Jak tedy najít botu, která bude využitelná v letních měsících a zároveň v ní bude možné trénovat i v zimě? Pokud se na celý problém podíváme součástku po součástce, zjistíme, že to ve výsledku není nijak složité. První na řadu přichází podešev. S ní to mají nejjednodušší běžci, kteří běhají pouze po silnicích a chodnících. Řadíte-li se do této skupiny a běhání po sněhu či ledu vás nechává naprosto chladnými, nemusíte nic řešit a s klidným svědomím sáhněte po klasických silničkách s hladkou podrážkou. Ta bude fungovat stejně dobře v zimě jako v létě a není nutné vymýšlet nic speciálního.

Podobné to je u běhu v terénu, kde je ve výsledku jedno, jestli je trasa uklouzaná vlivem letní bouřky nebo zimní chumelenice. Jedinou výjimku tvoří situace, kdy se v zimě často dostanete do míst, která jsou zapadaná hlubokým sněhem nebo pokrytá vrstvou ledu, zatímco v létě je na stejném místě zpevněný terén. V tom případě stojí za úvahu, zda byste v botníku nevyužili dva páry bot. Jeden s konstrukcí určenou pro běh na kamenech a zpevněných lesních cestách a druhý s pořádnými drapáky do bahna nebo sněhu.

Univerzální podrážka

Nejsložitější to mají běžci, kteří vyhledávají silnice a zpevněné cesty, které se v zimě neudržují. Na ty vám totiž obyčejná silniční bota nemusí stačit, ale na čistokrevnou krosovku to taky není. Ideální je sáhnout po některém z univerzálních modelů, které vycházejí ze stavby silniční boty, ale jejichž podrážka je uzpůsobená pro běh lehkým terénem. Takové boty nijak zásadně netrpí při nabíhání kilometrů po tvrdém povrchu a zároveň poskytují solidní záběr na napadaném listí nebo sněhu. Jaké boty patří v tomto segment mezi nejpovedenější, se můžete dočíst ve vyhlášení naší ankety o nejlepší botu roku 2017.

Lehký, nebo zateplený svršek?

Z hlediska tlumení není mezi zimou a létem naprosto žádný rozdíl, proto přeskočíme rovnou na svršek. Ten v zimním období řeší nejvíce běžců, protože mají strach, že jim v lehkých letních botách bude zima. Skutečnost je ale taková, že zateplené svršky se u běžeckých bot prakticky nevyskytují. Výjimku tvoří již zmíněné speciály, u klasických modelů se se zimním zateplením setkáte spíše sporadicky. Důvod je prostý. Chodidla se při běhu bez ohledu na okolní teplotu zahřívají natolik, že největším problémem je dostatečná prodyšnost. Přidané zateplení by většina běžců nevyužila. 

Problém se může objevit v okamžiku, kdy na delší dobu zastavíte nebo přejdete do chůze, protože tepová frekvence v tu chvíli výrazně spadne a s ní i vaše tělesná teplota. Nezapomínejte ale, že máte na nohou boty určené na běh, jejichž tepelný komfort nikdy nebude možné srovnávat s botami na turistiku.

Pokud je vám v botách zima i při běhu, máte dvě možnosti, jak tento problém řešit. Tou první je použití zateplených běžeckých ponožek, které mají vyšší gramáž a ideálně obsahují vyšší procento ovčí vlny merino, která hřeje, i když je mokrá. Zajímavou variantou do opravdu špatného počasí mohou být speciální běžecké neoprenové ponožky, které udrží nohy v teple i při dlouhém běhu rozmoklým sněhem.

Nepromokavá membrána

Ponožky jsou nejsnazším a nejlevnějším řešením, ale ne vždy to stačí. Je-li vám stále zima i v teplých ponožkách, je čas na vyšší kalibr v podobě bot s nepromokavou membránou. Ty nepromoknou, neprofouknou a díky nižší prodyšnosti svršku zajistí výrazně vyšší tepelný komfort. Nevýhodou tohoto řešení je ale fakt, že membránová bota je prakticky nepoužitelná pro běh v letních měsících, protože se vám v ní budou velmi nepříjemně potit nohy.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz