Ona
Vědci potvrdili přenos rakovinných buněk placentou z matky na plod. Ilustrační foto

Vědci potvrdili přenos rakovinných buněk placentou z matky na plod. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékaři potvrdili přenos rakoviny z matky na plod

  • 17
Britští a japonští vědci potvrdili přenos rakovinných buněk z matky na plod. Stalo se tak u osmadvacetileté Japonky, která však v době těhotenství o nemoci nevěděla. Buňky leukémie se do plodu přenesly placentou. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Potvrdily se tak dosud neověřené domněnky, že rakovina se může z matky na plod opravdu přenést. U sedmnácti podezřelých případů však dosud vědci nebyli schopní rozpoznat, zda se s rakovinou dítě již narodilo, nebo se u něj rozvinula až po narození. Pokud totiž rakovinné buňky projdou placentou do plodu, měl by je jeho imunitní systém rozpoznat a následně zničit.

Japonka, u které lékaři nakonec přenos rakoviny na dítě potvrdili, netušila, že je nemocná. Bez problémů porodila na první pohled zdravé dítě. Za měsíc od porodu však začala silně vaginálně krvácet. Lékaři jí diagnostikovali leukémii v pokročilém stádiu. Zanedlouho zemřela.

"Šance přenosu buněk z těhotné ženy na plod jsou velmi mizivé."
Profesor Mel Greaves, Institut pro výzkum rakoviny

Když byl dítěti necelý rok, hospitalizovali ho s oteklou tváří. Testy odhalily nádor v čelisti. Rakovina se navíc rozšířila i do plic. Ačkoli se nejednalo o stejný typ rakoviny, na který zemřela matka malé holčičky, lékaři se domnívali, že by spolu oba případy mohly souviset. Kontaktovali proto kolegy z Institutu pro výzkum rakoviny.

Ti zjistili, že buňky matky i dítěte obsahovaly totožný zmutovaný rakovinný gen (BCR-ABL1), který však není dědičný. Tím dokázali, že dítě muselo tento gen získat od matky. Jeho imunitní systém jej však nerozpoznal: vědci odhalili, že dítěti chybí část DNA v oblasti, která rozlišuje vlastní buňky od cizích.

Vedoucí studie profesor mel Greaves řekl: "Rakovinné buňky matky se placentou dostaly do plodu a dokázaly se v něm uchytit, protože je imunitní systém dítěte nerozpoznal. Těší nás, že jsme dokázali rozluštit tuhle dlouhodobou záhadu."

Dr. David Grant, ředitel Ústavu pro výzkum rakoviny dodal: "Důležitý je poznatek, že leukemické buňky mohou být imunitním systémem zničeny. využití síly imunity léčit a chránit je jednou z našich výzkumných priorit."