1 Myslete i na osobní život
Občas všichni zapomínáme, že stejně jako se staráme o své fyzické zdraví, je potřeba dbát i o to duševní. Kdo z nás se někdy necítil vyčerpaný, bez energie? Vyvážené fyzické a psychické zdraví se odráží na naší celkové pohodě.
„Oddělování pracovního a soukromého života je důležité pro udržení duševní rovnováhy. Je proto zásadní myslet na prevenci a najít si čas sám pro sebe, kdy se mohu věnovat určité psychohygieně,“ radí Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.
Deprese není špatná nálada. Jak poznat, že už máte vážný problém![]() |
2 Dopřejte si dostatek spánku
Základy duševní pohody jsou v zásadě stejné jako základy zdravého životního stylu.
V první řadě myslete na dostatek spánku. Dospělý člověk by měl spát 6 až 8 hodin denně. Neméně důležitá je rovněž zdravá, vyvážená strava.
Mějte na paměti, že jídelníček má být složený z kvalitních potravin a čas od času můžeme zařadit nějakou oblíbenou pochoutku jako „odměnu“. Zapomeňte ale na extrémy – drastické diety, nebo naopak přejídání, přemíru alkoholu a nezdravých pokrmů.
3. Nezapomínejte na pohyb
Pravidelný a přirozený pohyb je nepostradatelný pro fyzické i psychické zdraví. Díky němu se udržujeme v kondici, přijdeme na jiné myšlenky a zlepšíme si náladu.
4 Plánujte
Pro psychickou pohodu je velmi důležité zvládání časové náročnosti – správně si naplánovat a rozvrhnout povinnosti je základem boje proti stresu. Dopředu si určete, kolik času věnujete práci, povinnostem, rodině, ale i sobě. Sepište si na papír vlastní rozvrh a zaneste do něj kompletně vše.
Jídlem proti depresi. Dopřejte si oříšky, salát i krůtí maso![]() |
5 Poslouchejte své tělo
V žádném případě své případné potíže a úzkosti nezatajujte a komunikujte o nich se svým okolím. Můžete se tak vyhnout i zbytečným konfliktům, které by vám určitě dobrou náladu nepřinesly.
V neposlední řadě je důležité se čas od času zastavit a poslouchat své tělo – i to vám vysílá varovné signály, které není radno podceňovat.