Léčitelka pracuje s lékařem

  19:54aktualizováno  19:54
Zastánkyně čínské medicíny Eva Joachimová ze středních Čech patří k těm, kteří si troufnou i rakovinu. Když líčí případy pacientů, u nichž po sestavení tabulek, vyšetření jazyka a změření pulzu rozeznala metastázy dávno před lékaři, začne skeptik pochybovat.

"Jistě, pochybuju i já," říká lékař Radoslav Svoboda, spolupracovník Joachimové. A dodává: "Jsem empiricky založený člověk. Potřebuji průkazné důkazy, něco, co se dá změřit, spočítat. Eva řekne, že to ví. Já to musím vidět."

Namalováno na těle
Tradiční čínskou medicínu nelze jednoduše hodit do jednoho pytle se všemi takzvanými léčiteli, protože vychází z dávných tradic. Přesto jde o metodu ve zdejších zeměpisných šířkách alternativní.

I lidé, kteří o tomto učení nic nevědí, se často ocitnou v pracovně Evy Joachimové v Mladoticích u Ronova nad Doubravou. Většinou v momentě, kdy onemocní a možnosti moderní medicíny se ukážou jako nedostačující.

Lze si představit, jak takový člověk z prvního sezení odchází zmaten: místo hrsti tabletek dostane seznam rad, jak změnit životosprávu, formuli čínských bylin a na těle mu přibude pár barevných akupunkturních bodů.

Eva Joachimová se roky zabývá čínskou kosmologií, astrologií, studovala na Evropské univerzitě tradiční čínské medicíny. "Čínská medicína je náročnější na člověka a sebekázeň. Západní medicína je pohodlnější. Vím to z vlastní zkušenosti. Mám potíže s dýcháním. Když jsem v Praze, sáhnu a vezmu si prášek. Když jsem tady, jdu, udělám pár cviků a namaluju si akupunkturní bod. Uleví se mi stejně jako po tom prášku. Ale musím se hýbat, pak najít ten barevný fix, soustředit se," říká.

Jak vlastně vypadá vzájemné doplňování se alternativní a klasické medicíny v praxi? Svoboda a Joachimová říkají, že nejvíce společných možností našli u onkologických pacientů. Zatímco ona se neostýchá zmínit případ zmizelého nádoru, Radoslav Svoboda zdůrazňuje vliv čínských bylin a terapie na celkový stav člověka.

Co nás přivádí k léčitelům? Čtěte ZDE

Ať už jde o dobu, kdy podstupuje chemoterapii nebo ozařování, nebo o konečnou fázi. "Takoví lidé přicházejí z nemocnic obvykle domů, tedy do mé ordinace. Nevím, proč bych jim měl píchat morfium, když se daří bolesti zvládat třeba čínskými bylinami," vysvětluje venkovský lékař.

Tvrdí, že při včasném podání bylinných čajů a jiných přípravků pacienti také lépe snášejí chemoterapii. "Čínská medicína se pokouší aktivizovat energii v těle, chemoterapie je namířena proti nemocným buňkám. Takže to jde dohromady. Nikdy jsem nikomu neradila, aby odmítl onkologickou léčbu," říká Joachimová.

Pozor na podvodníky
Nicméně - jak laik pozná, že nepotkal podvodníky, kteří si chtějí vydělat na bezradnosti druhých? "Nemám - až na webovou stránku - žádnou reklamu. Kdo ke mně přijde, obvykle se o mně chtěl dozvědět, přečetl si mou knihu, slyšel přednášku, a musel si mě tedy najít. Ceny preparátů, které prodávám a jež jsou dovezeny většinou ze zahraničí, nejsou přemrštěné, pokrývají sotva náklady," říká Eva Joachimová.

Jenže tak mluví většina léčitelů - všeho druhu a různé mravní úrovně. Obvykle se brání kontrole, která by prokázala účinek jejich počínání. "Nebráním se kontaktu s ošetřujícími lékaři pacientů - nezřídka mi telefonují, někdy se nad výsledky testů sejdeme," říká Joachimová a ukazuje kopie lékařských zpráv a CT vyšetření.

Doktor Svoboda dodává, že se obvykle jeho anamnéza se závěry té čínské shoduje. "Ale netvrdíme, že čínská medicína je všemocná. Není. A lidé nejsou nesmrtelní. Každý má svůj čas vyměřen," dodává Joachimová. 

SPOLUPRACOVAL(A) BYSTE S LÉČITELEM?

Prof. MUDr. Cyril Höschl, psychiatr 
Teoreticky takovou možnost připouštím, ale příliš o ni nestojím. U některých pacientů chápu, že chtějí vyčerpat všechny možnosti. Navíc řada bylinek je farmakologicky účinná, takže ani nejde o 'alternativní' medicínu.  

MUDr. Marie Svatošová, hospicové hnutí 
Do hospice přicházejí nevyléčitelně nemocní. Zakážeme­-li pokračovat v alternativní 'léčbě', rodina si bude vyčítat, že maminka mohla žít, kdyby... Nejsem absolutním odpůrcem alternativy, její placebo efekt může být užitečný. 

Doc. MUDr. Jan Starý, dětský hematolog
Razím zásadu nic primárně neodmítat. Chceme znát složení čaje, který dítě dostává, záleží nám na tom, aby léčitel nezasahoval do našich léčebných postupů, což se většinou děje. Sami aktivně léčitele nevyhledáváme, jsme připraveni s nimi o konkrétním případu mluvit... Čas od času k nám dochází léčitel přenášet energii na pacienta, ve vstupu mu nebráníme, do jeho postupu nezasahujeme. Jsou situace, kdy je role léčitele důležitější než za běžných okolností. Dítě umírá, možnosti léčby jsou vyčerpány, poskytujeme jen podpůrnou léčbu. Léčitel může sehrát pozitivní roli, rodina má pocit, že boj nevzdala, dítě není trápeno bolestivými zákroky, jakási naděje udržuje rodinu v chodu. 

Doc. MUDr. Jitka Abrahámová, onkoložka 
Umění bylinkářů má reálný základ. Kdysi se lékaři také učili předepisovat čaje. Uznávám rovněž, že někteří léčitelé mají schopnost empatie. Umějí se vžít do pocitů nemocného člověka, dovedou naslouchat, mají také čas, a tak od některých potíží spíše psychického rázu dokážou i odpomoci. Takový servis vám v dnešních podmínkách medicína nemůže nabídnout. Samozřejmě psychoterapie může řadu problémů oslabit. A nemocný se může cítit lépe. Ale ještě jsem neviděla nádor, který by se rozpustil v důsledku meditací nebo působením virgule. 

Prof. MUDr. Pavel Pafko, chirurg 
Jsem zastáncem svobodného rozhodování každého pacienta. Úkolem odborníka je ho pouze informovat o doporučených postupech. Je na nemocném, aby se rozhodl. Vyhledá­li současně léčitele, je to jeho věc. Může tak vzniknout nevědomá 'spolupráce'. Osobně, protože 'léčitelství' neznám, ho nemohu soudit. V minulosti mnohé léčebné postupy stály mimo 'univerzitní' medicínu, a teprve byla­li seriózně prokázána jejich účinnost, byly do ní vtěleny. Moderní medicína je založena na důkazech!

MUDr. Vladimír Koza, hematolog  
V životě bych nesedl do letadla, které řídí příznivec plachtění a ještě mě přemlouvá, že když nad Grónskem vypne motory, doletíme silou vůle do New Yorku. Žádného pacienta jsem nikdy neléčil postupem, který by nebyl ověřen.

Eva Joachimová, učitelka čínské medicíny, spolupracuje s lékařem Radoslavem Svobodou. Každý přitom používá úplně jiné metody diagnostiky i léčby.

Autoři:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

O 10 let mladší: Život se s ní nemazlil, teď je z šedé myšky sexy kráska

Aleš a Libuše jsou manželé ve středním věku, kteří spolu se dvěma dětmi žijí v miniaturním bytě na sídlišti v Liberci....

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Dvanáct zázračných potravin, po kterých jdou kila sama dolů

Dnes už každý ví, že držet diety formou nelogických přísných omezení či dokonce hladovění je obrovský nesmysl a hazard...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není...

První impulz k hubnutí přišel z Facebooku, říká o třináct kilo lehčí Petra

Petra byla celý život štíhlá, ale pak během jednoho roku hodně nabrala. Shodit nadbytečná kila jí pomohly sociální sítě...

Zdravotní kalendář pro ženy: na co mají kdy nárok a co mohou očekávat

Preventivní prohlídky by měly včas odhalit případnou chorobu. Proto byste měly vědět, kdy a na co máte ze zákona nárok...

Premium

Pandemie chřipky by mohla zabít i 80 milionů lidí, tvrdí odborníci

Ebola, SARS, ptačí chřipka nebo i tolik diskutované spalničky. Dokázaly zničit více životů než leckterá válka. Umějí se...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz