Substance známá pod zkratkou HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells) byla v mateřském mléce objevena již před několika lety, ale teprve nedávno odborníci ze švédské univerzity v Goteborgu přistoupili k testování této látky u lidí.
Co skrývá "HAMLET"
HAMLET byl objeven čistě náhodou, když vědci studovali antibakteriální vlastnosti mateřského mléka. Dosud však nebylo dokázáno, zda se komplex HAMLET tvoří spontánně v mateřském mléce.
Experti spekulují i o tom, že se HAMLET může vytvářet v kyselém prostředí žaludků miminek. Švédští vědci proto kombinovali látky extrahované z mateřského mléka s mastnými kyselinami tak, aby napodobili kyselé prostředí v dětském žaludku.
Může vyléčit 40 typů rakoviny
Výsledky jejich výzkumu přinesly překvapivé zjištění, že alfa-laktalbumin, který se přirozeně vyskytuje v mateřském mléce, dokáže ničit rakovinové buňky.
Pomocí laboratorních testů bylo prokázáno, že tato látka může přispět k vyléčení až čtyřiceti druhů zákeřné rakoviny.
Lepší než chemoterapie
Laboratorních testů se zúčastnilo devět pacientů s rakovinou močového měchýře, kterým byla substance "HAMLET" vpíchnuta do nádorů. Odumřelé rakovinové buňky pak byly vyloučeny jejich močí.
Úžasnou zprávou je, že tento léčebný postup napadl pouze rakovinové buňky oproti obvyklé chemoterapii, při níž jsou napadeny i zdravé buňky.
Naděje do budoucna
Švédský tým vědců nyní pevně doufá, že by HAMLET mohl být v budoucnu používán jako účinný lék proti rakovině.
Roger Karlsson, odborný asistent z oddělení chemie na univerzitě v Goteborgu, se k tématu HAMLET vyjádřil: "Vědci nyní budou studovat jeho efekt na rakovinu kůže, tumory na sliznici a mozkové nádory."
Vyvinutí nového léku trvá roky
Problému znalí odborníci však upozorňují, že vyvinutí efektivního léku na rakovinu s využitím mateřského mléka by mohlo trvat celé roky.
"Vědci jsou stále daleko od poznání, zda bude "HAMLET" někdy v budoucnu efektivním lékem rakoviny," řekla doktorka Alison Ross z britského ústavu pro výzkum rakoviny.