Láká vás skyrunning? Vydejte se na některý z nových závodů

aktualizováno 
Reportáže a fotografie ze skyrunningových závodů ve vás už druhým rokem vzbuzují vášně a touhy, ale na maratonskou trať s více než třítisícovým převýšením se necítíte? Vyzkoušejte některý ze série nových skyrace závodů.

Karel Axmann ve stoupání na trase SkyMarathonu Perun 2015. | foto: Andrea NogováRungo.cz

Není tomu tak dávno, kdy v našich končinách znalo pojem skyrunning pouze několik málo nadšenců, kteří objížděli zahraniční závody. Za poslední tři roky se však tato trailová běžecká disciplína vyšplhala až mezi ty vůbec nejoblíbenější a nejdiskutovanější.

Velkou překážkou tomu, aby se mohl skyrunning rozšířit i do Česka, však bylo původní pravidlo, které vyžadovalo, aby trať závodu překonávala nadmořskou výšku alespoň dvou tisíc metrů. Díky výraznému přispění České skyrunningové asociace se však povedlo tuto podmínku plošně vyřadit, a tak zbývají pouze dvě další, tedy aby stoupání dosahovalo alespoň 30 procent sklonu a aby náročnost terénu naopak nepřesahovala II. stupeň horolezecké klasifikace obtížnosti.

Už na první pohled je tak jasné, že na všechny běžce, kteří chtějí okusit některý ze skyrunningových závodů, čeká výzva v podobě pořádných kopců v náročném terénu. A právě to je kombinace, na kterou slyší stále větší počet vyznavačů běhu v přírodě.

Běžecké závody v Ostravě

Užijte si závod s domácí atmosférou na startu sezóny. 9. dubna 2016 v Bělském lese nemůžete chybět. V ceně startovného funkční triko Craft. Více o závodu ZDE.

Craft RUNGO razovite pětky 2015.

Rozdělení jednotlivých disciplín

Na rozdíl od většiny ostatních odvětví, jako je trail, ultratrail nebo horský maraton, má skyrunning přesně definované parametry, které musí jednotlivé tratě splňovat. Nejkratší z oficiálních tratí je vertikální kilometr, při kterém běžci zdolávají převýšení tisíc metrů na co nejkratší vzdálenosti (maximálně pět kilometrů).

Naopak nejdelší z možných tras je skymarathon, odehrávající se na 30 a 42 kilometrech s minimálním převýšením dva tisíce metrů. Je-li trať ještě delší a náročnější, dosadí se před název ještě slůvko ultra. Právě skymarathony (Perun) a ultra-skymarathony (Nezmar, Lysohorský čtyřlístek) byly vůbec první sky závody pořádané v našich horách a položily tak pevný základ celkovému úspěchu tohoto sportu u nás.

Středně dlouhou disciplínou je takzvaný skyrace, kterému se dnes budeme věnovat nejvíce. Svou náročností se řadí někam mezi obě předchozí distance, celková délka závodů se pohybuje mezi 20 a 32 kilometry a minimální kumulované převýšení musí přesáhnout 1 300 metrů.

Skyrunning má za sebou v Česku dvě sezóny, ve kterých však bylo možné absolvovat pouze některý z maratonů nebo ultramaratonů. Kratší tratě v termínovce bohužel chyběly. Až letos jsme se konečně dočkali zařazení také několika skyrace. V některých případech se jedná o zbrusu nové závody, zatímco jiné akce pouze přidaly do programu zkrácenou verzi.

Skyrace v Česku

Předběžná termínovka pro rok 2016 nabízí hned osm nových tratí o délce 20 až 24 kilometrů s převýšením oscilujícím okolo hranice 1 500 metrů. Tyto závody budou perfektní volbou pro všechny, které běh v horách přitahuje, ale na plnou maratonskou trať ještě nenašli dostatek odvahy, ale uspokojí i vyznavače kratších a rychlejších závodů.

Termínovka běžeckých akcí 2016

Termínovka

Uvedené Skyrace závody, ale i mnohé další podniky v trailu i na silnici naleznete v naší termínovce běžeckých akcí pro rok 2016.

Mekkou „skyrunnerů-sprinterů” se letos stane Ještěd, na který se český pohár podívá hned dvakrát. Poprvé to bude 16. dubna a pro ty, kteří tento termín raději zasvětí některému z početných silničních půlmaratonů (Pardubice, Brno nebo Třebíč), je tu ještě jedna šance ke konci sezóny, 18. září.

Kromě Ještědu ale nesmíme opomenout ani Kralický Sněžník (22. října), Ondřejnický Skyrace (8. října) nebo některý z doprovodných závodů na Perunu (7. května), Nezmaru (25. září), Čtyřlístku (4. června) nebo v Krkonoších (6. srpna).

Juniorská skyrunning série

Velkou zajímavostí je také zavedení české juniorské série. Ta má za úkol objevit nové talenty a dát mladým běžcům prostor zazávodit si mezi sebou. Junioři budou závodit právě na skyrace tratích ve věkových kategoriích „junior“ (16-19 let) a „U23“ (20-23 let). Vrcholem celé sezóny je červencové mistrovství světa v Itálii.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz