Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Lahve, ledvinka, batoh: v čem si s sebou při běhu nosit vodu?

Teploty vzduchu s nadcházejícím létem šplhají do závratných výšin a s nimi roste i počet dotazů na to, jak při běhu doplňovat dostatečné množství tekutin. Když teploměr ukazuje přes třicet stupňů ve stínu, nějakou tu kapku na svlažení s sebou při běhu budete potřebovat. K dispozici máme na výběr celkem ze tří variant: lahev do ruky, hydratační ledvinky a batoh.

Zástupci všech tří variant, jak s sebou nést vodu. | foto: archiv Vítka Kněžínka

Lahev do ruky

První a nejjednodušší varianta je nést si s sebou lahev v ruce. Tuto zdánlivě jednoduchou činnost posunula řada výrobců běžeckého vybavení na mnohem vyšší úroveň, než se může na první pohled zdát.

Klady a zápory

Mezi největší problémy lahví v ruce patří velmi rychlé ohřátí přenášené tekutiny od dlaní a nesymetrické zatížení horní poloviny těla. Výhodou pak je bleskový přístup k vodě a dokonalý přehled o zbývajícím objemu.

Fotogalerie

Nesymetrická zátěž se dá vyřešit pravidelným přehazováním z ruky do ruky nebo tím, že budeme mít v každé ruce jednu lahev. Ohřev vody už se řeší poněkud složitěji a existuje několik možných způsobů, jak tento problém obejít. Nejoblíbenějším z nich bude uchycení lahve do jakési rukavice, která dovolí lahev v ruce držet tak, abychom ji nemuseli v dlani sevřít.

Mezi nejpovedenější produkty z této kategorie bych zařadil následující dva.

Salomon v loňském roce vyvinul řešení lehounkých rukavic, do kterých pasují jejich soft-flask lahve. Ty samy o sobě neváží víc než pár gramů a nabízejí volitelný objem od dvou deci do půl litru tekutin na každou ruku.

Podobné řešení nově nabízí i značka Inov-8, která sází na ještě větší minimalismus a soft flask ukotvuje pouze do jednoduchého poutka s malou kapsičkou. V momentě, kdy dopijete, lahev i s držákem strčíte snadno do kapsy.

Další z magnátů na poli doplňování tekutin, americký Camelbak, využívá klasicky pevné lahve usazené do textilního držáku s kapsičkou na drobnosti, ale použité bidony mají dvojitou stěnu izolovanou hliníkovou folií a fungují podobně jako termoska.

Mimo výše zmíněné konkrétní produkty existuje celá škála lahví od nejrůznějších výrobců určených k nošení v ruce. Pokud si chcete vyzkoušet, jestli vám tento způsob nošení tekutin bude vyhovovat, doporučuji začít s obyčejnou půllitrovou petkou (ideálně se sportovním náustkem, abyste nemuseli ztrácet čas šroubováním víčka) nebo s klasickým bidonem.

Hydratační ledvinky

Možnost číslo dvě je zvolit ledvinku disponující jednou nebo více lahvemi. Toto řešení je už sofistikovanější, poskytuje zpravidla mimo tekutin i další úložné prostory, ale klade mnohem větší nároky na konstrukci a provedení. Pro běžce není nic otravnějšího než špatná ledvinka, která neustále leze, kam nemá, nebo se otáčí kolem pasu a hopsá.

Ledvinky můžeme rozdělit na dva základní typy. První z nich je varianta jedné větší lahve, mající objem kolem půl litru až sedmi decilitrů. Druhý typ konstrukce je rozložení tekutin do více míst. Zpravidla se jedná o dvě až čtyři lahve nejčastěji s objemem okolo 0,25 litru. Nedá se jednoduše říct, které řešení je lepší. Z jedné větší lahve se lépe pije, ale veškerá váha se soustředí do jednoho místa, zatímco pití z maličkých lahviček může být méně příjemné, ale zato lépe sedí kolem pasu.

Klady a zápory

Hlavní výhodou běžeckých ledvinek je jejich umístění blízko těžiště, díky kterému běh nijak nelimitují a běžce nezatěžují. Dalším nesporným bonusem je úložný prostor navíc. Podle typu ledvinky pak nemusíte řešit, kam dát klíče, mince, doklady, ale třeba i větrovku nebo energetickou tyčinku.

Spolu s výhodami přichází i největší nevýhoda. Tou je v případě ledvinky obtížná volba. Špatně střižený model při zatížení nebude dobře držet a přinese více škody než užitku. Dalším možným problémem je fakt, že bez ohledu na konstrukci musí být ledvinka pevně utažená v pase, aby neskákala a nehýbala se. To může omezovat dýchání a působit nepříjemným dojmem.

Budu se opakovat, ale i mezi ledvinkami obsazuje přední příčky značka Salomon, která na poli hydratace disponuje hodně povedenými kousky nejrůznějších konstrukcí s jednou i s více lahvemi. Díky tomu, že se Salomon specializuje na běh po horách, jsou ledvinky této značky oproti ostatním značkám vždy vybaveny objemnějším úložným prostorem. To s sebou ale nese nevýhodu v podobě robustnější konstrukce, pod níž se budete více potit.

Hledáte-li variantu, která pojme potřebné množství vody a přitom nebude ani o gram těžší, než je potřeba, budou se vám líbit ledvinky značky FuelBelt, dbající na co nejstabilnější stavbu a minimální proporce.

Stejně jako lahvím se i ledvinkám ve větší či menší míře věnuje nepřeberné množství firem. Za vypíchnutí stojí ještě speciálka na hydrataci, značka UltraSpire s unikátním systémem ledvinek molecular belt system, které si můžete poskládat z jednotlivých dílů podle vašich představ.

Běžecké batohy

Posledním řešením je běžecký batoh vybavený buď hydrovakem na litr až tři litry, případně lahvemi na prsních popruzích. Batoh jako takový je ideální volba na celodenní běh, pohyb mimo civilizaci nebo dlouhé horské závody, kde potřebujete velké množství tekutin, které už ledvinka nepojme, a navíc se hodí větší úložný prostor na nezbytné věci, jako je jídlo, náhradní oblečení nebo věci nezbytné pro případ nouze.

Při výběru běžeckého batohu je více než u jiných částí výstroje důležitý tvar a použité materiály. Nejlepší volbou jsou batohy napodobující svým tvarem vestu s úložným prostorem situovaným na lopatky. Takový batoh sedí pevně i v náročném terénu, neskáče a plynule rozkládá váhu nákladu po zádech.

Dalším kritériem volby může být: hydrovak, nebo lahve? Vak nabízí větší objem, snadné zaizolování proti teplu i mrazu a výrazně snazší manipulaci při pití, ale složitější plnění a horší přehled o vypitém objemu tekutin. Lahve se naopak plní velmi snadno, je možné dát do každé jiný druh tekutin a máme dokonalý přehled o tom, kolik vody ještě zbývá. Špatně se ale izolují proti mrazu a manipulaci při pití je složitější než v případě hadičky.

Klady a zápory

Nevýhodou běžeckých batohů může být nutnost osadit je samostatně vakem nebo lahvemi a špatná konstrukce, která nesedí a batoh skáče po zádech jako na horské dráze. Tento problém odpadá u kvalitnějších kousků, které obvykle disponují vším potřebným už v základní výbavě, žádné další nákupy pak už nemusíte řešit. Obecně se ale vždy jedná až na výjimky o vyšší investici.

Batoh pak i přes sebelepší provedení tělo běžce svazuje a nevyplatí se ho brát, nevyužijete-li naplno jeho potenciál v objemu úložného prostoru. Především v horách je ale běžecký batoh neocenitelný pomocník, který dovoluje strávit během libovolně dlouhou dobu i v proměnlivých podmínkách bez nutnosti častých zastávek.

Ani tady není výjimkou, že mezi top modely běžeckých batohů nalezneme zástupce Salomonu. Konkrétní postřehy jste si ale mohli přečíst v jedné z předchozích recenzí, takže se budeme věnovat především jiným produktům.

Jedna z nejzajímavějších novinek pro letošní rok je model Inov-8 Race Ultra Vest, minimalistický batoh, který je v základu osazený dvoulitrovým vakem Hydrapak shape-shift s zaizolovanou hadičkou a navíc dvěma plochými bidony v předních kapsách. Chlubí se povedenou a stabilní konstrukcí a příjemnými materiály. Není to batoh úplně bez nedostatků, ale poměr cena/výkon má více než slušný.

Ne až tak masově známá značka UltraSpire dělá mimo ledvinek i lehké běžecké vesty od lehounkých modelů podobných vestě od Inov-8, do kterých se vejde voda, pár drobností a je plno, až k objemnějším variantám, do nichž sbalíte i povinnou výbavu na závody typu UTMB.

Příjemným zjištěním je i to, že Inov-8, UltraSpire i Salomon si nechávají dělat hydratační komponenty (vaky a lahve) od Hydrapaku, jsou díky tomu mezi sebou kompatibilní.

Závěrem

Běžec má na výběr ze tří základních variant, jak s sebou vodu nést. Nejjednodušší a nejméně praktické řešení je vzít lahev do ruky. Sofistikovanější variantou je běžecká ledvinka, která navíc kromě tekutin disponuje i malým úložným prostorem na to nejnutnější, a posledním, nejrobustnějším řešením pro běh v odlehlých oblastech a přepravu většího množství věcí je běžecký batoh vybavený vakem, nebo lahvemi.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

Zastavte kolotoč v hlavě a dopřejte si klidný spánek

Nebuďte zamračeným a špatně naladěným bubákem pro sebe a své okolí!

Stává se vám, že se večer marně převalujete v posteli, hlavou se vám honí stovky myšlenek a vy...

Střevní mikrobiom může stimulací imunity ovlivnit i vznik duševních chorob

Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR

Premium Do jaké míry můžeme ovlivnit, jestli dostaneme rakovinu? Může očkování proti chřipce pomoci v boji...

Masáž pomůže od bolestí zad. Chce to ale odborníka i správnou techniku

Ilustrační fotografie

Napadne to většinu lidí, když mají potíže se zády, že jim pomůže masáž. Je to ovšem opravdu tak?...

Covid může poškodit i srdce sportovce, říká šéf kardiologického centra Tuka

Kardiolog Vladimír Tuka

Premium Letos se v Česku otevřela tři specializovaná centra sportovní kardiologie: ve Všeobecné fakultní...

Další články
  • Nejčtenější

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

Premium Mezi lidmi se o tom hovoří už od jarní vlny koronavirové pandemie a teď se toto téma opět vrací. Kdo úspěšně prodělal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Deset jednoduchých tipů, které vám pomohou od bolesti zad

Přetrvávající pandemie koronaviru má za následek, že většina z nás tráví mnohem víc času ve svých domovech, dokonce...

Střevní mikrobiom může stimulací imunity ovlivnit i vznik duševních chorob

Premium Do jaké míry můžeme ovlivnit, jestli dostaneme rakovinu? Může očkování proti chřipce pomoci v boji proti nemoci...

Co dělat, když mám podezření na koronavirus?

Lidí s onemocněním covid-19 neustále přibývá. Aktuálně s nemocí bojuje zhruba každý stý obyvatel Česka. Mnozí však...

Covid může poškodit i srdce sportovce, říká šéf kardiologického centra Tuka

Premium Letos se v Česku otevřela tři specializovaná centra sportovní kardiologie: ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...