Zkontrolujte si pihy, než se budete slunit. Pomůže vám jednoduchý test

Už se vidíte někde u vody, jak chytáte první bronz? Ještě předtím se však raději postavte před zrcadlo a prohlédněte si svá pigmentová znaménka. Opatrnosti není nikdy dost a může vám to zachránit život. Na co si dát pozor?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Naše kůže si totiž všechno pamatuje. Úplně všechno. Takže přesně ví i to, kolikrát za život jste se spálili nebo kdy k tomu došlo naposledy. A přestože je řadu let v klidu a nic nenamítá, může se stát, že se najednou vzbouří. A ze zdánlivě obyčejné pihy či pigmentového znaménka se může vyklubat i něco mnohem závažnějšího než pouhá vada na kráse.

Proto bychom ještě předtím, než vystavíme tělo sluníčku, měli zkontrolovat všechny možné skvrny a skvrnky, jestli se náhodou od loňského roku nějak nezměnily. Třeba se nezvětšily, neztmavly nebo náhle nemají trochu jiný tvar. Pokud si něčeho takového všimnete, na nic nečekejte a objednejte se na prohlídku k dermatologovi.

Rakovina kůže není jen melanom, ohrožují nás i jiné typy nádorů

V tom nejhorším případě by se totiž mohlo jednat o zhoubný melanom, který je ze všech kožních nádorů ten nejzákeřnější. Často vzniká právě na základě pigmentových znamének.

Světlá pleť i vlasy

Abychom těmto rizikům předešli, je třeba respektovat dvě důležité zásady. Za prvé: dodržovat pravidla bezpečného opalování (volba kvalitního ochranného přípravku, sluneční siesta mezi 11. až 15. hodinou, péče po opalování atd.), případně ještě před opalovací sezonou zařadit beta-karoten. Ten je zdrojem vitaminu A, který zvyšuje odolnost kůže a chrání buňky před poškozením.

Za druhé: jakékoli neobvyklé změny na kůži neprodleně konzultovat s kožním lékařem. Pouze u melanomu, který se podchytí včas, je reálná šance na vyléčení.

Obecně platí, že k ohroženým skupinám patří lidé se světlými nebo zrzavými vlasy a světlou pletí, kteří mají na těle hodně pih a pigmentových znamének, respektive více než padesát (zkuste si je někdy spočítat). Větší riziko se týká také těch, u nichž se v rodině vyskytla nějaká forma rakoviny kůže. Z hlediska věku existují dvě ohrožené skupiny: mezi 30 až 40 lety a v kategorii kolem 60 let.

Lékaři dále upozorňují, že melanom je nejčastější zhoubný nádor u žen mezi 20. a 30. rokem. Vyššímu nebezpečí se však samozřejmě vystavují všichni, kdo se často sluní (už tři a více spálení zvyšují riziko vzniku nádoru více než sedmkrát).

Riskantní hra o čas

To, jestli je znaménko opravdu nebezpečné, zhodnotí dermatolog pomocí speciální osvětlené lupy (digitální dermatoskop), který podrobně a do hloubky zobrazí celou plochu znaménka. Pokud je všechno v pořádku, pozve si vás na kontrolu asi za rok.

Sedm varovných příznaků kůže, které vás mohou upozornit na vážnou nemoc

V opačném případě navrhne častější kontroly nebo přímo odstranění znaménka: laserem, zmražením či chirurgicky, záleží na rozhodnutí lékaře. Odstraněná tkáň se poté preventivně posílá na rozbor (histologické vyšetření), aby se vyloučilo podezření na zhoubný novotvar.

Maligní melanom je velmi agresivní nádor, který má tendenci k rychlé tvorbě metastáz. Proto je tak důležité pravidelně kontrolovat kůži celého těla a veškeré změny pigmentových skvrn konzultovat s odborníkem. Mnozí lidé se však objeví v ordinaci až v momentě, kdy je znaménko urputně svědí, kdy začne krvácet nebo mokvat. To už však většinou bývá pozdě. Těmito příznaky se totiž projevuje melanom ve svém pokročilém stadiu.

Melanom v pokročilejším stádiu, kdy už je vidět i krvácení.

Typy kožních nádorů

Bazaliom: Nejběžnější a nejlépe léčitelná forma rakoviny kůže. Šíří se velmi pomalu a většinou postihuje hlavně dospělé. Může mít mnoho podob a odstínů – plochý, vyvýšený, šupinatý, hnědý, bílý, tělový nebo „vosková jizva“.

Spinaliom: Méně častý typ nádoru, vypadá jako pevný červený či šupinatý uzlík a krvácí. Může také připomínat opar, který se nehojí. Nejčastěji se objevuje na nose, čele, uších, spodním rtu, nebo na rukou. Pokud je odhalen včas, dá se dobře léčit.

Melanom: Nejobávanější nádor kůže. Projevuje se jako pigmentová skvrna, která zpočátku připomíná obyčejné znaménko. Postupně se však začíná zvětšovat, získává nepravidelné okraje a mění barvu (na strakatou). Může také rohovatět, olupovat se, při sebemenším poškození krvácet a projevovat se úporným svěděním.

Otestujte se

K odhalení časných fází melanomu slouží ABCDE test, který vychází z anglických názvů pro změny na kůži.

A – Asymmetry (asymetrie) – znaménko má nepravidelný tvar, případně se jeho tvar nepravidelným postupně stává.

B – Border (ohraničení) – okraje znaménka můžou být rozpité nebo mají podobu různých výběžků.

C – Color (barva) – znaménko nemá jednotnou barvu, ale je vícebarevné (růžové, hnědé, černé).

D – Diameter (průměr) – pigmentové skvrny do pěti milimetrů jsou v pořádku, cokoli rozměrnějšího je podezřelé.

E – Evolving (vývoj v čase) – začne-li se znaménko zvětšovat, nabírat jiný odstín nebo měnit strukturu (například vystupuje nad povrch kůže či tvrdne), zajděte co nejdřív k lékaři.

Autor:
  • Nejčtenější

Ikonický tanec. Princezna Diana v modrých šatech okouzlila USA i Travoltu

Princezna Diana a John Travolta ve víru tance na bílé mramorové podlaze Bílého domu. Všichni ten snímek dobře známe – jde o jednu z nejikoničtějších fotografií tragicky zesnulé princezny. Možná je to...

19. července 2024

Žena zhubla téměř třicet kilo a stala se modelkou

Třicetiletá Aline Limasová z Brazílie dříve pracovala jako hlavní sestra na oddělení urgentního příjmu v nemocnici. Dnes se živí jako modelka a vděčí za to své velké proměně. Dříve měla o třicet kilo...

15. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena má obří poprsí, ale není spokojená. Ňadra chce ještě větší

Jednačtyřicetiletá modelka Mayra Hillsová z Německa má tak obří poprsí, že sotva chodí, natož aby například vyrazila běhat. I přesto však touží po ještě větším poprsí. Ačkoli lékaři už ji operovat...

21. července 2024

Když se hlásí mrtvice, jde o čas. Nepodceňujte varovné příznaky

Je to věc, která straší stále víc Čechů. Každoročně postihne na 25 tisíc našinců, což je víc, než kolik jich utrpí infarkt. Přesto mnoho lidí stále neví, jak mrtvici poznat a co dělat.

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na svatební cestu pojedu štíhlejší, říká Alena. Za tři měsíce zhubla 13 kilo

Alena začala přibírat v období menopauzy a to hlavně v oblasti břicha. Z relativně štíhlé ženy se stala baculka. S pomocí výživové poradkyně se jí ale podařilo shodit 13 kilogramů.

16. července 2024

Nechtějte se zavděčit všem, děti zvát nemusíte, radí koordinátorka svateb

Premium

Budete se vdávat? A stresujete se s plánováním svatby? Možná nemusíte. Svatební koordinátorka Tereza Klusáčková, ostřílená matadorka ve svatební branži, poradí i s tím, co by vás nenapadlo. Své...

22. července 2024

Žena nemá jícen, jídlo jí putuje do sáčku

Lotty Karlssononové ze Švédska před pěti lety diagnostikovali rakovinu jícnu. Lékaři ji varovali, že i po vyléčení bude její život úplně jiný než před nemocí. Ačkoli zprvu byla zdrcená, dnes ukazuje...

22. července 2024  8:57

Plněné masové palačinky

Plněné masové palačinky
Recept

Střední

45 min

Slané palačinky s masem chutnají báječně.

Svěží jako limonáda. Letní módě vévodí oranžová a růžová

Zajímá vás, jaká barevná kombinace ovládne letošní prázdniny? Prim hrají v kolekcích oranžová s růžovou, ale v kurzu jsou všechny zářivé barvy.

22. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...