ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za krvácení dásní si většinou můžete sami. Rady, jak se ho zbavit

  • 5
Zánět dásní a s ním spojené krvácení se vyskytuje u dospělých i dětí, přičemž mnozí krvácení dásní neřeší. To však může přerůst až v parodontitidu. Co to znamená a jak zánětům dásní předcházet?

Zánět dásní je ve většině případů způsobený bakteriemi v zubním plaku, tedy špatnou zubní hygienou. 

„Kromě bakterií mohou krvácení dásní způsobovat i viry či kvasinkové infekce,“ dodává zubní lékařka Jana Karbusická. Pokud krvácení dásní podceníte, může to mít negativní vliv na vaše zdraví. 

„Zánět dásní se netýká pouze ústní dutiny. Bakterie v ústech produkují toxické látky, které putují krevním řečištěm a mají vliv na celý organizmus,“ varuje zubní lékařka.

Zajímavosti

  • Zánět dásní bývá častou příčinou zápachu z úst a je považován za předstupeň parodontitidy, která postihuje hlubší tkáně a může vést až ke ztrátě zubů.
  • Podíl dědičnosti na vzniku chronické parodontitidy je nízký. Dědí se pouze sklony k tomuto onemocnění, nikoliv jeho vznik.

Jestliže krvácení dásní neřešíte, zanedbáváte zubní hygienu i preventivní prohlídky u zubaře a zubní hygienistky, může se stát, že zánět dásní přejde v parodontitidu, tedy zánětlivé onemocnění dásní. To může mít negativní vliv na stabilitu zubů. 

Během tohoto onemocnění dochází k úbytku kosti kolem zubu a velice snadno tak můžete přijít o zuby i v mladém věku. Z toho důvodu je velmi důležitá prevence, která spočívá v pečlivém čištění zubů a pravidelném odstraňování zubního kamene, což je krystalizovaný zubní plak. Tím vzniku parodontitidě účinně zabráníte.

Správné čištění je základ

Léčba zánětu dásní spočívá v pečlivém odstraňování zubního plaku, tedy v pravidelném a důsledném provádění ústní hygieny. Jenže správná technika čištění ústní dutiny může být problémem. Z toho důvodu je vhodné navštívit dentální hygienistku.

„Návštěva dentální hygienistky je spojená s instruktáží o správném čištění zubů včetně používání mezizubních kartáčků, s profesionálním očištěním zubů a s pravidelným odstraňováním zubního kamene,“ vysvětluje dentální hygienistka Kateřina Králová.

K provádění pravidelné dentální hygieny se hodí používat kromě klasických měkkých kartáčků a vhodně zvolených mezizubních kartáčků také speciální zubní pasty určené k péči o dásně. 

„Ochranu a posílení dásní poskytují extrakty z jitrocele, listů břízy a propolisu, případně rozmarýnu, které se nacházejí v některých přírodních zubních pastách. Jde o přírodní antiseptika poskytující i velmi šetrný čistící efekt,“ říká Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Intenzivní ochranu dásní poskytují také esenciální oleje a aktivní výtažky z květů šípkové růže, ibišku a mandarinky. Tyto přírodní složky obsažené v zubní pastě mají antibakteriální účinky. Květ z ibišku navíc pomáhá aktivovat obnovu buněk a zlepšuje jejich hydrataci a výživu.

Účinným pomocníkem může být i ústní voda

Ke zlepšení zdraví dásní dochází i při používání přírodní ústní vody s výtažky z bergenie, jitrocelu a kořene lopuchu. V kombinaci s brusinkovými a bobulovými výtažky a solemi zinku dochází k odstranění otoku dásní a prokázané jsou i antiseptické a protizánětlivé účinky, které zabraňují krvácení dásní. Základem však zůstává celková dentální hygiena.

KVÍZ: Víte, jak si správně čistit zuby?

Přírodní ústní vody neobsahují alkohol, fluoridy, triklosan, chlorhexidin, parabeny, umělá sladidla sacharin, syntetická aromata ani barviva. Naopak obsahují řadu přírodních složek a přitom jsou velmi účinné. 

V některých případech (těžší průběh krvácení dásní, parodontitida či jako prevence parodontitidy) může stomatolog krátkodobě doporučit ústní vodu s chemickou složkou, jako je například peroxid vodíku či chlorhexidin.