Nakoukli jsme do tréninkové kuchyně české špičky

aktualizováno 
Vrcholoví atleti Ondřej Fejfar a Robert Krupička pro nás fotograficky zdokumentovali jeden tréninkový den na šumavském soustředění. Do sprchy nás nepozvali, ale poslali fotky z tréninku, od stolu a dokonce jednu postelovou.

úvodní fotka | foto: Ondřej Fejfar, Robert Krupička

Ve druhé polovině března se sešla česká reprezentace v běhu do vrchu na deset dní na šumavském Zadově na společném soustředění. Akci si kromě reprezentantů Ondřeje Fejfara a Roberta Krupičky nenechala ujít ani Pavla Schorná, která byla loni sedmá na mistrovství Evropy nebo loňská juniorská vicemistryně světa v běhu do vrchu Michaela Stránská.

Reprezentanti se museli potýkat s nepřízní počasí a nadbytkem sněhu. Doufejme, že rčení těžko na cvičišti, lehko na bojišti v červenci na mistrovství Evropy v běhu do vrchu v italském městečku Arco a v září na mistrovství světa v Bulharsku zafunguje.

01 - snídaně

Každé ráno je budíček v 7:45, v 8:00 se celá skupina schází na snídani. Někdo se jde ještě před snídaní na chvíli proběhnout. K těmto vyznavačům extrémních sportů však s Robertem nepatříme. Snídaně zahrnuje od všeho trochu a každý si najde to svoje. Po snídani se vracíme do postele a v klidu odpočíváme.

02 - výběr bot

V 10:00 se začínáme připravovat na trénink. Podle podmínek venku vymýšlíme, co na sebe a co si vzít s sebou (pití, něco k snědku pro případ hlaďáku). Podle typu tréninku a povrchu vybíráme boty. Každý si na soustředění vozí asi sedm párů běžeckých bot, a tak je výběr někdy trochu oříšek.

03 - rozcvičení před chatou

Vybíháme. Dopoledne se koná hlavní tréninková fáze. Může to být například dlouhý tempový běh okolo dvaceti kilometrů nebo opakované úseky. Protože jsme běžci do vrchu, často zařazujeme také opakované výběhy kopců.

04 - valíme na trénink

Každému tréninku předchází dostatečný rozklus a rozcvičení. Na Zadově máme tentokrát ztížené podmínky, každý trénink začíná vždy několika kilometry po sněhu po běžkařských stopách. Po několika dnech už nechceme sníh ani vidět.

05- vydýchání po úsecích

Tentokrát jsou na programu tempové úseky třikrát čtyři kilometry v tempu asi 3:15 min/km, které nám daly opravdu zabrat. Díky tomu, že jsme tento těžký trénink mohli odběhat společně, jsme se donutili k lepším výkonům. S rozklusem a výklusem máme po dopoledním tréninku v nohách kolem dvaceti kilometrů.

06 - odpočinek

Ve 12:30 se potkáváme na obědě, kde diskutujeme o odběhaných trénincích a domlouváme odpolední program. Po obědě následuje relax, který tráví každý jinak. Únava je veliká a tělo dokáže nejlépe regenerovat při spánku, proto si ho dopřáváme téměř každé odpoledne. Pokud nespíme, snažíme se dělat věci do školy.

07 - svačinka

Abychom se před druhým tréninkem trochu probrali, dáme si kafe a menší svačinku. Vybíháme obvykle po šestnácté hodině.

08 - odpolední trénink

Odpolední fáze už není tak náročná, zahrnuje většinou souvislý běh 12 až 20 kilometrů nebo posilování. Výjimkou nejsou ani těžší terény nebo běh pouze po sněhu. Tentokrát jsme však rádi za holou cyklostezku, na kterou jsme se museli poctivě probojovat přes běžkařské tratě.

09 - po večeři

Večer toho máme všichni plné zuby a požadavky na přídavek létají u večeře jeden za druhým. Každý z nás má v nohách 30 až 40 kilometrů. Týdenní kilometráž se pohybuje mezi 150 až 200 kilometry. Pokud zbydou nějaké síly, dáme si společně bowling.

10 - masáž

Únava z tréninku se hromadí, ale můžeme zajít každý den na masáž nebo do sauny. Také díky této úlevě jsme schopní vysokou kilometráž ve zdraví přežít, i když nám pak někdy na masáži tečou slzy. Masér nás rozhodně nešetří.

Ondřej Fejfar a Robert Krupička

O. Fejfar: 26 let, reprezentant České republiky ve skyrunningu, potkat ho ale můžete také na silnici nebo na dráze. Nejvíc však miluje hory a letos se chystá absolvovat Světovou sérii ve skyrunningu.

Největší úspěchy roku 2015

2. místo na MČR v půlmaratonu, Pardubice

25. místo na MS v běhu do vrchu, Velká Británie

9. místo na Skyrunner World Series - Limone Vertical Kilometer, Itálie

Trailový závod Billingen X-trail ve Skövde
Robert Krupička

R. Krupička: 37 let, reprezentant České republiky v běhu do vrchu a v extrémních štafetách. Nejúspěšnější český horský běžec, který se nezalekne ani těžkých horských maratonů. Letos se chystá běžet také silniční maraton.

Největší úspěchy roku 2015

9. místo na ME v běhu do vrchu, Portugalsko

7. místo na Sierre – Zinal, Švýcarsko

1. místo na STRC Motolské jamky, Praha

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz