Křivice se znovu vrací

  6:00aktualizováno  6:00
Málo mléka, nedostatek slunce a pohybu zvyšuje riziko křivice a zlomenin u dětí. Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, strašák devatenáctého století se objevuje znovu.

Děti s nadváhou jsou frakturami více ohrožené než jejich vrstevníci. | foto: Profimedia.cz

I když se naštěstí zatím nejedná o epidemii, případy rozvinuté křivice, které se znovu objevily na lékařské scéně, jsou varovným znamením, uvádí magazín Health s odvoláním na světové agentury. Specialisté tvrdí, že například v USA mají miliony dětí slabší kosti, než by měly mít. Jedním z důsledků je potom mnohem vyšší riziko osteoporózy v pozdějším věku.

Závod s časem
Osteoporóza je přitom stále na vzestupu a její výskyt je několikanásobně vyšší než v dobách našich prarodičů. "Jde o skutečnou časovanou bombu," říká Laura Tosi, vedoucí Children´s National Medical Centrer ve Washingtonu.

Doktorka Heidy Kalkwarfová z dětské nemocnice v Cincinnati vede rozsáhlou studii s 1 500 zdravými dětmi ve věku od šesti do sedmnácti let, aby zjistila, jak jsou na tom s hustotou kostí.

Téměř polovina kostní hmoty se vyvíjí v průběhu dospívání. Po třicátém roce se kosti poškozují mnohem rychleji, než se stihnou obnovovat. Z toho důvodu je nutné, aby měl člověk vybudovaný kvalitní kostní základ, aby v tomto závodu s časem měl dostatečný náskok.

"Množství výzkumů ukazuje, že stačí desetiprocentní deficit kostní hmoty na konci dospívání a riziko, že onemocníte v pozdějším věku osteoporózou, se rázem zvyšuje o víc než polovinu," říká James Beaty, prezident American Academy of Orthopaedic Surgeons. 

Varovné fraktury
Současné studie navíc ukazují, že současné děti si lámou ruce mnohem častěji, než tomu bylo před čtyřiceti lety. Studie z Mayo Clinic uvádí, že u dívek je to o 56 % víc a u chlapců o 32 %.

Navíc se zjistilo, že děti, u nichž se objevují zlomeniny častěji, mají nižší hustotu kostí než jejich vrstevníci. Nejde tedy o trend v důsledku rozvinutí nebezpečnějších sportů, jako je například jízda na kolečkových bruslích či snowboarding, ale skutečně o důsledek neuspokojivého stavu kostní hmoty.

Loňský výzkum navíc dokázal, že mnohem více jsou frakturami ohrožené děti s nadváhou. A to i přesto, že teoreticky by jejich kosti měly být odolnější, protože nesou větší váhu. Ve skutečnosti jsou však tyto děti méně pohyblivé a pružné, takže u nich stoupá množství úrazů.

Ačkoli silné a zdravé kosti vyžadují velké množství kalcia, podle statistik má dostatečné množství vápníku méně než čtvrtina adolescentů.

Mimořádně důležitý je ale i pohyb. Například dominantní paže tenistů má o 35 % více kostní hmoty než ruka, kterou při sportu nepoužívají. Stejně tak například ženy v menopauze, které se v dospívání věnovaly nějakému sportu, mají o 8 % silnější kosti než jejich vrstevnice se sedavým zaměstnáním.

Hrozba křivice
Nicméně tělo nemůže kalcium vstřebat a uložit bez vitamínu D, a ačkoli je to v jedenadvacátém století neuvěřitelné, třetina dospívajících z vyspělých zemí trpí jeho nedostatkem.

Odborníci se domnívají, že na vině je především sedavý způsob života a nedostatek venkovních aktivit. Čas strávený u počítače, televize, nedostatek příležitostí k venkovním sportům ve městech a podobně způsobuje nedostatečné vystavení těla utrafialovému záření a chybějící vitamin D.

Nejhorším stupněm absence vitaminu D je potom křivice, kdy jsou kosti už tak měkké, že se například nohy prohýbají do oblouků. Lékaři se domnívali, že křivice, která byla metlou devatenáctého století, je již vymýcena, ale není tomu tak: "V současné době mám pacienty s křivicí, kterou jsem v ordinaci neměla už víc než dvacet let," říká Laura Tosi. Zároveň uvádí, že extrémně nízkou hladinu vitaminu D nebo dokonce křivici diagnostikuje u některého dítěte prakticky každý měsíc.

Problém je však i v tom, že lékaři, kteří se nikdy s křivicí nesetkali, ji nemusí ani poznat a diagnostikovat. Přitom pokud se křivici podaří zachytit včas, lze ji relativně dobře léčit vysokými dávkami vitaminu D a kalcia.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Děti a elektronika: jak ovlivňuje jejich zdraví a psychiku

Ilustrační fotografie

Samozřejmě tušíte, že čas, který vaše děti stráví před obrazovkou, monitorem nebo displejem, není moc zdravý. Možná...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Mladá žena nikdy neobula boty, trpí syndromem sloní nohy

Tawheeda Jan

Jednadvacetiletá Tawhída z Kašmíru se potýká s tropickou infekční chorobou, která se projevuje zbytněním kůže a tkáně...

Najdete na iDNES.cz