Trápí vás vysoký krevní tlak? Začněte sportovat

aktualizováno 
Řada osob, které trpí hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem, zápasí se svou nemocí především léky. Pomoci jim přitom může pravidelný pohyb. Zjistěte, co s krevním tlakem dělá pohyb, i to, jaké aktivity je vhodné zařadit.

I běh vám může pomoci snížit vysoký krevní tlak. | foto: Profimedia.cz

Krevní tlak je v podstatě síla, kterou krev působí na stěny tepen. Asi každý, kdo někdy u lékaře absolvoval jeho měření, ví, že se hodnota tlaku udává ve dvou číslech. První z nich je systolický tlak, který určuje výši tlaku během stahu srdce. Druhým číslem je diastolický, který udává hodnotu při odpočinku srdce. Obě čísla jsou důležitým indikátorem při hodnocení našeho zdravotního stavu. Pokud vám lékař naměří hodnotu vyšší než 140/90, pravděpodobně se od něj dozvíte, že je váš krevní tlak vysoký a je potřeba další vyšetření. Při zanedbání léčby hrozí totiž například srdeční selhání, mozková příhoda nebo postižení ledvin.

Lékaři proto mohou rozhodnout o nasazení léků na snížení krevního tlaku. Důležitou roli však hraje i náš životní styl. Pacienti by měli omezit nejen kouření a pití alkoholu, ale neméně důležitý je i pohyb. Při fyzické zátěži totiž dochází k přerozdělení krve mezi orgány našeho těla. V pracujících svalech se zvyšuje spotřeba kyslíku, a z tohoto důvodu musejí být i více zásobeny krví. Aby mohly tepny pojmout větší objem krve, musejí se rozšířit, což přetrvává i po skončení aktivity. Díky tomu je po tréninku krevní tlak nižší, než byl v klidu před fyzickou zátěží.

„Lidem, kteří se léčí s hypertenzí, doporučuji zařadit dynamické a vytrvalostní aktivity s nižší intenzitou jako například běh, nordic walking, plavání, cyklistika bez výrazného stoupání nebo běh na lyžích po rovnějším terénu. Aktivitě je vhodné věnovat se zhruba třicet až čtyřicet minut a zařazovat ji alespoň třikrát týdně. V takovém případě se pozitivní efekt na krevní tlak projeví zhruba za osm týdnů,“ říká sportovní lékařka Zuzana Mottlová. Nevhodné jsou naopak krátkodobá cvičení se statickou zátěží vysoké intenzity se zadrženým dechem, jako je například vzpírání.

Intenzitu konzultujte s lékařem

Ačkoliv pravidelný pohyb nepochybně přispívá ke snížení krevního tlaku, mějte na paměti, že každý z nás má jiné zdravotní problémy: co je vhodné pro jednoho, nemusí prospívat jinému. Zatímco u lehkých forem hypertenze může aktivita prospět, při závažných formách tomu může být naopak. 

„U lidí, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, je vhodné zařadit pravidelnou sportovní aktivitu až po dohodě s lékařem, který doporučí další vyšetření, podle nichž je možné stanovit vhodnou intenzitu zatížení. Možností je také navštěvovat speciální cvičení pro kardiaky, která probíhají přímo pod dohledem lékařů,“ říká doktorka Mottlová.

Jak na vysoký krevní tlak?

Léčba hypertenze tak spočívá vedle pravidelného užívání léků také v celkové změně životního stylu. Díky tomuto přístupu se vám navíc může podařit nejen snížit krevní tlak, ale zbavit se i dalších obtíží spojených například s obezitou, která jde s tímto onemocněním často ruku v ruce. 

Neméně důležitou roli hraje také vaše psychika. Ačkoliv to není mnohdy jednoduché, snažte zbytečně nenervovat. Od stresu vám mohou pomoci například procházky v přírodě, díky nimž si navíc přičtete k dobru fyzickou aktivitu nezbytnou pro snížení hodnot krevního tlaku.

Témata: Běh, Trénink, Zdraví

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

ilustrační snímek

Nemůžete otočit hlavou? Důvodů, proč vám krk zatuhl, může být celá řada. Stejně jako preventivních opatření, která...

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz