Ona

Rakovina, srdeční choroby, špatná pleť. Proč byste měla zahodit cigaretu

  • 6
V České republice si pravidelně nebo občas zapálí cigaretu skoro třetina žen a dívek. Škodí tím nejen sobě, ale také třeba svým nenarozeným dětem nebo lidem ve svém okolí. Je na čase si přiznat, že kouření není sexy a – co je horší – může vás připravit o krásu, zdraví, nebo dokonce život.
Ilustrační snímek

Zvýšené riziko nemocí srdce i rakoviny

Ženy, které kouří, čelí třikrát většímu riziku smrtelného onemocnění než nekuřačky. Podle průzkumů mají ženy, které pravidelně kouří, 25krát větší riziko rakoviny plic. Kouření také způsobuje většinu onemocnění srdce a cév u žen pod padesát let. 

V porovnání s muži kuřáky mají ženy kuřačky až o 25 procent vyšší riziko ischemické srdeční nemoci. Kouření má samozřejmě také vliv na vznik nádorových onemocnění, například rakoviny prsu. Vliv na toto onemocnění má aktivní kouření, ale také takzvané kouření z druhé ruky, kouření pasivní, tedy pobyt nekuřáků v zakouřeném prostředí. 

Na základě studie bylo prokázáno, že ženy kuřačky s diagnostikovanou rakovinou prsu zemřely dvakrát dřív než ženy se stejnou diagnózou, které nekouřily. Existuje souvislost mezi expozicí cigaretovému kouři a zvýšenou tvorbou nádorových buněk při vzniku rakoviny prsu. Kouření také významně přispívá k vývoji rakoviny děložního čípku. Mezi ženami s HPV infekcemi měly ty, které kouří, vyšší virovou zátěž na děložním čípku než ženy, které nekouří.

„Protože děložními sekrety se vylučují některé látky z tabákového kouře, zvyšuje se tak riziko nádorů, zejména děložního čípku. Kouření, především pokud žena začala kouřit v mladém věku, také zvyšuje riziko nádorů prsu,“ upozorňuje profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN.

Tento výčet negativních dopadů kouření na zdraví žen ovšem není zdaleka kompletní. Čtěte dál...

Ilustrační snímek

S cigaretou zestárnete rychleji

Pokud na vás ani tyto argumenty „nezabraly“, je tu ještě estetické hledisko. Pravidelné dávky nikotinu totiž mohou za to, že kuřačky stárnou rychleji než dámy, které se cigarety ani nedotknou. 

Kouřením trpí pleť, vlasy, ale i nehty. Ženy, které si nedovedou odepřít cigarety, mají víc vrásek než nekuřačky stejného věku. Pleť totiž ztrácí vitamin C, kolagen a elastin. Může mít i šedivý nebo zažloutlý nádech. 

Vlasy v důsledku kouření slábnou, ztrácejí pigment a vitalitu. Cigarety stojí také za špatným dechem a zažloutlými zuby. 

Pořád ovšem jde jen o „vady na kráse“, ale co když se jedná o vaše dítě?

Ilustrační snímek

Škodí i nenarozenému miminku

Překvapivě mnoho žen se nedovede obejít bez cigarety ani během těhotenství. Podle dostupných údajů kouří nejméně 7 procent budoucích maminek. 

„Kouření není rizikem jen pro nastávající matky, ale samozřejmě také pro plod. Bohužel někdy slyšíme od našich pacientek, že jim gynekolog radil kouření jen omezit, ne přestávat, že by to byl pro dítě stres. To je úplný nesmysl. Každá cigareta poškozuje, navíc stres zhoršuje. Těhotná žena by neměla ani pobývat v zakouřeném prostředí,“ dodává Králíková. 

Kouření v těhotenství může vyvolat dlouhodobé problémy, hrozí nebezpečí předčasného porodu, děti vystavené tabákovému kouři ještě v děloze mají po porodu nižší hmotnost a nižší objem mozku. Jsou také vystaveny zvýšenému riziku syndromu náhlého úmrtí kojenců, syndromu ADHD, astmatu a dalších nemocí.

Chtěla byste se zbavit závislosti, která ohrožuje vás i vaše nejbližší, ale nevíte jak? Tipy najdete na další stránce.

Ilustrační snímek

Skončit s cigaretou je těžké

Podle Evy Králíkové bývají ženy na cigaretách častěji závislé psychosociálně. Potřebují si zapálit zejména v určitých situacích nebo ve společnosti. Muži jsou naopak častěji závislí fyzicky, na nikotinu. 

Kde hledat pomoc?

Bezplatná Národní linka odvykání kouření je k dispozici na čísle 800 350 000 ve všední dny od 10 do 18 hodin.

Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově náměstí, telefon 224 966 608, www.slzct.cz 

Nekuřácká firma  program odvykání kouření pro zaměstnance přímo na pracovišti, kam docházejí vyškolení lékaři a na který přispívají zdravotní pojišťovny. Víc na nekurackafirma.cz

„Ženy někdy potřebují podrobněji probírat jednotlivá nekuřácká řešení svých typicky kuřáckých situací,“ vysvětluje odbornice, která zároveň ze zkušenosti ze své poradny zná mnoho případů, kdy se do boje s cigaretou pustily ženy společně s kamarádkami nebo kolegyněmi z práce. Pustit se do boje se škodlivou závislostí je možné i s životním partnerem nebo třeba dospělými dětmi.

„Každá podpora pomáhá, ať už to je rodina, kamarádky, nebo kolegové. Chodí k nám několik skupin zaměstnanců z různých pracovišť. Prakticky všude se k těm, kteří přišli první, postupně přidávají další – většina kuřáků by totiž raději nekouřila,“ dodává Eva Králíková z 1. LF UK a VFN.