Skoncovat s kouřením hned? Novoroční předsevzetí berou často za své

  1:43aktualizováno  1:43
Pět procent Češek, které si dají novoroční předsevzetí, chce ze dne na den skoncovat s kouřením. Jenže už po prvním měsíci to čtyři z pěti z nich vzdají. Velké tabákové firmy si změny v trendech všímají a nabízejí méně škodlivé alternativy užívání tabáku.

Kromě nového designu se iQOS 3 vyrábí v různých barevných mutacích. | foto: AP

„Jsou lidé, kteří jsou schopni revoluční změny v životním stylu. Jiní však potřebují postupné kroky,“ říká Jiří Daníček, kouč a terapeut. Reagoval tak na výzkum agentury Ipsos, který proběhl na začátku února. Z toho vyplývá, že 25 procent kuřaček své odhodlání po měsíci vzdá.

Tabákové firmy se proto fanynkám nikotinu snaží nabídnout méně škodlivou variantu. Kuřačky s elektronickými cigaretami jsou na ulicích vidět už léta. Oblíbené jsou hlavně speciální náplně s příchutěmi. Relativně nově přišly firmy se zahřívanými tabákovými výrobky, které tabák na rozdíl od cigaret nespalují. Ty jsou podle výrobců i odborníků méně škodlivé. „Výrobci cigaret si zřejmě uvědomili, že kouření je do budoucna společenský neúnosné, ale chtějí zůstat na trhu,“ říká k trendům profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze.

Na budoucnost bez kouře se jako první začal připravovat Philip Morris, výrobce cigaret Marlboro. Od léta 2017 se jeho zařízení Iqos prodávají i v Česku a podle údajů společnosti je užívá 130 tisíc lidí.

Firma uvádí, že je dobré nechat si používání Iqos vysvětlit od proškoleného personálu. „Naše zkušenost je taková, že spousta našich zákazníků vyzkouší Iqos u svého známého,“ říká Pavel Žáček, který v prodejně Iqos Store zájemcům vysvětluje, jak zařízení na tabákové tyčinky funguje. Na rozdíl od prodeje klasických cigaret, kdy prodavač v trafice prodá pouze krabičku, má kuřák nebo kuřačka u těchto prodejců partnera, na kterého se může kdykoliv obrátit. „Iqos partner by měl být takovým přítelem na telefonu,“ doplňuje Žáček.

Méně škodlivé, nikoli bez rizika

Podle výrobce tyto tabákové tyčinky produkují až o 90 procent méně škodlivých látek ve srovnání s cigaretami. Sedmdesát až osmdesát procent kuřáků, kteří přešli na tuto alternativu, se již k běžným cigaretám nevrátí.

Doktorka Králíková ovšem dodává, že ani toto užívání nikotinu není bez rizik. „Zahřívaný tabák, správněji tlející, je na trhu něco přes rok, tedy dlouhodobé studie nejsou. Můžeme ale měřit, co konzument tlejícího tabáku vdechuje a to porovnat s tím, co vdechuje kuřák. Výsledky ukazují o desítky procent méně toxických látek. Nenazvala bych ale tlející tabák, například iQOS, jako zdravější, ale méně škodlivý než kouření určitě,“ popisuje Králíková.

Lékařka nicméně upozorňuje na jedno nebezpečí. „Zahřívaný tabák uvolňuje velmi rychle nikotin a to znamená snadný vznik či prohloubení závislosti. Máme už řadu pacientů, kteří z cigaret přešli na tlející tabák a mají velký problém se silnější závislostí,“ popisuje.

„Mně osobně se ze začátku zvýšila spotřeba a bylo to z toho důvodu, že jsem nemusel chodit na terasu a mohl jsem si zakouřit doma. Potom se to ustálilo a vrátil jsem se ke své původní spotřebě,“ říká Žáček.

Na méně rizikové kouření sázejí i ostatní výrobci klasických cigaret. British American Tobacco, výrobce značky Lucky Strike, uvedl loni na trh přístroj na zahřívání tabáku s názvem Glo a Japan Tobacco International kuřákům nabízí výrobek Ploom Tech.

Kouříte ještě klasické cigarety?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 22. února 2019. Anketa je uzavřena.

Ne 50
Ano 36

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Na dovolené nevařte. Otestovali jsme pro vás hotová jídla na cesty

Ilustrační snímek

Ačkoliv u mnoha rodin to v létě vyhrávají zájezdy s all inclusive nebo aspoň polopenzí, stále je tu spousta...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

Nehrbte se a posilujte břicho. Dvanáct rad proti bolestem svalů a kloubů

cvičení, dieta

Pokud vás bolí záda nebo jiná část těla, vyberte pečlivě sport, který vám bude vyhovovat. Při cvičení nejen zlepšíte...

Další z rubriky

Sucho, vzduch a další vyzkoušené tipy, jak přeprat kvasinkovou infekci

Ilustrační snímek

Kandidóza neboli kvasinková infekce je nepříjemná v kterémkoliv ročním období, ale v létě je obzvlášť protivná a...

Vítejte ve století genetiky. Nastíní možné nemoci, prozkoumá předky

Ilustrace DNA, která zvýrazňuje tzv. metylaci DNA. To je připojení malé...

Genetika dnes umí doslova zázraky. Využívají ji zejména rodiče nenarozených dětí, pomáhá odhalit vrozené vady i dědičné...

Nehrbte se a posilujte břicho. Dvanáct rad proti bolestem svalů a kloubů

cvičení, dieta

Pokud vás bolí záda nebo jiná část těla, vyberte pečlivě sport, který vám bude vyhovovat. Při cvičení nejen zlepšíte...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz