Když sportovci kouří aneb jaký to má na ně vliv

aktualizováno  13:48
Tom Hampson, olympijský vítěz v běhu na 800 metrů, se svěřil novinářům, že se ráno před závodem posilnil poctivou anglickou snídaní, šálkem čaje a cigaretou. Dnes by se po takovém konstatování strhla vlna diskusí o tom, že sportovec má jít příkladem. Jak ale kouření vlastně ovlivňuje náš sportovní výkon (a obráceně)?

Cyklista Bradley Wiggins si občas rád zapálí. | foto: Profimedia.cz

Těžko říct, která se složek „diety“ pomohla britskému středoškolskému učiteli Hampsonovi k jeho zlatému výkonu. Na olympiádě roku 1932 zvítězil v běhu na 800 metrů s pěkným časem 1:47.7, zaostávajícímu o devět sekund za aktuálním rekordem na této trati. Psala se třicátá léta a cigareta nebyla ničím, co by mělo budit opovržení. Ba právě naopak. Dnes už o škodlivosti kouření víme (snad) vše, ale přiznejme si - co víme o jeho následcích ve spojitosti se sportem? Zeptali jsme se lékařky Ireny Sobotkové z Lékařského domu a zapátrali po zajímavých případech z historie sportu.

Kuřáci mezi šampiony

Desetinásobný grandslamový šampion „Velký Bill“ Tilden se ve stejné době nebál reklamy na cigarety Lucky Strike, která tvrdila, že slavnému hráči při sportu pomáhají – čistí prý totiž dýchací cesty. Joe DiMaggio, jeden z nejslavnějších poválečných baseballistů a svého času manžel Marilyn Monroe, zase propagoval cigarety značky Chesterfield. Slavného golfistu Arnolda Palmera, který vítězil na turnajích od roku 1955 až do poloviny sedmdesátých let, bychom mohli přistihnout s cigaretou v koutku přímo na „greenu“ – značka L&M mu byla za tuto bezplatnou propagaci patrně nemálo vděčná.

Možná bychom teď měli chuť namítnout, že jde o doby dávno minulé a vzhledem k pohledu na kouření značně benevolentní. Nehne s námi ani fakt, že lékaři upozorňují na škodlivost tohoto dobrovolného vdechování zplodin už od padesátých let. Klinické výzkumy ani protikuřácká lobby ale v té době ještě zdaleka tolik nepokročily a tak se vesele kouřilo dál. Na nejednom běžeckém závodě postával v cíli závodníkův kamarád s připálenou (a připravenou) cigaretou a nemyslitelná nebyla ani situaci, když si 37. hráč žebříčku ATP na lavičku vedle vody a banánu položil krabičku červených marlborek.

Zmíněným „střelcem“ byl Karsten Braasch, německý tenista, který ukončil kariéru v roce 2005, byl známý tím, že si dopřával cigárko přímo na kurtu při střídání stran. V novinách ho jednou označili památnou větou jako chlapa, jehož středobodem tréninkového režimu je krabička cigaret a více než dvě lahve vychlazeného ležáku. Jeho kolegyně, krásná ruská tenistka Anna Kurnikovová si cigaretku rovněž neodpustila.

Legendární Michael Jordan si bez okolků dopřál doutník před nejedním domácím zápasem, s cigaretou byl přistižen Zinedine Zidane a jeho týmový kolega Fabian Barthez byl známým pravidelným kuřákem. A mohli bychom pokračovat – Wayne Rooney, historicky nejlepší střelec anglické reprezentace, nebo třeba Bradley Wiggins čtyřnásobný olympijský vítěz v silniční a dráhové cyklistice, který své poslední zlato z Londýna oslavil právě cigaretou a popíjením vína.

„Sportuju, tak si můžu tu a tam dopřát.“

Přiznejte se – kdo z vás kouří, běhá a ohání se touto frází? Já se přiznávám. Jeden, dva hříchy týdně si (možná bohužel) neodpustím. „Čistá“ cigareta bez aditiv nebo doutníček. Ano, vím, že obojí není „zdravější“ než jakékoli jiné kuřivo a lékaře se na ptát nemusím. Že kouření škodí nám i lidem v našem okolí, a že s ním máme přestat nyní, víme už všichni až moc dobře. Zeptala jsem se ale na to, co s námi udělá takových pár šluků ve spojení se sportem.

„I příležitostný kuřák si ničí zdraví, protože už při jedné vykouřené cigaretě zůstává v plicních sklípcích dehet,“ varuje MUDr. Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7 a pokračuje: „Kouření navíc zužuje a oslabuje cévy, zhoršuje jejich průchodnost a má negativní vliv na prokrvení tkání.“ Zmíněný efekt má vliv nejen na zvýšení rizika kardiovaskulárních chorob a onemocnění plic, sklonu k trombóze, nebo třeba urychlení stárnutí.

Pozor při výběru elektronické cigarety

Na existenci elektronických cigaret jsme zvyklí už několik let. Jde v zásadě o odpařovače roztoků s obsahem nikotinu a dalších složek, mimo jiné příchutí. Podle lékařů jsou výrazně méně zdraví škodlivé než klasické cigarety (podle průzkumů až o 95 %), a to přesto, že nikotin (který způsobuje závislost na kouření) je rovněž látkou s karcinogenním potenciálem. Příklon k elektronické cigaretě znamená pro kuřáka výrazné snížení rizika rakoviny a jiných onemocnění plic či dýchacích cest, která nezaviňuje nikotin, ale právě dehet a další zplodiny z hoření tabáku. Pokud nám tedy nevadí pěstování závislosti, může být e-cigareta vhodnou alternativou. Velký pozor si ale musíme dát na to, kde a jaké náplně do ní kupujeme: výrobců existuje celá řada, lidé náplně kupují přes internet ze zahraničí či od neověřených prodejců a zdaleka ne všechny výrobky splňují certifikáty bezpečnosti a kvality.

Právě snížení prokrvení může ovlivnit i naše sportovní výsledky: „Kouření jednoznačně výkon člověka, a to nejen při sportu, ale i při běžných fyzických aktivitách, tlumí. Pro maximální výkon je totiž podstatné správné prokrvení svalů. Tomu brání oxid uhelnatý, který se na buňky váže pevnou vazbou a znemožňuje tak průchod kyslíku krví do svalu,“ shrnuje lékařka a varuje i před celkovým oslabením a snížením vytrvalosti, které má kouření na svědomí.

Doktorka Svobodová zmiňuje i problém, který jako kuřáci způsobujeme srdci a plícím, což jsou orgány, které při běhu „provětráme“ nejvíce: „Srdce a plíce kuřáků trpí nedostatkem kyslíku. Proto se kuřáci dříve zadýchají, jejich srdce nedokáže tolik zvýšit svoji činnost,“ říká. Za zmínku pak podle ní stojí i oslabení imunitního systému a tím i zvýšená nemocnost kuřáků, která pravidelnému sportu rozhodně neprospívá.

„Cílová“ cigareta má vyšší účinek

Článek v britském deníku Independent, který vyšel právě v době velkého poprasku kolem „zlaté“ cigarety Bradleyho Wigginse polemizuje nad tím, zda kouření (především to občasné) má na sport opravdu takový vliv. Zamýšlí se nad cyklistovou nadprůměrnou plicní kapacitou, ale zmiňuje i fakt, že nikotin a oxid uhelnatý, který při kouření vdechujeme, prokazatelně snižuje výkon. Občasná cigareta v dostatečném předstihu před výkonem nemá ale podle odborníka z článku na výkon vliv.

Stejně tak ale upozorňuje na fakt, že si nemůžeme myslet, že v případě vrcholového sportovce kouření nehraje roli. Kromě známých dopadů na zdraví může tato neřest způsobit třeba rozdíl mezi zlatem a bronzem. „Kouření před závodem sníží prokrvení svalů a dalších tkání a zvyšuje nároky na srdce a plíce,“ komentuje tuto polemiku doktorka Sobotková. Kouření před závodem podle ní přispívá i ke zvýšenému riziku úrazu a považuje ho za naprosto nevhodné, pokud chceme podat co nejlepší výkon.

Ti z vás, kteří běhají a jsou zároveň kuřáky, určitě někdy nezapomněli vyzkoušet ani ono pověstné cílové cigárko. Možná jste zaznamenali, že vám více „stouplo do hlavy“ a měli jste pocit, jako byste požili něco mnohem intenzivnějšího než pár potahů z cigarety. „Po závodě obecně nějakou dobu přetrvává vyšší srdeční výkon, takže nikotin a další látky se rychleji šíří po těle a mohou navozovat intenzivnější pocity - musíme ale mít na paměti, že zároveň způsobují pomalejší regeneraci organismu a horší hojení tkání po sportovním výkonu,“ vysvětluje tento efekt MUDr. Svobodová a zároveň upozorňuje na jeho dopady. Je tedy na každém, aby si rozmyslel, zda chce potěšením z cílové cigarety riskovat další problémy. Jako ostatně u kouření obecně.


Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz