Nepodceňte rizika letního koupání. Pozor na mykózu i smrtící bakterie

  • 5
Přírodní vodní zdroje, ale také umělá koupaliště mohou ukrývat celou řadu nástrah, s nimiž je třeba počítat. Na co si dát pozor, abyste si z letního koupání neodnesli nepříjemné zdravotní potíže?
Ilustrační fotografie

Možná že vám průzračná voda na plovárně, kde je vidět až na dno, přijde zcela bezpečná a neškodná, ale i zde může nastat problém, a sice kvůli velkému množství chlóru, jež má za následek různé potíže.

Asi znáte nepříjemný pocit pálení a pnutí v obličeji, jakmile vyjdete z bazénu, nebo když vás začne svědit kůže a celou tvář máte během chvilky v jednom ohni.

Pot a chlór

Chlór, který je určený k dezinfekci bazénů, může mít na svědomí různé trable – od vysušené a podrážděné pokožky přes zarudlé oči až po vaginální záněty.

Paradoxem ovšem je, že hlavním viníkem přitom není ani tak samotný chlór (respektive jeho sloučeniny), ale různé organické nečistoty, které pronikají do vody prostřednictvím potu nebo moči, a dále látky s vysokým obsahem dusíku, které jsou obsaženy v kosmetických přípravcích (make-upy, parfémy, tělová mléka, opalovací krémy apod.).

Ty totiž ve spojení s chlórem vytvářejí škodliviny, které mohou následně způsobit nejednu patálii. Možná jste si všimli cedulek v aquaparcích vyzývajících návštěvníky, aby se předtím, než vstoupí do vody, podrobili důkladné tělesné očistě. Teď už víte, že toto upozornění má svůj dobrý důvod.

Ilustrační snímek

Oči v ohrožení

Také v přírodní vodě číhají různá rizika. V těchto místech se například velmi dobře daří sinicím, které mohou ohrozit vaše oči a vyvolat zánět spojivek nebo ještě vážnější problémy. Když už se v rybníce, který nevypadá úplně čistě, rozhodnete potápět, nasaďte si alespoň plavecké brýle.

A už vůbec do ní nepouštějte děti. Ty ve vodě rády skotačí, snadno si loknou a pak jim může být špatně od žaludku. Sinice totiž způsobují zvracení, střevní a zažívací potíže.

Bakterie legionella pneumophila

Zákeřná bakterie

Nemluvě o nákaze motolicemi nebo legionellou. V tom prvním případě může být následkem bolestivé močení, zánět močových cest a přítomnost krve v moči. Při postižení střev pak zažívací obtíže nebo krvavé průjmy, a pronikne-li parazit až do plic, objeví se kašel a dušnost.

Bakterie, která zabila šéfa europarlamentu, žije v potrubí. V Česku jí přibývá

Dýchací cesty napadá také legionella, na kterou klidně můžete narazit i v chlorované vodě. S oblibou se totiž zdržuje v prohřátých hadicích nebo sprchách. Zasažení touto zákeřnou bakterií může způsobit akutní zápal plic.

Ilustrační fotografie

Zdivočelé kvasinky

Obávanou nepříjemností je také vaginální mykóza, jejímž nejčastějším původcem bývá kvasinka Candida albicans. Ta za normálních okolností přežívá v pochvě a vůbec o ní nevíte, pokud se ovšem nezačne nekontrolovaně množit.

Informace o aktuální kvalitě koupacích vod v ČR najdete na stránkách krajských hygienických stanic nebo na webu ministerstva zdravotnictví.

Následkem toho dochází k oslabení rovnováhy poševní sliznice, což následně vyvolává celou řadu potíží. Přirozené kyselé prostředí pochvy, jehož pH se pohybuje v rozmezí hodnot 3,8 až 4,5, narušuje především vysoký obsah chlóru ve vodě. Vzniku potíží nahrává i teplé a vlhké počasí a dále okolnosti, za které si mnohé ženy mohou samy, jako je nošení neprodyšného spodního prádla či nevhodná intimní hygiena (používání silně parfémovaných mýdel a sprchových gelů, které působí dráždivě).

Typickým příznakem poševní mykózy bývá úporné svědění, dále otok a silné prokrvení intimních partií, pocit pálení při močení, výtok, který může být nejprve řídký a později získává tvarohovitou konzistenci, bolest při pohlavním styku a nepříjemný tlak v podbřišku.

Ilustrační fotografie

Při mykóze pomůže sedací koupel

Octová lázeň – 1 dl kvalitního jablečného octa nalijte do menší vaničky s teplou vodou a do hotové lázně si asi na 10 minut sedněte. Koupel provádějte jednou denně po dobu pěti dnů.

Řebříčková koupel – 100 g celého řebříčku namočte na 12 hodin do 5 litrů studené vody. Získaný výluh ohřejte, přeceďte a nalijte do vany, dbejte na to, aby vám voda sahala až nad ledviny. Zůstaňte ve vaně přibližně 20 minut, potom se rovnou zabalte do županu a na chvíli si zalezte pod peřinu.

Lázeň s mořskou solí – 2 hrsti mořské soli nasypejte do menší vaničky, doplňte teplou vodou a setrvejte v koupeli asi 10 minut. Proceduru opakujte jednou denně po dobu minimálně pěti dnů.

Koupel s dubovou kůrou – 3 lžíce drcené dubové kůry a 1 lžíci heřmánkových květů přelijte půl litrem vroucí vody a nechte 30 minut louhovat. Přeceďte, nalijte do menší vaničky a sedněte si do lázně cca na 10 minut. Opakujte jednou denně po dobu pěti dnů.