Ona

Víte, jak se chovat v době koronavirové? Sedm nejčastějších chyb

  • 40
Nosíte roušku, myjete si ruce, v obchodě, v práci i v hromadných dopravních prostředcích jste opatrnější. I tak možná ve vztahu ke koronaviru zapomínáte na pár důležitých věcí.
Ilustrační snímek

Podceňujete možné riziko

Ještě před pár týdny měla spousta lidí opravdu velké obavy, že se nakazí nemocí covid-19. Strašily je nejen záběry z italských a španělských nemocnic, ale také často protichůdné informace o tom, kde a jak dlouho se virus kolem nás může vyskytovat a co všechno může v těle způsobovat, jež oscilovaly od „je to jen chřipka“ až ke „smrtící epidemii“. Jenže pak se zmražená společnost dočkala dílčích uvolnění a s nimi se někdy dostavil pocit, že už je skoro všechno v pohodě a jako dřív. 

Pravidla jako nošení roušky, zachovávání odstupů a hygiena rukou tu ovšem stále zůstala a před předčasným porušováním zásad varují i epidemiologové, imunologové a další odborníci. Jaké chyby můžete třeba právě teď dělat ve vztahu ke koronaviru?

Čím více lidí, tím více zábavy, ale také problémů.

Nedodržujete odstup a nenosíte roušku

Při cestě hromadnou dopravou, na úřadě, v obchodě, v práci nebo třeba při setkávání s příbuznými či přáteli je ještě stále potřeba udržovat si odstup. Jasné je to v případě, že vykazují jakékoli příznaky respirační choroby, ale doba, kdy jsme si podávali ruce, líbali se při setkání na tvář nebo objímali babičku je zatím bohužel ještě minulostí. 

Stále rovněž platí, že zakrytý nos a ústa chrání moje okolí, zatímco roušky ostatních jsou zase ochranou pro mne. Zatím bychom je proto ještě pořád měli nosit všude, kde se potkáváme s dalšími lidmi, a to nejen na veřejnosti, ale také třeba v práci, při pokecu s kamarády nebo když neseme nákup rodičům.  

Pro někoho je důkazem mužnosti, pro jiného obtěžujícím, neatraktivním doplňkem....

Nepřipouštíte si, že patříte do ohrožené skupiny

Nejen starší lidé nad 65 let, ale také mnohem mladší obézní lidé, kardiaci, diabetici, hypertonici, astmatici nebo lidé s omezenou imunitou by měli být speciálně opatrní, vyhýbat se lidnatějším místům a dodržovat zejména co největší odstup i pečlivou hygienu rukou.  

ilustrační snímek

Dotýkáte se zbytečně mnoha věcí

Schválně si někdy spočítejte, kolika věcí se venku mimo domov dotknete třeba jen za hodinu nebo dvě. Tlačítko ve výtahu, madlo na schodech, klika u dveří domu nebo obchodu, displej bankomatu, tyč v autobuse, košík v samoobsluze, pistole u čerpací stanice a další a další. 

Ideální je mít po ruce lahvičku s desinfekčním gelem nebo pravidelně využívat veřejně dostupných desinfekčních stanic či jednorázových rukavic, které teď musejí být také v každém nově otevřeném obchodě. Stejně si ale dávejte pozor na to, abyste se v mezičase bezmyšlenkovitě nedotýkali tváře nebo očí a pravidelně čistěte svůj mobilní telefon. 

ilustrační snímek

Špatně jíte

Naše strava je jedním z nejpodceňovanějších pomocníků při ochraně před jakoukoliv infekcí, nejde rozhodně jen o koronavirus, a vlastně také před mnohými civilizačními onemocněními včetně nyní tolik rizikové obezity nebo diabetu.

Jíst, cvičit, meditovat a milovat. Najděte klíč k posílení imunity

Zařaďte proto do svého jídelníčku dostatek čerstvé zeleniny a ovoce i kvalitních bílkovin, dodávejte tělu zejména vitaminy C, E, D, beta-karoten a minerální látky jako selen či zinek. Omezte sladké a tučné pokrmy, průmyslově vyráběné potraviny, uzeniny a smažená jídla. Vyhýbejte se alkoholu a syceným limonádám, dbejte ovšem na dostatek tekutin, ideální je voda s citronem nebo ovocný čaj.

žena okno vzduch

Nechodíte ven

Možná se po týdnech izolace doma necítíte dobře na veřejném prostranství, možná vás obtěžuje nosit roušku, zejména když je hezky a slunečno, možná prostě nikam chodit nepotřebujete, protože potraviny vám vozí kurýr a s přáteli či rodinou se potkáváte na Skypu. 

Chcete lepší imunitu? Méně uklízejte a místo do lékárny jděte na vzduch

Čerstvý vzduch a pohyb jsou ovšem také velkými pomocníky imunitního systému, a tak rozhodně nevynechávejte procházky nebo výlety do přírody, okopávejte zahrádku nebo si aspoň sedněte na balkon s knížkou nebo časopisem. Hodně větrejte.

Dnes masová záležitost: mobilní telefon navždy změnil mezilidskou komunikaci.

Nespustíte oči ze sociálních sítí a zpráv

Sjíždět od rána do večera všemožné informační weby, sociální sítě a přepínat televizi v touze pochytat co nejvíc aktuálních zpráv o koronaviru a nemoci covid-19 je nejen ztrátou času, ale také zbytečnou potravou pro pocity úzkosti, stresu a strachu. Pozor také na nepodložené „léčebné“ metody typu jedna paní povídala nebo konspirační teorie a falešné zprávy, ty dovedou být někdy škodlivé podobně jako virus sám.