Na vývěsce s nabídkou pracovních míst v Česku může v budoucnu přibýt jedno hodně neobvyklé: zahradník v pěstírně konopí. Inzerát nebudou nabízet kriminální dealeři, ale ministerstvo zdravotnictví. Skupina odborníků na vládní úrovni se již shodla na tom, že se konopí bude v Česku k léčebným účelům používat. Nyní zvažuje, jak jej dostat na tuzemský trh.
Ve hře je také varianta, že pěstování psychotropních rostlin bude zajišťovat soukromý sektor. Tím se totiž podaří dostat cenu na minimum. Na nový byznys si ale budou muset podnikatelé ještě počkat. Vládní skupina, kterou vede děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima,má za sebou teprve první zasedání. A k soukromým pěstírnám je ještě hodně daleko.
Pěstování na zahrádce bude i nadále trestné
Příznivci konopí jásají. Ještě nikdy se o "jejich" rostlině nemluvilo tak často ve spojení s legalizací jako nyní. A dokonce na vládní úrovni. Celý proces je navíc podporován lékaři i odborníky, kteří se zabývají závislostmi. Někteří z nich stojí za vznikem petice Léčebné konopí, která přispěla k založení vládní expertní skupiny. Pokud tlak i společenská nálada vydrží, mohla by léta pokoutního shánění účinných mastí proti ekzémům pomalu skončit. Oficiální cestou by se nemocní mohli dostat k rostlině, která jim při bolestech pomáhá.
Co je to THCHlavní účinnou látkou v konopí je delta-9-tetrahydrocannabinol (THC). Konopí obsahuje asi 60 látek s narkotickými účinky ze skupiny tzv. cannabinoidů, z nichž je známá také látka CBD (kanabidiol). |
Do konce letošního roku bude ve Sněmovně ležet novela zákona o návykových látkách, která konopí přesune ze seznamu zakázaných látek mezi ty, které bude možné předepisovat. Pacienti prostě zajdou k lékaři, ten jim napíše recept a v lékárně si vyzvednou nasušené vrcholky rostlin. Pak je mohou použít pro ně nejvhodnějším způsobem.
Ti, kdo doufali, že tento proces změní legislativu také v otázkách držení marihuany nebo pěstování na zahrádkách, budou zklamáni. Získání léčivého přípravku bude omezeno striktními pravidly. Záhony plné konopí pracovní skupina odmítla hned při prvním setkání. Alespoň pro tuto chvíli.
"Je třeba tyto diskuse oddělit. Dnes hovoříme o jedné věci a nechci, aby se tyto otázky řešily spolu," říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Pěstovat doma, nebo kupovat ze zahraničí?
Nejspornějším bodem celé debaty je právě otázka, jak konopí na trh dostat.
MarihuanaTak se nazývají sušené vrcholky rostlin některých druhů konopí s obsahem vyšším než 0,3 % THC. Situace ve světě Konopí je k léčebným účelům legálně využíváno například ve Švýcarsku, Nizozemsku, Německu či Izraeli. V Kanadě, Španělsku a některých státech USA si pacient smí pěstovat rostliny sám. |
Zatímco zástupci České neurologické společnosti se přiklánějí spíše k možnosti kupovat konopí od nizozemské vládní agentury, lidé z centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze zvažují výrobu a pěstování konopí v České republice. Vznikly by pravděpodobně licencované pěstírny, zřejmě Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Pro druhou variantu mluví zejména cena. Pracovní síly v Česku jsou levnější než v Nizozemsku, výroba v tuzemsku by proto stála méně. "Nejdřív bychom konopí dováželi a až později by vznikly pěstírny na našem území," nastiňuje pravděpodobný scénář Vobořil.
Sprej z konopí není tak účinný
Léčba konopím nebude na tuzemském trhu úplnou novinkou. Od dubna je v Česku registrován sprej Sativex. Mohou jej užívat pacienti s těžkou svalovou ztuhlostí, kterou způsobuje roztroušená skleróza. Pro většinu lidí je však nedostupný. Za měsíční dávku musí pacient zaplatit zhruba čtyřicet tisíc korun.
"Na rozdíl od rostlinného konopí neobsahuje Sativex další látky, které jsou důležité pro léčbu různých zdravotních komplikací," uvedl Josef Radimecký z pražského centra adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice. I proto zůstává ve hře myšlenka soukromých pěstíren, které by cenu snížily na minimum.
Čím více THC, tím lépe
Zatím není jasné, jaké množství THC by v lécích mělo být. Podle výzkumu českého odborníka Lumíra Hanuše je podíl THC pro léčbu rozhodující. Více se prý hodí konopí, které je pěstováno uvnitř. Má totiž vyšší obsah THC, zhruba 25 procent; ve venkovním najdeme asi 5 procent THC.