Co musíte vědět, než šlápnete do pedálů: vybavte se a nepřepalte start

  • 32
Proč propadnout cyklistice? Třeba proto, že zatímco se kocháte krajinou, tvaruje se vám tělo, zlepšuje kondice a hlava je v euforii. Pro začátek nemusíte být žádné velké sportovkyně. A hlavně je úplně jedno, který jste ročník narození a jak jste na tom s fyzičkou. Kolo lékaři jednohlasně doporučují i při mnoha zdravotních potížích.

Mějte pozitivní mysl a máte z půlky vyhráno

Ilustrační snímek

Než se rozhodnete pořídit si kompletní cyklistickou výbavu, položte si jednu zásadní otázku a upřímně si na ni odpovězte. Opravdu vás jízda na kole láká a skutečně máte v úmyslu šlápnout do pedálů víckrát než jen jednou za rok o dovolené? Pokud vám hlava i srdce říkají, že ano, investice se vám vyplatí, v opačném případě byste jen zbytečně utratily dost peněz.

Nepřepalte start

Ilustrační snímek

Pro začátek se namotivujte, zapracujte na své kondici a nepřepínejte se. Jinak riskujete, že po první vyjížďce se vám kolo bude jevit jako mučicí nástroj a k dalšímu tréninku se budete hodně dlouho přemlouvat. Začněte s kratšími trasami a zprvu se vyhýbejte prudkému stoupání. „Postupné navyšování náročnosti vám bude zvyšovat kondici, a pokud vytrváte, za chvíli bez problému ujedete i desítky kilometrů. Jaro je pro takový postupný začátek ideální,“ radí Matěj Kretík z e-shopu Endorphinrepublic.cz, kde najdete kompletní výbavu i servis.

Dopravní „opáčko“ vás nemine

Ilustrační snímek

Neuškodí trocha dopravní teorie. Každý nemá to štěstí, že mu za domem vede cyklostezka. Pokud vaše cesta do přírody vede městem nebo obcí, je důležité myslet na bezpečnost, svoji i ostatních. Proto si oprašte pravidla silničního provozu. Zopakujte si, kdo má v jaké situaci přednost, jak daleko od kraje jet v cyklopruhu či podél parkujících aut. Zvláštní pozornost tomu věnujte, zejména pokud se chystáte vyjet na kole i s dětmi. Na silnici za ně přebíráte plnou odpovědnost.

Pořizujte a nakupujte

Cestování na kole zlepšuje osobní i pracovní život, tvrdí Britové.

Sedm výmluv, proč některé ženy nebaví kolo

Pokud nevlastníte bicykl, natož vhodné oblečení a bezpečnostní výbavu, čeká vás zásadní krok – výběr kola a všeho ostatního. A pozor, barva rámu je opravdu to poslední, co hraje roli. Pokud si nevíte rady, rozhodně si nechte poradit od odborníků ve specializovaných prodejnách. Vždy byste ale měly zohlednit účel dalšího využití. Jiné kolo se hodí do „městské džungle“ cyklostezek, jiné na silnice a jiné do horského terénu. „Výběr kol je v dnešní době na vysoké úrovni, vyrábějí se i velmi sofistikované modely, takže není problém vybrat si kolo, které vám bude vyhovovat i v případě, že máte nějaké zdravotní omezení nebo vaše výkonnost už není, co bývala. Zadejte své požadavky a nestyďte se na cokoliv zeptat. Kolo zpravidla bývá větší investice, kterou je dobré si promyslet a vybrat správně,“ upozorňuje Matěj Kretík.

Jen kolo nestačí

Ilustrační snímek

Abyste dostály všem pravidlům bezpečnosti, měly byste mít přilbu. Do 18 let je její nošení povinné, ale měli by ji mít na hlavě i dospělí. Může vám totiž skutečně zachránit život! Musí ale odpovídat bezpečnostní certifikaci podle normy ČSN EN 1078. Pokud se na bezpečnost podíváte z jiné perspektivy, určitě se vyplatí pořídit si kvalitní zámek, který vaše kolo uchrání před zloději. Co se týče dalšího vybavení, pak nejspíš dříve či později oceníte sadu pro opravu případných defektů včetně pumpičky a také náhradní duši, kterou vozte vždy s sebou.

Pokud se chystáte jezdit i za nepříznivých světelných podmínek, pořiďte si bílé světlo na řídítka a červenou blikačku na zadní část kola. Tyto drobnosti můžete vozit v batohu nebo ve speciální brašně, ať už se rozhodnete pro variantu na řídítka, na rám kola či na nosič.¨

Speciální oblečení není rozmar

Cyklistka

U oblečení platí, že by mělo být pohodlné, praktické a pochopitelně i slušivé. Začít ale můžete s tím, co máte doma, a pokud vás cyklistika chytne, určitě se vyplatí investovat do funkčních oděvů, které dobře odvádějí pot. Důležitá je správná velikost, aby vám všechno dobře sedělo a nikde nic netlačilo. Oceníte také speciální kalhoty s všitým „sedlem“ proti otlačeninám a vhod přijdou i kapsičky na drobnosti. Přidanou hodnotou jsou pak reflexní prvky, které zvýší vaši bezpečnost v silničním provozu.

Zábavné a chytré „apky“

Ilustrační snímek

Chcete vědět, kudy jet, kolik jste toho zvládly, případně se nechat navigovat v terénu? Pro všechny tyto účely už existují aplikace pro smartphony.
Jako mapa třeba poslouží Cyclers: Navigace pro Cyklisty. Výkon vám změří SportsTracker, který funguje pro více druhů pohybových aktivit.
Cyklotrasu vám zase doporučí například aplikace Na kole i pěšky.

V čem je kolo super?

ilustrační snímek

Posiluje a zpevňuje nohy a hýždě. Přispívá ke zlepšení kondice. Působí příznivě na činnost srdce, krevní soustavu i plíce. Skvělé je, že to všechno se děje při minimální zátěži kloubů v dolní části těla.

Víte, že denně či občas sedá na kolo více než 1,5 milionu Čechů a ročně se prodá 300 tisíc kol? Ano, cyklistika je u nás nejrozšířenějším sportem.

Jak na kole hubnout? Jestliže chcete sundat pár kil, chce to správný postup. Na kole třeba v porovnání s během tolik kilojoulů nespálíte. Za hodinu chůze v mírně zvlněném terénu spálí člověk o hmotnosti 65–75 kg asi 1000 kJ. Když za hodinu uběhne 7 km, je to asi 1900 kJ. Při jízdě na kole rychlostí 9 km/h spálíte ale jen něco přes 1000 kJ. Tedy podobně jako při hodinové chůzi. Proto se musíte opírat do pedálů o něco déle. Hlavně ale správně! Takže – jak na to?

  • Nejezděte jen po rovině.
  • Za hodinu ujeďte alespoň 15 km.
  • Jezděte 3x týdně ideálně 90 minut v tempu, kdy jste jen mírně zadýchané.
  • Dopřejte si 2x týdně kompenzační cvičení, při němž posilujete horní část těla.
  • Nezapomeňte se před a po každé projížďce řádně protáhnout.
  • Hodinu a půl před jízdou si dejte jídlo bohaté na komplexní sacharidy.
  • Po jízdě si dopřejte porci bílkovin (maso, proteinovou tyčinku…).

Témata: terén, Lékař