Kojením se postava neničí, tvrdí slavné matky

  15:45aktualizováno  15:45
Již desátým rokem je první srpnový týden vyhlášen jako Celosvětový týden kojení. K této významné akci se vyjádřila řada českých celebrit z politického i společenského života. Zpěvačka Magda Malá očekává v dohledné době narození prvního potomka. Na kojení se už dnes těší. "To jste si vybrali tu pravou. Já nemám co ztratit, naopak, můžu něco získat. Mám strašně malá prsa, takový ty holčičí jedničky, mám spíš strach, aby dítě mělo z čeho pít," řekla Magda.

"Ale samozřejmě kojit budu, jak dlouho to jen bude možné. Že by se mateřství podepsalo na ženských prsou, to jsou, myslím si, jen řečičky. Horší je to s kily, která se naberou. Už se chystám, jak budu cvičit," dodala.

Herečka Michaela Kuklová o mateřství již mluvila několikrát. Nyní zdůraznila, že s manželem, hercem Jiřím Pomejem, nebudou dělat děti podle plánu. "Myslím si, že mně otázka o tvaru ňader po porodu nenáleží, protože s tím nemám žádné zkušenosti. Jste tudíž tak trochu na špatné adrese. Ale obecně vzato - cvičení a péče o tělo udělá své a je naprosto přirozené, že žena se chce dál líbit. Po mateřství přece ženy většinou vyzrávají a krásní. Teď ale točíme ještě jeden film, takže potomek by mohl přijít až potom. A kojení? To je snad samozřejmost."

Kateřina Dostálová, poslankyně parlamentu, se ozvala z velké dálky: "Víte, kolik je tu stupňů ve stínu? Asi čtyřiačtyřicet. Jsem totiž na dovolené v Řecku, panuje tu obrovská výheň a vy chcete něco o kojení. Ale vážně, kojení přece nemůže ženské tvary nijak poškodit, pokud ovšem neberete v potaz třeba některé národy, kde ženy mají velký počet dětí a kojí permanentně. Postavu ničí tuk. Chce to pořádně cvičit a tělo se vrátí tam, kde má být. Rozhodně však si myslím, že kojení by mělo být samozřejmostí, tím přece dítě dostává přirozené ochranné látky."

Sexuolog Radim Uzel se projevil, jak je jeho zvykem, svérázně. "Ženy se obávají, že budou mít po kojení prsa vytahaná a povislá. Ale to jsou pověry, které stále přetrvávají a některé ženy se jich drží. Hlavně z pohodlnosti. Ono je pro ně lepší vrazit dítěti, když řve, do pusy dudlík, než ho někde na veřejnosti krmit. Naopak, ženská prsa nabývají většinou hezčího, plnějšího tvaru. Muži se pak mají za čím otáčet. Oni se samozřejmě otáčejí i tak, a je to hezké pokoukání."

Populární moderátorka televizního Kotle Michaela Jílková kojila syna Kubíka půl roku. Kuba byl prý velmi nenasytný a vyžadoval pití každé tři hodiny. "Těch šest měsíců bylo značně náročných. Kuba prostě musel dostat mlíčko přesně po třech hodinách a vůbec jej nezajímalo, zda je noc a já spím, nebo zda jdu zrovna po Václavském náměstí. Tehdy jsem považovala svoje poprsí za výrobní prostředek a vůbec mně nevadilo, když někdo třeba na lavičce zahlédl kousek mého odhaleného ňadra při krmení. Kojení pak skončilo, tím se můj vztah k ňadrům opět změnil a nosím je pečlivě zahalená."

Bývalý velvyslanec v USA a senátor ODA Michael Žantovský  považuje kojení za naprosto krásnou a přirozenou věc. Silné zážitky nyní prožívá v okamžicích, kdy pozoruje svoji manželku, jak kojí jejich nedávno narozené miminko. "Je to strašně hezký a nepopsatelný pocit. Je to prostě krásné a nevím, co k tomu dál říct," konstatoval.

Poslankyně ČSSD a stínová premiérka žen Jana Volfová tvrdí, že na okamžiky, kdy mateřským mlékem krmila své dvě děti, nikdy nezapomene. "Jsem přesvědčena, že maminky by měly kojit. Je to nejpřirozenější a nejkrásnější způsob podávání potravy. Mezi matkou a dítětem tak vzniká opravdu velmi silné pouto a na okamžiky při kojení žádná matka nikdy nezapomene." Volfová poté dodala, že mladé ženy by neměly brát vážně nejrůznější pověry a obavy, například o tom, že kojení ničí jejich postavu. "V mém případě tedy nebylo co ničit. Ale obecně se domnívám, že jde o nesmysl. Jde o pouhé pověry a moderní žena by je vůbec neměla brát vážně."

Bývalá ministryně spravedlnosti a poslankyně KDU - ČSL Vlasta Parkanová považuje kojení za velmi citovou záležitost. Političku proto dodnes mrzí propagandistické kampaně, který proti kojení vedl v určitém období minulý režim. "Tehdy byly matky přesvědčovány o tom, že kojení je přežitá a zastaralá metoda krmení a že moderní matka svoje dítě nekojí. Že se již delší čas kojení zase propaguje, to je velmi dobře. Myslím, že na tom vydělají jak děti, tak jejich maminky."

První fotografie Zory Jandové a její pětidenní dcerky Ester v jejich domě v Mníšku pod Brdy.

První fotografie Zory Jandové a její pětidenní dcerky Ester v jejich domě v Mníšku pod Brdy.

První fotografie Zory Jandové a její pětidenní dcerky Ester v jejich domě v Mníšku pod Brdy.

První fotografie Zory Jandové a její pětidenní dcerky Ester v jejich domě v Mníšku pod Brdy.

Vybíráte jméno pro potomka? Tady je inspirace. Televizní ředitelka Libuše Šmuclerová má dceru Justinu Annu, herečka Mahulena Bočanová dceru Marinu a moderátorka Kateřina Hamrová - to pokud opravdu nechcete být obyčejní - dcery Annu Marii a Marii Annu (na fotografii).

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Chůze, olivový olej nebo sudoku. Předcházejte demenci, dokud je čas

senior babička nemoc smutek zapomínání

Nejčastější příčinou demence bývá Alzheimerova choroba, která narušuje část mozku a způsobuje potíže s pamětí, myšlením...

Pět důvodů, proč nepodcenit nachlazení: hrozí zápal plic i smrt

Rýma, kapesník

Do práce, doma obstarat rodinu, pak ještě nakoupit, dojít poštu a pozdravit babičku. A přitom máme rýmu jako trám a v...

Jedy v jídle, které nám nejvíce škodí. Pozor na barviva, fosfáty i cukr

Ilustrační fotografie

Skvěle vypadá a úžasně voní. Jenže v mnoha případech se může z pochoutky stát spíše zákeřný zabiják. Na co si dát pozor...

Najdete na iDNES.cz