Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Kojení chrání děti před znečištěným ovzduším, ukazuje výzkum z Karviné

Lékař Radim Šrám se vlivem znečištěného ovzduší na zdraví dětí zabývá desítky let. Letos v létě vydal Ústav experimentální medicíny Akademie věd, kde působí, studii, která dokládá, že plné kojení v tom nejranějším věku může mít příznivý vliv na rozvoj poznávacích funkcí dětí a chránit před zdravotními komplikacemi spojenými se škodlivinami ve vzduchu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kde se vzala ta idea, že budete zkoumat vliv kojení na kognitivní funkce dětí v souvislosti se stavem ovzduší?
Ta původní myšlenka byla zcela jiná. Existují výzkumy prováděné u populace Afroameričanů ze Spojených států, které dokazují, že když jste exponováni znečištění ovzduší, tedy polycyklickým aromatickým uhlovodíkům (PAU), karcinogenu benzo(a)pyrenu (B(a)P), ovlivňuje to kognitivní funkce u dětí. Nicméně koncentrace B(a)P v New Yorku, kde výzkum probíhal, jsou kolem jednoho nanogramu na m3, což je zhruba na úrovni Prahy. V Karviné, kde jsme studii prováděli my, jsou asi kolem 5 nanogramů. Proto nám přišlo vhodné to analyzovat v našich podmínkách. Jenže jsme nic takového neprokázali. Zjistili jsme ale, že newyorské výsledky mají spíše sociální důvody a že metabolismus polycyklických a aromatických uhlovodíků se liší podle etnika, u Afroameričanů se aromatické uhlovodíky více ukládají v tuku, a proto může být u Afroameričanů jejich expozice významnější.

Jak jste postupovali dále?
Analyzovali jsme, jaký je vliv znečištění jemnými prachovými částicemi PM2.5, což jsou částice menší než 2,5 mikronu. A prokázali jsme, že ty vliv na kognitivní funkce mají. S těmito výsledky jsme vzali v potaz práci profesora Jedrychowského z Krakova, který prokazoval, jak je pro budoucí zdraví dětí výhodné kojení, které ale musí trvat minimálně po dobu šesti měsíců. My jsme se rozhodli analyzovat, jakou roli hraje délka kojení v prostředí s různou úrovní znečištění ovzduší. Vybrali jsme si proto České Budějovice a Karvinou. Při analýze výsledků jsme brali v potaz i takové faktory, jako je vzdělání matek. Matky, které měly vyšší vzdělání, obvykle plně kojily déle. Nicméně v Českých Budějovicích stačilo k příznivému působení plné kojení po dobu tří měsíců, v Karviné, kde je znečištění vysoké, bylo potřeba minimálně šest měsíců.

Jak staré děti byly předmětem vašeho zkoumání?
Šlo o děti ve věku pěti let, ale rádi bychom je v budoucnu vyšetřili i v devíti až deseti letech, abychom viděli, jak se vyvíjejí dále. Výsledky studie naznačují, že na vývoj těch pětiletých může mít kojení v tom nejranějším dětství výrazný vliv.

Deset nejčastějších obtíží při kojení a jak je překonat

O jak velké rozdíly mezi kojenými a nekojenými dětmi šlo?
V Karviné byl mezi dětmi plně kojenými méně a více než 6 měsíců rozdíl o 2,5 bodu, respektive o 10 bodů u Benderova testu.

Co si pod těmi testy mohu představit?
Jeden z testů je zaměřen na orientační screening obecné inteligence, schopnost usuzovat na tvary, vztahy mezi nimi a použití logiky. Což je takový druh inteligence, který se formuje v ranému věku a není už tolik ovlivnitelný výchovou a vzděláváním. Používají se pro to barevné obrázkové matice, ve kterých chybí jeden dílek a úkolem dítěte je přijít na to, který ze šesti nabízených tam patří. Testuje se pochopení komplexnosti vzorů, schopnost ukládat a vybavovat si informace. Jde o takovou variantu na logické řady, které znáte z testů inteligence pro dospělé. Druhý test, který jsme používali, spočíval v předkládání kartiček s geometrickými obrazci. Úkolem dětí bylo překreslit je na papír a díky tomu jsme mapovali, jak jsou na tom v oblasti vizuální percepce (zrakového vnímání) a grafomotoriky (kreslení podle vnímané situace).

MUDr. Radim Šrám, DrSc.

Radim Šrám
  • Narozen v roce 1939
  • Molekulární epidemiolog a genetik
  • Působí v oddělení Genetické toxikologie a epigenetiky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky
  • Autor více než 300 článků v recenzovaných odborných časopisech
  • Nositel ocenění Česká hlava z roku 2008, Ceny ministra životního prostředí (2008), čestné oborové medaile J. E. Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách (2013), čestná medaile AV ČR De scientia et humanitate optime meritis (AV ČR 2019), stříbrná medaile hl. m. Prahy (2020).
  • Člen redakčních rad řady odborných časopisů, několika národních poradních orgánů, pedagog

Když si toto přečte matka, které se kojit nedaří, má se hroutit?
Jistěže nikoliv. Důležité je, abyste z hlediska péče o dítě byla v dobrém psychickém stavu. Pokud se vám něco nedaří, pak je potřeba to přijmout. Je také potřeba říci, že umělá výživa se v průběhu času velmi zkvalitnila. Pokud je to však jen na vašem rozhodnutí a nechce se vám kojit třeba proto, že to není pohodlné nebo máte obavy o vzhled, pak si myslím, že je potřeba se zamyslet nad tím, co je pro dítě vhodnější. A kojení je pro dítě určitě vhodnější.

Neznamená to tedy, že pokud kojit nemůžu, je moje dítě předurčeno k tomu selhat v životě?
Ne. To přece záleží na celé řadě věcí, mj. na tom, jak to dítě vychováváte, na podnětnosti prostředí, v jakém vyrůstá, na míře sociální inteligence dítěte, na jeho schopnosti navazovat a udržovat kvalitní mezilidské vztahy, jeho sebevědomí a sebeúctě anebo třeba na síle vůle či psychické odolnosti, což jsou všechno dovednosti, které lze trénovat a na úspěšnost a spokojenost v životě mohou mít ještě zásadnější vliv. Stojí-li otázka ale tak, jestli chci anebo nechci kojit, dával bych přednost tomu, abyste chtěla.

Proč si myslíte, že u nás v padesátých letech profesor Švejcar razil názor, že nejvýhodnější je umělá výživa? Šlo tehdy o omyl anebo politickou objednávku?
Já si myslím, že to bylo dané politickou situací, kdy bylo potřeba, aby se matky vracely co nejdříve do práce. Možná to i myslel dobře. Nicméně v šedesátých letech tento názor zcela přehodnotil i on. Dnes máme v České republice jednu z nejdelších mateřských dovolených na světě, na rozdíl třeba od Spojených států. Péče o matky je u nás z tohoto hlediska vzorová, stejně jako o novorozence. Ta je u nás jedna z nejlepších na světě už odedávna. Zejména na Pediatrické fakultě v Praze v Motole se o to velmi zasloužili. Výsledkem je třeba nízká novorozenecká úmrtnost a špičková neonatologická péče, kdy umíme zachraňovat i děti, které mají porodní váhu i 600 gramů. A nejen, že je umíme zachránit, ale na jejich kognitivních funkcích ve věku 10 či 12 let pak nevidíte žádný deficit.

Co vás vlastně přivedlo k zájmu o zdraví kojenců?
Já se již více než třicet let věnuji vlivu znečištěného ovzduší na novorozence. Přivedlo mě k tomu několik věcí. Už před padesáti lety jsme analyzovali, jak je to s vrozenými vývojovými vadami a srovnávali jsme Prahu s Ústím nad Labem, centrem chemického průmyslu, kde byly vrozené vady 2x častější než v Praze. A děti rodičů, kteří v tom průmyslu pracovali, jich měli ještě více. V té době byla ropná krize a začínaly se stavět tepelné elektrárny. A vrozené vady se v této oblasti z původních 4 procent najednou začaly dostávat na 8 až 9 procent. V roce 1980 jsem na to upozorňoval na Kolegiu lékařských věd. Počátkem roku 1990 jsme zahájili spolupráci s Environmental Protection Agency ze Spojených států na tzv. Programu Teplice. Ten byl pozoruhodný tím, že za každý projekt byl zodpovědný jeden Američan a jeden Čech. Kontrolní skupinou byl tehdy okres Prachatice. Tehdy jsme poprvé zjistili, že při určitých koncentracích polycyklických aromatických uhlovodíků dochází u novorozenců z Teplic ke zvýšenému výskytu nízké porodní váhy a nitroděložní růstové retardace. Což se může na vašem zdraví projevit až ve vyšším středním věku kolem padesátky zvýšeným rizikem výskytu kardiovaskulárních – srdečně cévních chorob, cukrovce 2. typu a teď se uvažuje i o Alzheimerově chorobě – jedné ze stále častějších forem demence.

Co jíst při kojení, aby bylo zdravé dítě i matka

I proto chcete u současného výzkumu prodlužovat věk sledovaných dětí?
Ano a také proto, a to je pozitivní zpráva, že i v Moravskoslezském kraji dochází k mírnému snižování znečištění ovzduší. Výjimkou je jen lokalita Ostrava-Radvanice, kde se koncentrace benzo(a)pyrenu pohybují mezi 8 a 9 nanogramy na m3 za rok, a to kvůli ocelárnám. Jde o jedno z nejhorších zatížení v Evropské unii. Zůstává otázkou, zda toto zpomalení až postižení ve vývoji poznávacích funkcí přetrvává do dospívání až dospělosti, nebo se vývojem – zráním nervového systému a učením se – vyrovná s lidmi, kteří těmto škodlivinám nebyli vystaveni. Klinické zkušenosti naznačují, že je optimismus na místě a dochází k určitému vyrovnání. To je však třeba dokázat.

Budoucí matky by se tedy kromě svého vlastního zdraví měly zajímat i o to, jak se politici staví k životnímu prostředí…
My jsme sami zjistili jednu pozoruhodnou věc, když jsme srovnávali novorozence z Prahy a Českých Budějovic, kde jsme předpokládali nižší zátěž. Ukázalo se ale, že v Budějovicích byla koncentrace benzo(a)pyrenu o 50 procent vyšší než v Praze. A ještě horší situace než v Budějovicích samotných byla v okolních vesnicích. A to kvůli vlivu lokálních topenišť a tomu, co všechno lidé spalovali v kotlích. V současné době, kdy jsme v energetické krizi, jde jistě o delikátní problém. Ten my sami nevyřešíme. Aspoň by poněkud pomohla osvěta o tom, jak správně topit a co topit.

  • Nejčtenější

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragická finanční gramotnost Čechů. Místo šetření teď utrácíme, varuje Šichtařová

Premium Když jsem byla na vysoké škole, chtěla jsem být guvernérkou České národní banky, říká ekonomka Markéta Šichtařová,...

Pohlreich se skoro neudržel na nohou, když si restauratér zavolal vědmu

V pořadu Jak to bylo, šéfe? šéfkuchař Zdeněk Pohlreich vzpomínal na největší „špeky“ ze 3. a 4. řady legendární show...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž doplatil na braní steroidů, znetvořily mu tělo

Čtyřiadvacetiletý Dave Hartrey z Irska si přál mít dokonalé svaly. Rozhodl se, že si k nim dopomůže steroidy. Ty mu...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

PR je důležité, ale u kmenových buněk dalo falešné naděje, říká profesor Beneš

Premium Mozek nás fascinuje dokonalostí. I tajemností, protože netušíme, co vše jeden z nejsložitějších systémů v nám známém...

Kontaktní čočky krok za krokem. Důležitý je správný výběr i péče

Špatně vidíte a nošení dioptrických brýlí vás obtěžuje? Je čas na změnu. Mohou ji představovat kontaktní čočky....

Mám jen jednu ledvinu. Lékaři zjistili, že i její funkce selhávají

Když mi v osmnácti lékař sdělil, že na ultrazvuku vidí jen jednu ledvinu, přišlo mi to jako vtip. Nakonec jsem se s tím...

Estrogen i testosteron. Důležité hormony, které ovlivňují naše životy

Lidské tělo řídí celá řada chemických procesů, kterých se účastní také hormony. Představíme vám dva z nich, které jsou...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...