Kojené děti jsou prý inteligentnější

  15:13aktualizováno  15:13
Kojení po dobu kratší než tři měsíce může mít negativní vliv na inteligenci dítěte. Varovali před tím norští a dánští badatelé, kteří srovnávali 345 dětí ve věku od třinácti měsíců do pěti let. Jejich závěry zveřejnil odborný časopis Archives of Disease in Childhood.

U novorozenců kojených méně než tři měsíce zaznamenali vědci ve srovnání s dětmi, které byly kojeny šest měsíců a déle, větší pravděpodobnost, že jejich mentální schopnosti budou ve 13 měsících podprůměrné a že v pěti letech budou mít nižší hladinu inteligence (IQ).

Tyto rozdíly byly podle vědců patrné i po přihlédnutí k věku matky, k její inteligenci, vzdělání nebo kouření. Délka kojení však neovlivnila tělesnou koordinaci dětí.

"Naše údaje naznačují, že delší kojení podporuje psychický vývoj," řekl Torstein Vik z univerzity v norském Trondheimu. Vědci soudí, že pro vývoj novorozeněte je důležitá blízkost matky při kojení, stejně jako složení lidského mléka, které obsahuje mnoho výživných látek nezbytných pro vývoj.

"Zdá se, že příznivé účinky výživy na rozvoj dítěte by mohla vysvětlovat přítomnost mastných kyselin. Mohlo by jít také o příznivé biologické vysvětlení souvztažnosti mezi kojením a mentálním rozvojem," dodal Vik.

"V současné chvíli můžeme tvrdit, že kojení skutečně zvyšuje inteligenci a že čím je delší, tím chytřejší bude dítě, přestože zde nejsou velké rozdíly," uvedl Vikův kolega Harvey Marcovitch. Tato studie podle Belindy Phippsové z britské organizace National Childbirth Trust (NCT) dokazuje to, čeho je NCT už dlouho zastáncem - že mateřské mléko je pro dítě tou nejlepší stravou.

"Mateřské mléko je přirozený způsob výživy dětí. Je přesně ušito na míru člověku," tvrdí Phippsová. Studie by podle ní mohla pomoci ženám, které se po porodu rozhodují pro návrat do práce. Phippsová ženám radí, aby myslely na své dítě a kojily až do druhého roku jeho věku.


 

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Chutě, podrážděnost i libido. Tak na tělo působí menstruační cyklus

Ilustrační fotografie

Nejsou to jen legendární bolesti hlavy, křeče v podbřišku či podrážděnost spojená s premenstruačním syndromem....

Lupénku nevyléčíte, ale její projevy zmírnit můžete

Lupénka, neboli psoriáza, je nepříjemné autoimunitní onemocnění kůže.

Lupénka je nevyléčitelné zánětlivé onemocnění kůže, které trápí každého padesátého Čecha. A i když mají občas mnozí...

Čtyřicet procent dětí v Česku by mělo nosit brýle, říká oční lékařka

Ilustrační fotografie

Zhruba čtyřicet procent českých dětí má dioptrickou vadu a jsou tak adepty na nošení brýlí. Nejvíce na pozoru by měli...

Najdete na iDNES.cz