Klíšťová encefalitida začíná jako chřipka. Následky mohou být vážné a trvalé

  6:00
Bolest hlavy, horečka a únava. Příznaky klíšťové encefalitidy na první pohled připomínají obyčejnou virózu. Jenže u části pacientů přichází po několika dnech prudké zhoršení a poškození nervového systému. U čtvrtiny nakažených zůstávají trvalé následky. A přesto se Češi neočkují.
Fotogalerie3

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Najít na těle přisáté klíště vždycky znepokojí, ale neznamená to automaticky, že se nakazíte. Ne každé klíště je infikované virem klíšťové encefalitidy, a i když infikované je, nemusí virus stoprocentně přenést.

Je ovšem klíčové jednat rychle. Virus klíšťové encefalitidy se totiž na člověka může přenést už po dvou hodinách po přisátí. Proto je nutné klíště odstranit co nejdříve a správným způsobem.

Jak poznám, že mám klíšťovou encefalitidu?

Nebezpečí z klíšťat

Jak dlouho žije klíště? Jeho životní cyklus trvá 3–5 let.

Odkud se klíště nakazí? Zdrojem bakterií a virů přenášených na člověka jsou pro klíšťata jejich přirození hostitelé – volně žijící obratlovci. U lymské boreliózy jsou to drobní hlodavci (myšice, hraboši apod.) nebo ptáci. U klíšťové encefalitidy jsou zdrojem zejména hlodavci, ale virus se přenáší i ze samice klíštěte přímo na její potomstvo.

Co s klíštětem po vytažení?
V žádném případě se nesnažte klíště rozdrtit. Ideální je zabalit ho do ubrousku nebo kousku papíru a na nehořlavém podkladu bezpečně zapálit nebo hodit do záchodu.

Zdroj: Parazitologický ústav Biologického centra AV ČR

Pokud dojde k nákaze, onemocnění často probíhá ve dvou fázích. První fáze se svými příznaky často podobá běžné chřipce – objeví se horečka, bolesti svalů a hlavy. Tyto příznaky obvykle trvají jen několik dní a pak odezní.

Následuje bezpříznakové období, které může trvat zhruba týden. Po tomto klidovém období, obvykle 1–20 dnů po odeznění prvních příznaků, může nastoupit druhá, mnohem závažnější fáze s neurologickými projevy. „Zkušenosti ukazují, že pokud má člověk v bezpříznakovém období vyšší fyzickou aktivitu, může být neurologická fáze výrazně horší. Následky pak bývají vážnější a někdy i trvalé,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Druhá fáze nemoci se projevuje krutými bolestmi hlavy, které neustupují, vysokou horečkou, světloplachostí, nevolností a zvracením. Příznaky poškození nervového systému zahrnují ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku a paměti či dezorientaci. Tento akutní stav trvá obvykle 2 až 3 týdny.

Sucho a mráz klíšťatům nesvědčí. Teplé jaro ale může přinést opačný efekt

Následky klíšťové encefalitidy

U zhruba třetiny pacientů může první, chřipková fáze chybět a nemoc se projeví rovnou závažnými příznaky druhé fáze. Ačkoli většina pacientů se postupně uzdraví, asi u čtvrtiny nemocných bohužel zůstávají trvalé následky, jako je obrna končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, spánku a nálady, deprese a snížená výkonnost. K úmrtí dochází pouze výjimečně.

Jaký je rozdíl mezi klíšťovou encefalitidou a boreliózou?

Virus klíšťové encefalitidy se může přenést na člověka už během dvou hodin od přisátí klíštěte. Naproti tomu bakterie způsobující lymskou boreliózu potřebují pro přenos výrazně více času. K infekci obvykle dochází až po 24 hodinách nebo později. Podobný rozdíl je patrný i v nástupu příznaků.

První příznaky boreliózy a encefalitidy se snadno přehlédnou. Buďte v pozoru

Zásadní rozdíl je i v původci obou nemocí: zatímco boreliózu způsobují bakterie, klíšťovou encefalitidu vyvolává virus. A právě to ovlivňuje i léčbu – antibiotika zabírají pouze na bakteriální infekce, takže na virovou encefalitidu jsou neúčinná.

Klíště vyčkávající na kolemjdoucí oběť

Borelióza není jen červený kruh. Příznaky, které lidé často přehlížejí

Klíšťová encefalitida: očkování

Česká republika si bohužel drží nelichotivé prvenství. Patří mezi evropské země, kde se každoročně klíšťovou encefalitidou nakazí nejvíce lidí. Před námi jsou už jen pobaltské státy.

Klíšťapka je mobilní aplikace, která lidem přináší detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat v Česku. Nově se k ní připojil projekt Klíšťata ve městě, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat.

Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění, které napadá centrální nervový systém a může mít vážné, někdy i trvalé následky. Přitom existuje spolehlivá ochrana – očkování. Pro lidi starší 50 let, kteří patří mezi nejvíce ohrožené a u nichž má nemoc často těžší průběh, je očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Přesto je proočkovanost v Česku stále relativně nízká.

Co dělat, když na sobě najdete klíště. A kdy už opravdu běžet k lékaři

S oteplením a růstem vegetace se klíšťata probouzejí k plné aktivitě. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosahuje letos v květnu na většině území Česka aktivita klíšťat vysokého až mimořádného rizika. Při pobytu v přírodě je tak pravděpodobnost přisátí a případného přenosu nemoci velmi vysoká. Letos se zatím nakazilo klíšťovou encefalitidou 14 lidí.

K čemu jsou na světě dobrá klíšťata? Zajímavá otázka, říká parazitolog Šíma. „Klíště není k ničemu užitečné. Neslouží nikomu ani jako potrava.“

Zdroje:

ČTK

Státní zdravotní ústav

Hygienická stanice

Synlab

Nejčtenější

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

Bradavky navíc i srostlé prsty. Anomálie celebritám v úspěchu nezabránily

Víc prstů nebo narození s malým ocáskem? I to jsou anomálie, se kterými se některé osobnosti šoubyznysu potýkaly. Podívejte se do galerie, o jaké známé tváře se jedná. Svou jinakost tajili třeba...

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

Celebrity, které se chovají nevhodně k asistentům a mají zvláštní potřeby

Práce čtyřiadvacet hodin denně, starost o domácí mazlíčky, spaní v jedné posteli nebo naprostá preciznost. To je jen malý výčet požadavků slavných na jejich osobní asistenty. Podívejte se do galerie,...

V čem jsme cvičívali. Připomeňte si úbory ze spartakiád

Účelnost, zářivé barvy a jen málo zdobnosti, která by rušila výsledný dojem. Takové byly úbory ze spartakiád, které v Československu odstartovaly před sedmdesáti lety. Do jejich výroby byly zapojeny...

V čem jsme cvičívali. Připomeňte si úbory ze spartakiád

Účelnost, zářivé barvy a jen málo zdobnosti, která by rušila výsledný dojem. Takové byly úbory ze spartakiád, které v Československu odstartovaly před sedmdesáti lety. Do jejich výroby byly zapojeny...

23. června 2025  14:26

Partneři se na sebe nemohli podívat na fotkách, tak společně zhubli

Partneři Raquel a Dustin Halovi z USA shodili dohromady téměř dvě stě kilogramů, protože se na sebe už nemohli dívat na svatebních fotkách a toužili po potomkovi, který i přes jejich intenzivní snahu...

23. června 2025  10:43

Příběh Markéty: Jako mladá jsem nechtěla mít děti, teď toho lituju

Narodila jsem se na konci sedmdesátých let, takže jsem listopadovou revoluci zažila ještě jako dítě, ale devadesátky už byly docela jízda. Vzpomínám si, jak moji rodiče vítali nové možnosti, které se...

23. června 2025  8:40

Jak se správně starat o zuby. Potřebují nejen pravidelnou péči, ale i výživu

Zdravé zuby nejsou jen otázkou vzhledu, ale především důležitým předpokladem celkového zdraví. Kromě každodenní péče můžete hodně ovlivnit i tím, co jíte a jaké doplňky stravy volíte. Poradíme vám,...

23. června 2025

Řasy, skutečná koruna krásy. Pečujte o ně zvenčí i zevnitř

Chcete mít svůdný pohled? Pěstujte si řasy. Můžete je mít zdravé, dlouhé a pevné v každém věku. Stačí se jim pověnovat zvenčí i zevnitř.

23. června 2025

Hojivá síla medu: léčí krk, vaši pokožku i klouby

Včelí nektar dokáže léčit zevnitř i zvnějšku. V domácí lékárničce je tak jedním z nejdůležitějších prostředků. Umíte využít všechny jeho výhody?

23. června 2025

Týdenní horoskop na poslední červnový týden. Co vás čeká od Ryb po Vodnáře?

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit. Co vás čeká?

23. června 2025

Emoce a intriky se nemění, proto Shakespeare funguje, říká operní režisérka

Premium

Na začátku roku si podmanila světové publikum Mozartovou Kouzelnou flétnou v proslulé Vídeňské státní opeře. Nedávno se režisérka Barbora Horáková Joly, která žije od mládí ve Švýcarsku, vrátila na...

23. června 2025

Fenyklové červené zelí s bůčkem

Fenyklové červené zelí s bůčkem
Recept

Střední

120 min

Pokud máte rádi pečený bůček, určitě vyzkoušejte náš recept.

Pojď na panáka. Jak poznáme, že už jsme propadli pití a co s tím

Když se zamyslíte, určitě najdete ve své blízké či vzdálené rodině aspoň jednoho člověka, který má problém s pitím alkoholu. A není to zdaleka jen jeho problém, obvykle trpí celé jeho okolí. Co s tím?

22. června 2025

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT VÝROBY ABSOLVENT (37-47.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 37 000 - 47 000 Kč

Kvetoucí zázrak ze zahrádky. Lichořeřišnice funguje jako antibiotika

Na zahrádce ji má mnoho z nás. Ale jen někteří vědí, že lichořeřišnice nemá jen hezké květy. Dokáže pomoci i našemu zdraví.

22. června 2025

Citlivý, pečující a někdy i ublížený Rak. Jaký je partner, kamarád i kolega

Lidé narození ve znamení Raka jsou kombinací vnějšího živlu vody a vnitřního živlu vzduchu. Voda jim dává velkou citlivost a vzduch zase výborné myšlení, fantazii a představivost. To vše dělá z Raků...

22. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.