Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Diskuse k článku

Kdybych v 15 letech nešla na gynekologii, mohla jsem i umřít

Abych mohla mít první sex, šla jsem na preventivní prohlídku. Kdybych to neudělala, mohla jsem být neplodná nebo dokonce mrtvá. Slečna Zdena napsala další kapitolu našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

gapes

lékaři a panny

Byla jsem panna ještě v 19 letech a  šla jsem na tehdy povinnou vstupní rohlídku před zaměstnáním. Lékařská zpráva zněla: Virgo intacta (panna), jinak nález normální. Přístup pánů doktorů je leckdy zvláštní.

0/0
1.9.2009 15:19

stryga

Přístup lékařů v nemocnicích

Ráda bych se vyjádřela k poznámce o nešetrném zacházení. Před 5 lety jsem byla převezena na motolskou gynekologii a tamní dětský lékař (bylo mi 17) mi provedl takové vyšetření, že kdybych ho dneska viděla, tak mu od plic zanadávám. Neskutečně ponižující přístup k pacientovi, absolutně netaktní a nerespektující nic. Doslova na mě tehdy křičel, že nemá čas, ať dělám a svlíkám se, nechal proudit do ordinace lidi, nechal mě na křesle krvácet a vůbec se se mnou nebavil. Nakonec mi ani neřekl, co mi je. Od té doby jsem nebyla u gynekologa muže a odpor mám v sobě zakořeněný asi nadosmrti. 

0/0
29.7.2009 17:58

zdelun

Optimismus

Chtěla bych jen říct, že též když jsem byla mladá, mi vzali jeden vaječník a je to v pohodě. Přirozenou cestou a do měsíce se mi narodila nejstarší dcera a teď zase do měsíce se nám narodila dvojčata. Takže autorku článku chci jen uklidnit, že to otěhotnění je v pohodě. :-)))

0/0
28.7.2009 19:59

sorgedoktor

Diskutující, kazíte lyriku pojednání, dotyčná

si ve 14 letech nešvihla a měla tza to, že má zmeškáno..

0/0
28.7.2009 19:24

zorro4

Zdena

ad fildicka - no, to bohužel nevím, prostě to tehdy vyhodnotili údajně jako nevhodné...

ad Jezdím na neutrál - do Klimkovic ;-)

ad Ebo - ano, mluví to o tom, že jsem se nevyspala opilá s cizím klukem na diskotéce, ale odpovědně, ač velmi mladá, jsem přistupovala k ochraně před nemocemi i otěhotněním, pak to taky vypovídá o tom, že přestože vztah nevyšel, lékaře jsem preventivně navštívila... a o panenství jsem nakonec přišla mnohem později a v dlouhodobém vztahu... takže si morální odsudek nechte na jiné případy...

0/0
28.7.2009 18:48

Ebo

hmm..

..v 15ti první sex s přítelem, se kterým se ještě předtím sthihla rozejít.. tak to samo mluví za sebe.. .

0/0
28.7.2009 18:19

Brundi

Re: hmm..

Taky si myslim. Ze byla nakonec i v tom veku zodpovedna a nepustila se do sexu x nekym, kdo nestal za to.

0/0
29.10.2009 12:33

Jezdím na neutrál

A doufám, že vás poslali

i do Františkových Lázní!! Moc to pomáhá. !!V

0/0
28.7.2009 17:44

fildicka

Laparoskopie u panen nejde?

Zdene: proc nejde laparoskopie? Vzdyt to delaji pres bricho, ne?

0/0
28.7.2009 15:37

zorro4

Zdena

A ne, nešlo primárně o podezření na rakovinu, pouze to byla možnost, kterou nevyloučili...

0/0
28.7.2009 13:39

zorro4

Zdena

ad modern725

Asi jsem nepoučitelná, když se pouštím do anonymní internetové diskuse...

Ne, poučení je, aby děvčata nepodceňovala preventivní vyšetření. To, co pranodině dovozujte či podsouváte, vysloveno nebylo... Laparoskopická operace byla tehdy označena za nevhodnou pro pannu, další důvody neznám. A rozhodně poznámka o tom, že bych obětovala fyzické panenství, neznamenala, že bych si to rozdala s prvním zájemcem, jen že bych obětovala panenskou blánu za jizvu, která mi zůstala...

0/0
28.7.2009 13:35

modern725

???

Z článku je jedna diagnóza naprosto jasná: Děvčata, píchejte už od deseti, protože pak nebudete mít jizvy! WOW. Větší kravinu, že lékař nechtěl dělat laparoskopické vyšetření jen kvůli hymenu v případě podezření na rakovinu jsem ještě neslyšel ...

0/0
28.7.2009 13:08

zorro4

Zdena

ad Zawgat_Mohammed

nejsem lékař, podávám, jak mi bylo sděleno lékaři - riziko

neplodnosti nebo smrti mohlo být důsledkem prasknutí, které reálně

hrozilo...

k Vašemu těhotenství gratuluji...

0/0
28.7.2009 13:01

zorro4

Zdena

ad Rosomak

tehdy jsme s přítelem opravdu nekoitální orgasmus nepraktikovali... nepraktikovali jsme totiž skoro nic :))

na vaše další otázky odpověď neznám, takové informace asi tehdy sdělovali rodičům, pokud vůbec...

0/0
28.7.2009 13:01

Rosomak

Re: Zdena

Díky, vypadá to pak na běžnou cystu. Nejsem lékař, ale domnívám se, že v tomto případě to byla zbytečná řezničina bez vyšetření krve např. na rakovinové protilátky.

Ale těžko řešit, komplexní informaci by mohl podat nepodjatý odborník.

Myslím však, že jste byla tehdy panna a nic jste nepraktikovali, tak je možné vyloučit dermoidální cystu vzniklou z embryonální tkáně (vajíčko tam bylo, spermie ne), takže namístě bylo testování krve na protilátky proti rakovině a pak pouze sledování cysty.

Jak tady píší ostatní, spousta z nich měla obrovské cysty, které nebyly operativně odstraňovány. Cysty se tvoří spoustě žen, ale operativní zákrok by měl být tím posledním a ne prvním řešením.

Ještě jednou připomínám, že je to pouze laický názor neodborníka.!!

0/0
28.7.2009 21:23

Guarana12

Re: Zdena

No ale jestli se to za týden zvětšilo pětkrát, tak tam hrozilo vnitřní krvácení. Spěch a zákrok byl zřejmě na místě.

Kromě toho se histologie stačí v takovém případě až následně.

0/0
4.11.2009 15:40

Nasťa

Musí se s tím člověk smířit

bych tamtu nemocnici zažalovala za ublížení na zdraví.Ale doktor proti doktoru nikdy nepůjde takže by to bylo stejně hodně složitý.Bylo strašně těžký se s tím smířit že už nejsem stejná jako ostatní-že jsem jiná s jedním vaječníkem-připadala jsem si méně cenná,ale teď za ty 3.roky jsem se s tím už nějak zžila a říkám si že ivot jde dál-hlavně ať se ám podaří nějakj ten potomek,ať to stihnem...:-)

0/0
28.7.2009 13:01

Nasťa

Musí se s tím člověk smířit

A nemusela jsem se rok trápit nemenstruováním a díky tomu i nabrání naváze,protože i těch 6.kg co mám nahoře je znát.Ve vyhlášené Pha nemocnici naštěstí tedy rozdvojenou vadu-dělohu odstranili-bylo to cca po roce kdy mi vzali vaječník.Dnes mám dělohu v pořádku-udělala jsem to už jen kůli případnému těhotenství-byli by komplikace a nemusela bych dítě donosit.Dnes jsem teda zatím bezdětná.S přítelem jsme se před rokem a něco vzali.Mám vysazenou antikoncepci už asi 4.-5.měsíců-ale zatím se nic neděje.Snad to půjde počít přirozenou cestou.Spíš mám strach z těch cyst,protože vlastně už po tamté operaci co mi vzali ten vaječník mi primář zjistil další cystu.....ale naštěstí mi odezněla z mensesem.Takže můj strach je z cyst-když přirozeně ovuluji-jsou tam hrozné rizika.Kor u mě říká.Při antikoncepci má žena jistotu že přirozeně neovuluje tudíž nehrozí cysty.No uklidňuji se tím že už mám snad nadobro defnitivně vybráno-a to co jsem si už musela všechno vytrpět.Kdybych měla čas a peníze,tak

0/0
28.7.2009 12:57

Nasťa

Musí se s tím člověk smířit

S močí.Žádné hormony jsem nebrala jak vyhrožovali v Pha.Tedy brala ale jen antikoncepci kterou jsem nevysazovala abych tedy nemenstruovala.Skoro rok jśem to tak musela dělat-Pěkně jsem zatu dobu nabrala v bocích a v pase-zakulatila se-toho se už nemůžu po hormonech zbavit.Ještě mi primář přišel na to o vyšetření vaginálním ultrazvukem že mám zřejmě vrozenou vadu-že to vypadá že mám rozdvojenou dělohu.Nechápal že to v té Pha při té operaci neviděli-no samo že to vidět museli ale mlčeli-no na jednu stranu si říkám zaplať bůh že mlčeli.No a tak mě poslal do vyhlášené Pha nemocnice kde dřív i pracoval na konzultaci a na odstranění té rozdvojené dělohy poku to půjde.Tak jsem si musela po roce vyžádat dokumentaci z nemocnice kde mi ublížili-a tam se i pozděi z papírů zjistilo že jsem žádnou cystu-endometriozu neměla.Měla jsem tedy mít jen klasickou banální cystu.Takže kdyby netvrdili takovouhle kravinu tak jsem mohla každý měsíc normálně pravidelně po vysazení menstruace menstruovat.

0/0
28.7.2009 12:49

Nasťa

Musí se s tím člověk smířit

A bylo jasno-velké množství bílkoviny v moči.Ještě štěstí že zrovna v tu neděli sloužil na gynekologickém oddělení primář-úžasnej člověk a můj nynější gynekolog-těžko ho někdy vyměním za jiného.No a tak abych to zkrátila trochu už.Koukal na mě také nejdřív jak na blázna-dokud nezačali být jasné výsledky.Byli u mě všichni možný lékaři-zkoumali co e dalo.Naštěstí primář okamžitě nasadil kapačky-prolejvali mě takhle asi 5.dnů...minimálně nějakých 5.litrů denně a do toho rovnou do žíly 2.druhy antibitoik kapali.Kapačky super-byla jsem příšerně z těch horeček dehydrovaná a začali mě ochlazovat.Trvalo to 3-4.dny než antibiotika zabrali než mi ustoupili horečky nadobro.Po výsledcích měl primář jasno-prodělala jsem těžkej zánět ledvin-říkal nepřijet v tu neděli ráno ale až třeba odpoledne či k večeru tak že by mě už horko těžko zachránili.No pak jsem měla zvýšené jaterky díky tolika lékům na záchranu-takže dieta ale to už byla pohoda.No pak jsem musela ještě docházet na kontrolu na nefrologii.

0/0
28.7.2009 12:41

Zawgat_Mohammed

Jake cysty?

Zajimalo by me, co to mela autorka za cysty, ze kvuli nim mohla byt neplodna nebo dokonce zemrit. Ja mam cysty minimalne od svych 13 let, kdy jsem byla na prvni gynekolocicke prohlidce. Od te doby jsem jich mela nespocet, nejvetsi mela rozmery 14*12 cm. O tom, ze bych pri dalsim zvetseni a naslednem prasknuti mohla umrit, mi nikdo nic nerekl. A neplodna zrejme taky nebudu, vzhledem k tomu, ze za nekolik tydnu budu rodit.

0/0
28.7.2009 12:38

Nasťa

Re: Jake cysty?

Jsi špatně informovaná-zeptej se schválně u svého gynekologa.Cysty můžou i samy prasknout.Když prasknou správně-odtečou ven-třeba s menstruací když prasknou špatně tudíž v břiše-je to velké riziko a může i žena zemřít díky tomu.Takže není cysta jako cysta-žádná brnkačka:-(

0/0
28.7.2009 13:04

Džadeita

Re: Jake cysty?

Co to jsou za kraviny prosímtě, já jsem měla 2 cysty kamarádka taky dvě, a ani jedné z ás nebylo řečeno že to může ohrozit život. Vzpamatuj se.!

0/0
28.7.2009 14:02

Minnetonka

Re: Jake cysty?

děvče, není cysta jako cysta....z mojí se vyklubal border-line tumor a taky mě to stálo vaječník...přečti si něco o tom, jak vznikají a pak tady někomu nadávej....to že jedné paní se nestane nic a druhá to má vážný je naprosto normální...

0/0
29.7.2009 9:14

Džadeita

Re: Jake cysty?

Já mám cysty pořád, a ani jednou mi nebylo řečeno že by to bylo život ohrožující, a nejsem sama. Natož abych nemohla otěhotnět. !

0/0
29.7.2009 9:44

Zawgat_Mohammed

Re: Jake cysty?

Ja jsem se tenkrat ptala, bylo mi receno, ze to ma spousta zen, o nejakem nebezpeci mi nebylo receno ani slovo, ac jsem se na to vyslovne ptala. Pozdeji jsem si zjistila, ze ruptura cysty MUZE (ale nemusi) zpusobit zanet pobrisnice - ten uz by mohl sice eventuelne zpusobit neplodnost, ale smrt v dnesni dobe tezko.

Proto me udivuje, ze autorce bylo kvuli cyste receno to, co ji bylo receno, tak by me zajimalo, jestli to treba nebyla nejaka specialni cysta.

0/0
29.7.2009 11:58

Nasťa

Musí se s tím člověk smířit

Namáhali-nabrat mi krev či moč...takže po dvou týdnech mi teda pro jistotu nasadili antibiotika že jsem měla přece jen dost silnej zánět močáku.No dobrý né.A tak jsme jeli zpátk domů-jenže už ani jíst jsem nemohla-a ty antibiotika jsem už večer zvracela-tělo je nechtělo už přijmout.Ten den a ta noc byla příšerná-přítel volal na pohotovost co má dělat-tam ho uklidňovali a radili taky blbosti...zavolal svojí mamku a do 3.hodin do rána mii dělali octové zábali,aby mi alespoň trochu srazili tu horečku,protože ani 2.paraleny najednou mi už nezabírali.Trochu jí srazili asi na 39,5c.li jsme spát-v půl šesté ráno opět nanovo.Přítel tenkrát fakt brečel že mu umřu.Zavolal znovu na pohotovost-ptal se od kdy maj na pohotovosti v jedné nejmenované nemocnici poblíž bydliště ve středních čechách a už mě vezl se svojí mamkou tam.Řekl že do Pha už ani omylem.Už mě museli podpírat-nemohla jsem ani chodit.Nikomu to nepřeju-fakt příšerný.Tam mi nabrali moč.

0/0
28.7.2009 12:29

Rosomak

Vypadá to

že laparoskopickou operaci to zařízení nedělalo proto, aby z normální mělo větší peníze od pojišťovny.

Jinak cysty jsou prevít. Spousta se jich vytvoří a běžně vstřebá, jiné mají za následek minimálně neplodnost.

Zdeno, když už tady přispíváte, praktikovali jste s přítelem nekoitální orgasmus?

Tj. že se mohlo jednat např. o dermoidální cystu vzniklou z embryonální tkáně...

Co obsahovala? Jenom vodu nebo např. zuby?

0/0
28.7.2009 12:21

Brundi

Re: Vypadá to

Muzete to trochu rozvest? Nerozumim tomu, ale to co popisujete mi zni trochu jako mimodelozni tehotenstvi. Jak by se to mohlo stat bez koitu?

Mimokoitalnim orgasmem minite, co? To muze byt i masturbace...

0/0
29.10.2009 12:25

Nasťa

Musí se s tím člověk smířit

Ještě po operaci tvrdili jak musím brát v kuse nějaké hormony abych nemenstruovala že jsem prodělala horší variantu-cystu endometriozu.Chtěli do mě cpát hormony jako cpou do starších žen.Ještě mi při té operaci způsobili zánět močáku ,kterej mi neléčili žádnýma antibiotikama-furt jen říkali že se to srovná ať hodně piju.Trpěla jsem jako pes-nejen že bolela rána po vaječníku že jsem první tři dny nemohla ani pořádně chodit ale ještě do toho zánět močáku-řezání a moč s krví-takže příšerná bolest při každém močení.Až pak známí mi přivezli alespoň tablety mega brusinky.Tak ty mi trochu pomohli.No cca po týdnu mě propustili domů.V tu dobu už mě brali záda-pobolívalo v kříži.Moje mamka říkala to bude dobrý-máš to z toho jak tady furt ležíš na té tvrdé posteli.Pak jsem byla týden doma-bolest zad se začala stupňovat.Až jsem bolestí brečela-najednou do toho horečky 41c.Tak mě tehdá přítel vezl zpátky do té nemocnice.Koukali na mě jak na blázna-byla totiž zrovna sobota-takže co by se namáhali.

0/0
28.7.2009 12:19

Džadeita

Od kdy ta co má cystu

a praskne je neplodná? Já jsem měla 2 a jsem plodná a to samé kamarádka ta měla dokonce 4.

0/0
28.7.2009 12:18

Nasťa

Musí se s tím člověk smířit

Tak to jsme na tom dá se říct úplně stejně:-(akorát že já jsem o vaječník nepřišla v 15.letech nýbrž v 25.letech.Do té doby jsem neměla žádný gynekologický problém-brala jsem dlouho antikoncepci,ale právě po vysazení se začal objevovat problém jménem cysta.Dnes už těžko říci jestli vaječník byl natolik zasažen a odepsaný jak tvrdili-jestli musel ven či někdo mohl při operaci pochybit-jenže to už mi ho stejně nikdy nevrátí.No dostala jsem se do špatné nemocnice v Pha-její název říkat nebudu:-(

0/0
28.7.2009 12:10

Brundi

Re: Musí se s tím člověk smířit

Jeji nazev byste prave mela rict! Dik.

0/0
29.10.2009 12:22

zorro4

Zdena

Tento příběh je můj...

K diskuzi bych ráda podotkla:

1) Ne, není mi 15, jsem již dospělá a poslala jsem příběh, který se mi udál před řadou let... píši to hned v prvním odstavci a i v závěru, že dnes jsem již dospělá - takže ne, žádný vymyšlený falešný článek podporující prevenci.

2) Žádného panenství jsem se rychle zbavit nechtěla, tehdy jsem prostě byla zamilovaná.

3) Nikde v článku jsem neřekla, že jsem zázračně vyhrála boj s rakovinou. Umíte číst? Jen jsem psala, že lékaři měli obavu, aby se o rakovinu nejednalo, což se nepotvrdilo.

0/0
28.7.2009 10:47

meggan11

Re: Zdena

nerozumim, proc operaci nebylo mozne provest laparoskopicky.

0/0
28.7.2009 13:16

kpajik

15 let...

Proč mi přijde, že se každý chce panenství/panictví co nejrychleji zbavit? Kde jsou ty doby, kdy si to každý šetřil opravdu pro toho pravého a ne, aby v 15 ještě měl....

Jinak gratuluji k úspěchu, alespoň je vidět, že nemá cenu ignorovat preventivky.

0/0
28.7.2009 9:19

wellbload

Re: 15 let...

Možná to chce nečíst bravíčko ;-D

Průměrný věk prvního pohlavního styku se od minulosti o malinký kousek posunul směrem k vyššímu věku a pohybuje se kolem 17-18, takže si nemyslím, že by byli současní mladí lidé o tolik "žhavější" než předchozí generace.

0/0
28.7.2009 9:40

Brundi

Re: 15 let...

V tom pripade se mirne snizil, protoze neustale se pohyboval kolem 18. (statistiky za poslednich cca 20 let)

0/0
29.10.2009 12:20

Kit7

Možná

je ten příběh pravdivý, ale dost pochybuji, že to psala 15letá slečna. Trochu to tím ztrácí celé na věrohodnosti. Chápu snahu o "osvětu," ale takhle?

0/0
28.7.2009 8:12

hermionka

Re: Možná

ja to teda pochopila tak ze slecne bylo 15 kdyz se to stalo ne že jeji 15 jeste ted.. klidne ji muze byt treba 20..

0/0
28.7.2009 8:27

los.uchylos2

A opět snadný boj s rakovinou

a-la hrůza, ale vyřízli mi to a už jsem ok. Znám paní co umírá, má na plicích tolik metastáz, že nemůže ani dýchat. Tímhle se jí smějete do tváře.

0/0
28.7.2009 0:28

q33ny

Re: A opět snadný boj s rakovinou

nepsalo se tam, že šlo o rakovinu, ale o cystu. Slečna která psala příběh není ta paní co nemůže dýchat, nechápu jak něco takového chcete srovnávat RvRvRv

0/0
28.7.2009 0:36

Mirabel1

Re: A opět snadný boj s rakovinou

Tyhle články bych brala spíš jako poučení, že preventivní prohlídky se nemají podceňovat a co se dá dokázat, když se člověk nevzdá. Bohužel lidé, kteří jsou na tom tak špatně, že se s tím nedá nic dělat nebo to případně vzdají, sem bohužel už asi nic nenapíšou...

0/0
28.7.2009 8:58

smoulaa

Re: A opět snadný boj s rakovinou

Za a] nejedna se o rakovinu, za b] hezky clanek s dobrym koncem {nastesti}. Vas prispevek naprosto nechapu, take sem znal pani co umrela na maligni nador plic, a dalsi na rakovinu tlusteho streva. Bohuzel ne kazdy ma stesti se vylecit. A kdyz uz ano, napise sem nekdo prispevek podobny tomu Vasemu. Tady slecna mela stesti, ze sla na preventivni prohlidku. Coz take zduraznuje, ze ji to zachranilo zivot. Jen tak dal prevence predevsiiim! :)... R^R^R^

0/0
28.7.2009 9:24

abuba

Re: A opět snadný boj s rakovinou

vy jste perverzni. Vy by jste chtel cist, jak se vyleceni nezdarilo? Jak moc nekdo trpel? Samozrejme, takovych pripadu je hodne a ocividne vy se na nich chcete past.

Ostatne, vase jmeno to potvrzuje.

0/0
28.7.2009 9:32

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...