Odpovědi lékaře najdete zde |
Podložka může být podle lékaře již zabudována v klávesnici nebo můžete použít i silikonový polštář před klávesnicí. Podobně se používá i podložka před myší. „Dále existuje i vertikální myš, která pomáhá odlehčit svalům předloktí,“ poradil lékař a dodal, že je také velmi vhodné vkládat pauzy mezi prací, kdy necháte ruku a předloktí odpočinout, vyklepávat ruku, protahovat svalovinu předloktí a při celodenní práci jsou důležité i ergonomické pomůcky.
Prvními příznaky vážnějších problémů bývají kromě bolesti také ztuhlost, mravenčení prstů a otok. Většinou se jedná o zánět šlach.
Pokud ruku při počátečních příznacích nemoci dostatečně nešetříte, může se u vás časem rozvinout i syndrom karpálního tunelu, při kterém natečou šlachy spojující svaly a kosti v ruce. Konkrétně v takzvaném tunelu, což je prostor tvořený zápěstními kůstkami a vazivovým pruhem, kterým prochází nerv.
Pacienta pak brní palec, ukazováček a prostředníček, posléze se může objevovat i nepříjemná bolest, která se stupňuje v noci. S prsty se špatně hýbe, mohou být i ztuhlé. „Příznaky nemoci se potvrzují takzvaným EMG - elektromyografickým vyšetřením, při němž se měří rychlost vedení vzruchu nervem,“ říká lékař Jan Zlatohlavý.
Ruku musíte šetřit
První pomocí při bolestech ruky je na pár dní vynechat práci, která vám bolest způsobuje. Pokud i tak bolest neustupuje, raději navštivte lékaře.
Ten většinou ruku na nějaký čas zafixuje a předepíše léky proti bolesti. Pokud ani toto nepomůže, podstoupíte další vyšetření, které ukáže, zda je potřeba operace.