Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Bolesti a necitlivost v rukou už jsem nemohla vydržet. Pomohla mi operace

  • 0
Jsem zahradnice a před pár lety jsem navíc začala vyrábět košíky a pletené dekorace. Pak se u mě ale objevily potíže s rukama, které mi bránily v práci. Pomohla mi až operace. Čtenářka Blanka napsala další díl seriálu Můj boj s nemocí.

Vždycky mě bavila práce s rostlinami, příroda, přírodní materiály. Mám radost, že moji živnost zřejmě přebere vnučka, je jí už čtrnáct a na zahradě se mnou strávila celé dětství. Bohužel se na mně práce „rukama“ podepsala zdravotně.

Pomáhal odpočinek

Asi přede dvěma lety mě začalo budit silné mravenčení v prstech pravé ruky, bolest mi vystřelovala ze zápěstí až do lokte, občas mi vypadla motyčka. Začala jsem si kupovat nejrůznější volně prodejné masti a krémy na bolest a klouby.

Nejvíc mi pomáhalo, když jsem si dala den dva oddech, třeba při výletu s dcerou a vnučkou, pak to bylo zase dobré. Jinak jsem to neřešila, měla jsem pocit, že je to následek přepracování a únavy. Zvlášť v sezoně nebo když mám odevzdávku nějaké zakázky a nestíhám. To pak „jedu“ běžně až do noci.

A taky jsem to přikládala věku – je mi přes šedesát, celý život pracuju, v rodině máme revma a dnu, tak jsem to přijala jako běžnou součást života.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých.  Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Můžete tak pomoci lidem, kteří se nachází v podobné situaci. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Jenomže pak mi bolest začala skutečně zásadně bránit v práci. A to mi vadilo víc než občasné potíže. Když jsem měla problémy pořádně chytit hrábě, vypravila jsme se konečně k lékaři. 

Praktická lékařka mě poslala na ortopedii, kde mi po vyšetření řekli, že je to syndrom karpálního tunelu. Už jsem o tom slyšela, ale myslela jsem si, že to je taková „úřednická nemoc“ z klávesnice nebo neustálého mačkání myši na počítači.

Zbytečný strach

Dostala jsem strach, co bude s mým zaměstnáním, že mě operace vyřadí z provozu aspoň na půl roku, což bych si nemohla dovolit. Naštěstí mi lékař doporučil místo klasické operace endoskopický výkon.

Trochu jsem váhala, snažila jsem se to oddalovat, ale na podzim už jsem to bolestí nemohla vydržet. Podstoupila jsem operaci před Vánoci, ambulantně. Po pár dnech jsem začala prsty rozcvičovat. Mám předepsané rehabilitace a věřím, že jen co se oteplí, budu se moct zase „vrhnout“ na záhony.

Karpální tunel

* Potíže způsobuje utlačení nervu (nervus medianus), který probíhá pod příčným karpálním vazem společně se šlachami ohýbajícími prsty. Karpální vaz postupně zbytní a je tužší. Postihuje to až 4× častěji ženy, zejména ve středním a vyšším věku. 

* Příčiny nemoci nejsou známy. K jejímu rozvoji přispívají monotónní pohyby zápěstí a ruky (psaní na počítači), práce, při níž se svírají nástroje (štípání, okopávání, hrabání...) nebo se používají vibrující nástroje (sbíječky). Rizikovým faktorem jsou i některé nemoci – např. revmatoidní artritida (revma), cukrovka, obezita. 

* Příznaky se mohou projevit náhle, nejčastěji po poranění zápěstí jako následek trombózy. Jde o mravenčení, pocity nedokrvené a přeleželé ruky v noci, bolesti prstů při zvýšené poloze ruky (držení volantu, knížky, telefonování), obtíže při stisku ruky, zapínání knoflíku a dalších jemnějších pohybech prstů.