Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Kozlík, MAFRA

Místo běhání jsem zkusila činky. Váha šla nahoru, ale cítím se mnohem líp

  • 8
„Loni v létě prošel můj tréninkový plán zásadní změnou. Zatímco v minulosti v něm převažoval běh, poslední rok jsem ho omezila a začala se soustředit na silové cvičení,“ popisuje Sabina Tesařová. Jaký vliv to má na její tělo i psychickou stránku a proč byste to měla také zkusit?

Asi většina z nás má v hlavě zakódováno, že pokud chceme zhubnout nějaké to kilo a cítit se dobře ve svém těle, musíme se věnovat kardio neboli vytrvalostním tréninkům. A to nejlépe ve velké míře.

Několik let jsem proto běhala minimálně třikrát týdně, a jakmile jsem neměla pořádně propocené triko, aktivitu jsem nevnímala jako efektivní. Skvěle jsem si díky tomu pročistila hlavu a cítila rapidní nárůst fyzičky. Nejenže jsem stále navyšovala počet kilometrů, ale po pravidelných výbězích jsem už hravě zdolávala i kopce, které jsem zpočátku zvládala jen vyjít. Chytré hodinky hlásily jasnou zprávu: spaluji kalorie! A to hlavně v průběhu samotného cvičení. Doplňkově jsem dvakrát týdně posilovala s vlastní vahou nebo s velmi malým závažím. 

Výsledek? I když jsem se svou hmotností byla spokojená (tehdy jsem měla 57 kilo), často jsem byla unavená, nemocná a cítila se jaksi... uvadle. Důvodem zřejmě byla nedostatečná regenerace a stres, který jsem na své tělo zbytečně vyvíjela.

Ilustrační snímek

Dala jsem zelenou činkám

Domluvila jsem se s osobním trenérem a začala za ním dvakrát týdně docházet do posilovny. Z čeho jsem měla zpočátku velký strach? Nechtěla jsem vypadat jako muž s hordou svalů.

Na první hodině mi však kouč vyhnal mé obavy z hlavy. „Ženy se vůbec nemusejí bát pořádně si v posilovně máknout s více než kilovými činkami, protože fyziologicky není možné, aby po pravidelném kvalitním silovém tréninku vypadaly jako chlapi.“

Mimoto mi vysvětlil, že díky svalové hmotě se mi zároveň zrychlí metabolismus, vytvaruje postava a s dostatečným přísunem kvalitního jídla budu pálit přebytečné tuky mnohem efektivněji. Kardio aktivity mi pak doporučil v malé míře a už jen jako doplněk.

„Dvakrát až třikrát týdně zkus silový trénink a dvakrát týdně si jdi zaběhat. Bude ti však stačit i půlhodinová svižná chůze.“ Jeho radami jsem se po celý rok řídila.

Jeden den jsme vždy věnovali posilování horní části těla (záda a ruce) a další den té spodní (nohy, zadek). Postupem času jsme u každého cviku přidávali hmotnost závaží. Nebyla to ale vždy podmínka. Pokud jsem měla týden pauzu například z důvodu dovolené nebo se kvůli menstruaci necítila zrovna ve své kůži, cviky jsme praktikovali klidně s menší nebo vlastní vahou.

Zajímavé bylo, že i když jsem cítila výsledky, druhý den po tréninku jsem nikdy nebyla „rozbitá“, což se mi v minulosti stávalo celkem běžně.

Trenér by vás měl umět odhadnout a znát vaše psychické i fyzické rozpoložení. Na vás pak je dopřát si kvalitní spánek a plnohodnotná jídla bohatá na sacharidy, bílkoviny i tuky. Efekt se dostaví poměrně brzy.

Výhody silového tréninku

„Silový trénink má více podob. Pokud se budeme bavit o cvičení ve fitness, jak jej většina lidí zná a vnímá, pak se jedná o zvedání zátěže nebo posilování s vahou vlastního těla s určitým počtem opakování v různých cvicích. Pro ženy může mít spoustu výhod: cílené tvarování postavy, prevence vzniku civilizačních a kosterních onemocnění (například osteoporózy), lepší fyzická zdatnost pro každodenní život a v neposlední řadě také zvýšení sebevědomí a spokojenosti se svým tělem,“ tvrdí kulturista Jiří Kočvara.

Co se stalo s mým tělem?

Zaskočila mě hmotnost, která šla poměrně rychle nahoru. V lednu jsem měla dokonce třiašedesát kilo. Svou roli samozřejmě sehrály i vánoční svátky, na druhou stranu jsem se díky většímu procentu svalové hmoty necítila „roztekle“, jak to v tomto čase většinou bývá.
Na jaře mi s častějším pohybem na vzduchu začala váha klesat, ale zastavila se na jednašedesáti. Přestože je to o čtyři kila více než loni, pochopila jsem omílanou frázi: Na váze nezáleží! Sukně se mi přes zadek sice natahovala složitěji, ale v pase mi byla volná. Celkově se cítím mnohem silnější a odolnější – těžké tašky s nákupem nosím s lehkostí a nemoci, bolesti kolen i kotníku úplně odezněly. Myslím, že s činkami jen tak neskončím!

Výhody kardio cvičení

„Běh blahodárně působí nejen na tělesnou schránku člověka, ale i na jeho psychiku. Uvolňuje napětí, odbourává stresy, působí pozitivně proti nervovým poruchám. Potažmo tak snižuje podrážděnost, nespavost, poruchy potence, zažívací obtíže atd.,“ uvádějí výčet benefitů autoři publikace Velká kniha běhání. Díky běhání prý máme i větší a výkonnější srdce a vyšší pružnost cév. Docílíme také snižování a stabilizace krevního tlaku a větší výkonnosti plic i svalů. Protože kardio cvičení (jízda na kole a bruslích, tanec apod., tedy aktivita, při které se tepová frekvence vyšplhá na 60–75 % tepového maxima), odbourává ze svalů kyselinu mléčnou, trenéři ho doporučují v kombinaci se silovými tréninky.