Kam za pravým horským trailem na sousední Slovensko

aktualizováno 
Máte to do Alp daleko, ale toužíte po účasti na pravém vysokohorském trailu? Vyzkoušejte některý ze slovenských závodů, které vám svou trasou i náročností vyrazí dech. Vybrali jsme vám Malofatranskou stovku či padesátku, nízkotatranský Nonstopbeh a Tatranskou šelmu.

Kam za pravým horským trailem na sousední Slovensko? | foto: M. Vnenčáková - Tatranská Šelma VerticalRungo.cz

Česká trailová termínovka je plná krásných akcí ve všech koutech naší republiky. Na výběr je množství různorodých závodů krátkými krosy počínaje, dlouhými ultratraily konče. Hostýnská osma, Šutr, Jesenický maraton, Valašský Hrb, Lysohorský čtyřlístek, to je jen krátký výčet závodů s perfektní organizací a atraktivní trasou. Máte-li však zálusk na opravdový horský trail, nezbývá než se vypravit do zahraničí.

Mezi nejslavnější evropské traily se bezesporu řadí ikonické vysokohorské závody, jako je Ultra Trail du Mont Blanc ve Francouzských Alpách, Lavaredo Ultra trail v italských Dolomitech nebo Ronda Del Cims v andorrských Pyrenejích.

Termínovka běžeckých akcí 2016

Termínovka

Uvedené horské závody, ale i mnohé další akce v trailu i na silnici naleznete v naší termínovce běžeckých akcí pro rok 2016.

Za krásnými terény ovšem můžete vyrazit i směrem na východ na sousední Slovensko, které má to štěstí, že disponuje dechberoucími lokalitami, jako jsou Malá Fatra nebo Nízké a Vysoké Tatry. Velkou výhodou slovenských závodů je kromě větší dostupnosti (Z Prahy na Malou Fatru je to necelých pět hodin autem) i nižší cena startovného a celkově nižší náklady. Povinná výbava ani ubytování vás totiž nevyjdou ani zdaleka tak draho, jako kdybyste se rozhodli vypravit na některou z výše uvedených západoevropských akcí.

Mezi množstvím slovenských závodů bychom rádi vypíchli tři akce, které se svou trasou, organizací i atmosférou řadí mezi to nejlepší, na co můžete v trailu narazit.

Malofatranská 100/50

Malofatranská stovka i její kratší padesátikilometrová varianta zaujme už při pohledu na výškové parametry. Na plné trase (104 kilometry) vás totiž čeká převýšení necelých sedm tisíc metrů, u zkrácené verze (56 kilometrů) to bude stále hrůzu nahánějících čtyři tisíce metrů.

Malofatranská stovka

lokalita: Malá Fatra

délka trasy:

104 km/56 km

převýšení:

6 853 m/3 989 m

K tomu přidejme průchod přes technicky velmi náročný Velký Rozsutec, ikonický symbol Malé Fatry, a dostaneme závod, který dokonale prověří běžce všech výkonnostních skupin. O tom, že se nejedná o procházku růžovým sadem, vypovídá i časový limit 34, respektive 15 hodin.

Krásy Malé Fatry ovšem za trochu námahy stojí a trase, která prochází všemi nejkrásnějšími i nejzajímavějšími místy tohoto slovenského národního parku, se odolává jen velmi těžko.

Malofatranská stovka/padesátka je závod pro všechny milovníky hor, kteří si chtějí sáhnout na dno a ověřit si, jak na tom jsou nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Díky velké náročnosti je to navíc ideální test před účastí na některém z vysokohorských závodů v Alpách, Dolomitech nebo Pyrenejích.

Nonstopbeh hrebeňom Nízkych Tatier

Závod má poněkud klamavý název, který svádí k přesvědčení, že se poběží 24 hodin. Naštěstí se ale nejedná o tak náročný extrém, místo toho se můžete těšit na 49 kilometrů vedoucích po hřebeni Nízkých Tater od chaty M. R. Štefánika až do Donoval.

Hrebeňom Nízkych Tatier

lokalita: Nízké Tatry

délka trasy: 49 km

převýšení: 2 187 m

Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, na začátku vás čeká výstup z údolí právě k chatě M. R. Štefánika, při němž na pěti kilometrech naberete více než 800 výškových metrů. Jakmile ovšem tento pekelný úsek překonáte, už vás čeká „jen” 40 kilometrů běhu po hřebenové pěšině plné výhledů na všechny strany.

I když se může Nonstopbeh zdát na první pohled jako relativně krátký závod s mírným převýšením (2 187 metrů), nenechte se zmást. Nízkotatranská hřebenovka je plná krátkých, ale výživných stoupání, která vás dokonale prověří. Svou roli sehraje i technicky náročný terén plný drobného štěrku nebo skákání přes velké kamenné bloky.

Ve výsledku se tak můžete těšit na těžkou, ale nádhernou trasu, která bude v případě hezkého počasí hledat konkurenci jen velmi těžko. Závod je poměrně logisticky náročný, vyzvednutí startovního balíčku, start i cíl jsou na třech různých místech, ale díky perfektně zvládnuté organizaci se nemusíte ničeho bát. Jako výchozí bod vám poslouží buď organizační centrum závodu Bánská Bystrica, nebo cílové městečko Donovaly.

Tatranská šelma

Jeden z nejmladších ultratrailových závodů se na Slovensku okamžitě zařadil mezi naprosté klasiky. Jedná se totiž o jeden z mála závodů na slovenské straně Vysokých Tater a svou náročností si nezadá ani s většinou alpských akcí.

Tatranská šelma

lokalita: Vysoké Tatry

délka trasy: 55 km

převýšení: 3 100 m

Tatranská šelma Ultra SkyMarathon, jak zní celý název tohoto závodu, měří 55 kilometrů, během kterých musíte překonat 3 100 výškových metrů. Náročnost závodu však není daná ani délkou, ani převýšením. Tím zásadním parametrem je povrch Tatranské magistrály, sestávající z různě velikých kamenů, po kterých budete spíše poskakovat než souvisle běžet. Kvůli tomu je pohyb vpřed silově velmi náročný a i mírná stoupání vám tak dají pořádně zabrat. Svou podobou je Tatranská šelma jeden z nejryzejších skyrunningových závodů široko daleko.

Na rozdíl od nízkotatranského Nonstopbehu sice tentokrát nepoběžíte po hřebeni (to by ostatně ve Vysokých Tatrách ani nebylo možné), ale především ve finální pasáži v méně známých Belianských Tatrách se můžete opět těšit na neokoukané výhledy a za zmínku stojí i vysoká pravděpodobnost setkání s divou zvěří.

Jak už je u závodů ve vyšších horách zvykem, i tentokrát se hromadně svezete na start autobusem a za odměnu vás čeká krásně logická trasa, která vede prakticky celou dobu po Tatranské magistrále z jejího západního cípu směrem na východ. Nic navíc nevlije tolik energie do žil jako nevěřícný výraz turistů (jichž budete celý den potkávat velké množství), kteří se budou ptát po startu a cíli vašeho běhu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které roce 2015 pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz